Kysyisin tietäviltä, miten ikkunapinta-ala lasketaan? Ikkuruudun alasta, pokanreunoilta vai yleensä ikkuna mitoista esim. 1200x1200. Lasketaanko se kokoasuinalueelta (huoneistoalasta) ja lasketaanko ovien ikkunat mukaan?
Ikkunapinta-ala???
11
7758
Vastaukset
- tarkkaan
tarvitse laskea, riittää kun ala on vain riittävä! Eli laske miten laske kun tulos vain on hyväksyttävä.
- Pyhätehti
Ikkunan valoaukon ala (oltava 10% asuinhuoneen lattiapinta-alasta): Lasketaan ikkunan valoaukon eli varsinaisen lasin pinta-ala, aukon alasta vähennetään karmit (suunnitteluvaiheen arvio karmien paksuudesta riittänee).
Ikkunan ala lämpöteknistä laskelmaa varten: Lasketaan ikkuna-aukko karmeineen, pokineen kaikkineen. (Perusratkaisussa ei saa ylittää 15% kerrosalasta)
Ovet jotka toimivat kulkureittinä ulko-oleskelutilaan (piha, parveke...) eivät sisälly ikkunapinta-alaan lämpölaskelmassa. Ikkunaovet, ranskalaiset parvekkeet tms. joista ei ole kulkua lasketaan. - ????????
Siis kun tehdään pääpiirustukset, siihen merkitään ikkuna-ala. Ikkuna-alaan siis lasketaan pelkkä ruutuosa, mutta lasketaanko oven ruudut ja lasketaanko saunan ja kodinhoitohuoneen ikkunat mukaan, siis kaikki asuintila valoaukot?? kiitos
- varmaan kun
joku muu laskee ne ikkunapinta-alat sinulle. Ei tuosta tule mitään. Aikaisempi kirjoittahan siitä jo mainitsi mitä lasketaan, mitä ei lasketa.
Tietoa voi jakaa, ymmärrystä ei. - että........
varmaan kun kirjoitti:
joku muu laskee ne ikkunapinta-alat sinulle. Ei tuosta tule mitään. Aikaisempi kirjoittahan siitä jo mainitsi mitä lasketaan, mitä ei lasketa.
Tietoa voi jakaa, ymmärrystä ei.Perusratkaisussa ei saa ylittää 15% kerrosalasta,..... kirjoitit...........siis kerrosalastako?
- asiasta
että........ kirjoitti:
Perusratkaisussa ei saa ylittää 15% kerrosalasta,..... kirjoitit...........siis kerrosalastako?
aivan varma. Ikkunapinta-ala ei saa olla yli 15%kerrosalasta eikä yli 50% rakennuksen ulkoseinien yhteenlasketusta pinta-alasta. Näin se vaan on. Se miten tuo muuttuu vuoden vaihteessa, en ole vielä kerennyt perehtyä(pitää joku ilta lukasta läpi).
Niin ja ikkunan pinta-ala lasketaan kehän mittojen mukaan - unohtui äskettäin
että........ kirjoitti:
Perusratkaisussa ei saa ylittää 15% kerrosalasta,..... kirjoitit...........siis kerrosalastako?
mainita, että voit itse käydä tarkistamassa nykyiste ja tulevat ohjeet rakennusmääräyskokoelmasta
http://www.ymparisto.fi/default.asp?contentid=198063&lan=fi#a3 - Rak.ins
asiasta kirjoitti:
aivan varma. Ikkunapinta-ala ei saa olla yli 15%kerrosalasta eikä yli 50% rakennuksen ulkoseinien yhteenlasketusta pinta-alasta. Näin se vaan on. Se miten tuo muuttuu vuoden vaihteessa, en ole vielä kerennyt perehtyä(pitää joku ilta lukasta läpi).
Niin ja ikkunan pinta-ala lasketaan kehän mittojen mukaannykyinen laki sanoo. Tulevaa en ole vielä tutustunut. Huomautan vielä aloittajalle, että jos ikkunapinta-ala ylittää 15 % kerrosalasta, pitää esittää kompensointilaskelma, jolla osoitetaan, miten ylimääräinen energian kulutus kompensoidaan. Sen voi tehdä esim. laittamalla eristettä yläpohjaan enempi kuin laki vaatii.
Viime vuonna Oulun asuntomessuilla, taisi jokaisessa talossa olla ikkunaa reilusti yli 15% kerrosalasta. Olivat sellaisia akvaarioita.
Tuo 15 % on käytännössä niin vähän, että tahtoo väkisinkin mennä yli, jos huoneisiin tekee valoaukoltaan vähintään 10 % ikkunoita. - sama....
unohtui äskettäin kirjoitti:
mainita, että voit itse käydä tarkistamassa nykyiste ja tulevat ohjeet rakennusmääräyskokoelmasta
http://www.ymparisto.fi/default.asp?contentid=198063&lan=fi#a3Hyvä linkki - kiitos.
- poppelii
Lasketaanko luonnonvaloa läpäisevä lasitiiliseinä ikkunaksi?
- NäinMeillä
Riippu että missä mielessä. Tavallisen asuinhuoneen (mh, oh tai keittiö) ainoaksi valoaukoksi tuskin kelpaa rakennusluvassa mutta jos taas lasketaan talon seinien lämmöneristävyyttä, lasitiiliosa ei ole saman veroinen kuin tavallinen seinä vaan vertautuu ikkunaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?82728Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1642632- 1842491
Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n122004Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari181975Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa541818Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo691548Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http101123Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?691119Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta63970