Kaksiakkua poppivehkeille

Tarvisin apua kun olen laittamassa autooni kaksi akkua sillain että jos en käytä autoa niin auton kakkos akku on käytössä. Tarvitsen siis releen siihen. Minkähän kokoinen rele olisi hyvä ??????
51551
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

100A tai suurempi.
riippuu hieman akkujen koosta jne.
300A olis passeli

Äänestä
  • Releen tarkoitus on ohjata latausvirta kakkosakkuun koneen käydessä, ei sen kautta oteta syöttöä vahvistimelle. Siispä veneissä käytettävä latauksen jakorele 75A riittää varmasti. Ohjaus releelle laturin D navalta tai virtalukolta.
    Releitä myy esim. Motonet (venetarvikehyllyssä).

    Äänestä

  • jössikkä kirjoitti:

    Releen tarkoitus on ohjata latausvirta kakkosakkuun koneen käydessä, ei sen kautta oteta syöttöä vahvistimelle. Siispä veneissä käytettävä latauksen jakorele 75A riittää varmasti. Ohjaus releelle laturin D navalta tai virtalukolta.
    Releitä myy esim. Motonet (venetarvikehyllyssä).

    Vai ei oteta vahvistimelle virtaa 2 akusta koneen käydessä,jos virta otetaan starttiakusta niin mitä sillä 2 akulla tekee

    Äänestä

  • EL-MIÄS kirjoitti:

    Vai ei oteta vahvistimelle virtaa 2 akusta koneen käydessä,jos virta otetaan starttiakusta niin mitä sillä 2 akulla tekee

    Vahvistimelle otetaan vrtaa nimenomaan 2 akulta mutta ei releen kautta.

    Äänestä

  • eikö normaali konkassa teho riitä, nyt saa 6F konkkia ja tilauksesta jopa 100F konkat. www.hifisto.com

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Harry kirjoitti:

Tarvisin apua kun olen laittamassa autooni kaksi akkua sillain että jos en käytä autoa niin auton kakkos akku on käytössä. Tarvitsen siis releen siihen. Minkähän kokoinen rele olisi hyvä ??????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu