kun hänen viereensä on laitettu yökkäävä räkänokka istumaan. Sille toiselle ei maistu mikään eikä se tykkää mistään, vaan heittelee ruokaa lattialle. Tekisi mieli sanoa sen vanhemmille muutama valittu sana ja ehkä sanonkin...Miten muut olette toimineet, jos on vastaavaa tapahtunut? Omani on muina vuosina syönyt ihan hyvin.
lapseltani menee
ruokahalu tarhassa
101521
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mutta onneksi ei sittenkään.
Meidän tenavalla on suun motoriikassa ja nielemisessä diagnosoituna vikaa ja syöminen on todella ongelmallista.
Ruoat syljetään pois ja syömis/syöttämistapahtuma on perheelle suuri voimainponnistus. Sairaalan kanssa on sovittu, että seuraavan ½ vuoden aikana jos saadaan yksikin uusi ruoka-aine (vaikka porkkana) lisättyä 2,5v ruokavalioon niin se on tosi paljon.
sanottiin meillekin että laitetaan vierekkäin istumaan hyvä ja huono ruokailija että huono oppisi paremmat ruokailutavat. Ikävää vain on jos se hyvinsyövä oppii huonot tavat. Pyydä vaihtaa lapsesi ruokailupaikkaa..
vanhemmat opeta lapsiaan syömään kunnolla kotona. Ruokaa heitellään ja jotkut yrittää jopa syödä käsin. Mä näin kerran, kun vein lapseni tarhaan kesken ruokailun, kun tulimme neuvolasta. Se ruokailu oli aivan kauhean näköistä pienten puolella. Yksin oli jätetty ilman korvapuustia, kun se ei ollut syönyt pääruokaa ollenkaan ja se huusi naama punaisena. Ei ruokarauhasta tietoakaan.
Niin siellä tarhassa kun on muitakin lapsia kuin sinun. Jos ei seura kelpaa hoida lapsesi kotana, niin lapsesi ei vahingossakaan juodu tekemisiin muiden kanssa.
Vastaavissa tapauksissa lapseni on ymmärtänyt, että kaikkien muiden tavat ei ole välttämättä yhtä täydellisiä kuin hänen.
Ja jos lapselle on kotona opetuttu oikeat ruokailu tavat ja tottumukset, niin muiden tavat on yhtä tyhjän kanssa.
huonokäytöksiset tulisi ehdottomasti sijoittaa eri pöytiin ja sermi väliin, etteivät huolella ja rakkaudella kasvatetut opi rupusakin tapoja.
yhteyteen tuleekin varmaan sairaalaosasto, kun nykyään on niin paljon sairaalla tavalla käyttäytyviä lapsia, että ne tarttis sairaalahoitoa eikä päiväkotia, se kun ei ole sairaala, eikä hoitajat siellä sairaanhoitajia. Joillekin pitäisi antaa melkein rauhoittavia. Ikkunani on tarhaan päin ja näen mitä siellä pihalla usein tapahtuu.
Aiotko soittaa kouluunkin joka kerta, kun lapsellesi tapahtuu jotain vastaavaa? Elämässä vaan pitää osata elää kaikkien kanssa, ihan tarhasta lähtien. Ja kaikki ei aina mene niin kuin itse haluaisi. Elämässä on suurempiakin murheita, joten keskity vaikka niihin.
Tai asetuppa tuon toisen lapsen vanhemman asemaan. Jos olisi sinun lapsesi, mitä asiasta silloin ajattelisit ?
kasvatuskysymys. Meillä ne on hanskassa. Myös uudet tulevat lapsemme kasvatamme kunnolla käyttäytyviksi, joidenka kanssa kehtaa näyttäytyä missä vain lapsille sopivissa paikoissa.
Ilmoita henkilökunnalle ongelmasta suoraan,joita-
kin lapsia oikeasti yököttää toisten "räkä"ja
ruualla sotkeminen,heittely.Jos kyse n. parivuotiaasta ylöspäin,niin
kyllä tapa siellä "karsitaan"nopeasti(,jos kyse vain
huonoista "tavoista"tai opitusta tyylistä käsitellä
sapuskaa).Muut syyt erikseen.Asiat selvinnee puhumalla ja kysymällä.Rohkeasti vaan!