Vanhemmat eivät saa edes pitää hauskaa, kun sosku puuttuu asiaan. Nuoret vanhemmat olivat päihtyneenä festareilla,vaunuissa parin kuukauden ikäinen vauveli ja raakaa viinaa!On se niin kauheeta, kun heti ovat viranomaiset niskassa...
Törkeä huosta(?)
festareilla
282429
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
hoitamatta festareilla tai festarien takana, niin huostaanotto on aiheellinen.
Näytä se viesti, jossa tällä palstalla kielletään aiheesta,
lain mukaan,
tehdyt huostaanotot!
Vai oletko niin tyhmä, että kuvittelet olemattomia?
Selvä raja montako pulloa kerralla saa lastenvaunuisssa, Lue: viinakärryssä kuljettaa, lapsen lisäksi.
Tuskinpa kukaan on tehtyä huostaanottoa vastaan, saisi vaan ko tapauksessa lapsi pysyä yhteiskunnan turvaverkostossa.
lapset on huostassa tai viipymättä on otettava huostaan tai jääköön mahoksi jos lapsia ei ole. Sairas ihminen. Miten kuvittelet että tuollaiset vanhemmat pystyvät hoitamaan lapsia. Sossut vaan hyysää noita, epäilen että mitään huostaanottoa saavat aikaiseksi. Tuo alkoholisti perhe tulee saamaan avohuollon palveluja ja tukitoimia, oikea sossun toive asiakasperhe.
Me muut jotka olemme tavallisia lapsensa hoitaneita äitejä, meidän lapset on pysyvästi huostassa eikä sossu suostu edes pyynnöstä keskustelemaan ja laatimaan huoltosuunnitelmaa lasten palauttamista varten. Sossun ongelma on se, että mitä siihen huoltosuunnitelmaan laitetaan korjattaviksi kohdiksi, kun mitään puutteita lapsen huollossa ei tosiasillaisesti ole ollut. Itse nyt riitelen huoltosuunnitelman laatimisesta, sossu on kieltäytynyt monta vuotta laatimasta huoltosuunnitelmaa, eikä varaa minulle edes aikaa sossuun huoltosuunnitelman laatimista varten. Odotan tällä hetkellä vastausta lääninhallitukselta, pyysin lääninhallitukselta, että sossu velvoitetaan laatimaan huoltosuunnitelma yhdessä minun kanssani. En ole alkoholisti tai muukaan nisti ja siksi en saa lakisääteisiä palveluita.
Mikset ole palkannut lakimiestä?
lakimieheen vapautuakseen sossun aiheettomista syytteistä.
Ainoa tapa saada kunnon apua, on palkata yksityinen asianajaja SIINÄ VAIHEESSA kun huostaa ei ole vielä toimeenpantu.
Sen jälkeen asianajajankin on paljon vaikeampi enää saada muutosta sossujen toilailuun.
Että aivan turha kysellä, "miksi ei ole palkannut lakimiestä". Kaikilla ei ole siihen varaa, eikä se nyt ole mikään oikeusturvaa takaava asia muutenkaan.
Luuletko, että omillaan toimeentulevien ihmisten lapsia otetaan helposti huostaan? Jos sen sijaan olet köyhä ja sinun täytyy käydä fattalla hakemassa rahaa, joudut sosiaaliviranomaisten silmätikuksi.
Tuossa humalassa festareilla vauvaansa hoitaneiden vanhempienkin jutussa on niin, että jos vauvan vanhemmat ovat tavallisia työssä käyneitä/ käyviä omillaan toimeentulevia ihmisiä, he saavat vauvan oitis takaisin. Jos he taas ovat fatta-asiakkaita, vauva jää pysyvästi huostaan.
kyllä käyttänyt erotilanteessa yleistä oikeusaputoimistoa ja sain sieltä erinomaisen palvelun, maksamatta senttiäkään. Pienituloiset saavat kyllä apua sieltä. Ja jos sinä olet syytön, niin eihän tuo julkisenpuolen lakimieskään tule maksamaan, kuin vastapuolelle...
"Me muut jotka olemme tavallisia lapsensa hoitaneita äitejä, meidän lapset on pysyvästi huostassa eikä sossu suostu edes pyynnöstä keskustelemaan ja laatimaan huoltosuunnitelmaa lasten palauttamista varten."
Korjaisin näin, että me muut, jotka olemme hoitaneet ja hoidamme vast´edeskin lapsemme, ei ole kyllä lapsia viety huostaan eikä mitään muutakaan. Eli miksihän ne sinun lapsesi on huostassa? Ihan vain huvikseen viety... hei haloo? Ei ne päihteet ole varmaankaan se ainut syy ottaa lapset pois omalta vanhemmalta. Joku oikea syyhän siihen täytyy olla, vai oletko vain niin sokea ettet itse tiedä omia kykyjäsi ja rajojasi? Ei pahalla.
ei voi oikeusteitse edes yrittää korjata, kun ei ole kymmentä tuhatta, aika hyvä syy...
mistä puhuu.
Kerro täällä oikeusaputoimiston osoite, jos olet sieltä löytänyt hyvän ls-asioihin erikoistuneen lakimiehen! Kerro ihmeessä, on nimittäin niin harvinainen tapaus!
noin uusavuton?
kirjoitettua kieltä, että oikeusaputoimistoista ei löydy lastensuojeluasioihin erikoistunutta hyvää lakimiestä!
Systeemi mahdollistaa aiheettomat huostaanotot. Vaikka aiheettoman huostaanoton järjestäjällä ei olekkaan mitään vastuuta omasta toiminnastaan, niin niitä ei haluta silti purkaa, sillä aiheettomien huostaanottojen suuren määrän purkaminen aiheuttaisi sen että jouduttaisiin muuttamaan käytäntöä ja huostaanottojen perusteetkin pitäisivät olla oikeita, mistä olisi seurauksena ammattitaitoisten henkilöiden palkkaaminen kyseiseen hommaan, mikä taas kuluttaisi yhteiskunnan varoja, minkä seurauksena tulisi tarve korottaa verotusta. Kaikki liittyvät toisiinsa. Luuletko että noissa lautakunnissa joissa päätetään huostaanotoista on yhtään oikeasti pätevää henkilöä päättämässä. Tarkoitus tuollaisella joukolla on vaan toimia kuvitelmien esittäjän itsetunnon vahvistajana ja saada siten itsensä vakuuttuneeksi eyttä kuvitelmat ovatkin tosia. Samaa systeemiä sovelletaan joissakin uskonlahkoissa ja totuusarvo on myös niissä samaa luokkaa.
Se on myös kokeiltavissa siten että pari henkilöä jotka tietävät homma valitsevat keksittyyn lautakuntaan jäseniä joille vakuuttavat jotakin perätöntä ja keksittyä asiaa joka voisi olla mahdollista. Vaikka asia olisikin aika kaukaa haettu, niin kaksi ihmistä riittää saamaan koko porukan vakuuttuneiksi ja pian jutun keksijät itsekkin lähes uskovat omaan juttuunsa. Joku insesti on juuri hyä tuollaisiin ryhmiin, kun sitä ei edes välttämättä joidenkin fanaattisilta vaikuttavien ihmisten edessä rohkene kyseenalaista vaikka se tuhoaisikin jopa kokonaisen perheen elämän. Varsinkaan kun kenelläkään ei ole minkäänlaista vastuuta niistä päätöksistä, niin sellaisten päätösten on helppo mennä löpi vaikka olisivat ihan perättömiin juttuihin perustuvia.
Ensiksikin toivon Sinulle, että pilkkasi sattuu omaan nilkkaasi, ei pahalla. Ja niin siinä käykin, senkus jäät odottelemaan.
Voin vakuuttaa, ettei mitään lastensuojelullista syytä ole, vaan aikuisten keskinäiset henkilökohtasuuksiin menevät kähinät, jossa osapuolena sossu.
Mutta huoltosuunnitelma on minunkin kohdallani vaan tehtävä, ei auta. Täytyy sanoa tuohon epäilyysi kyvyistäni, että kykyni ovat hyvät. Rajallinen myönnän olevani, en hyväksy laittomia huostaanottoja haukutpa tai nälvit ihan miten paljon vain koska se on yksinomaan Sinun ongelmasi, ei minun.
Nauratti tuo sinun otsikkosi "että mitä" ja kysymysmerkki. Missä lintukodossa Sinä elät, kun noinkin sokeana uskot sossun olevan hyvän tahdon lähettiläs.
yhteyttä keneenkään...Erittäin hyvä tekosyy...
keneenkään?
Ilmankos niin typerälle vaikutatkin, koska keskustelutyyliisi kuuluu lisäillä ylimääräisiä merkityksiä toisen puheeseen.
Tällä palstalla on suositeltu useita kertoja muutamia hyviä asianajajia, joihin kannattaa ottaa yhteyttä, mutta se maksaa rahaa.
Ja minkä takia joku tarvitsisi SINULLE jotain syytä tai tekosyytä mihinkään asioihin?
lastensuojelun, viranomaislait sekä hallintoon kuuluvat spesialiteetit
niin laittappa sellaisen hyvän ammattimiehen tai -naisen nimi tällekin palstalle.
esittääkään=),hupsu! Asianajaja ei maksa, jos sinä olet oikeassa ja vastapuoli väärässä, sitä voit tiedustella ihan keneltä asianajajalta vain. Sinä et kyllä vaikuta ollenkaan fiksulta,älystä nyt puhumattakaan...=)Taitaa olla ihan "oikea" syy lapsesi huostaan...
kannata viljellä sarkasmia tai muutakaan rivien välistä tulkittavaa, kun porukan ajatuksenjuoksu ei kertakaikkiaan riitä sen tunnistamiseen. Se on helppo todeta näitä ketjuja kahlaamalla.
viesteihin, joista on sarkasmi kaukana.
Rivien välistä tulkittavaa tänne on turha toivoa, koska nimenomaan irvistelijäporukka on siinä kaikkein taitavin.
Ei viestini sisältänyt sarkasmia lainkaan. Se oli vain toteamus viestiketjun aloittajalle. Kiitos havainnollistamisavusta.
pitäisi huostaanottaa, tietysti samalla pitäisi vapauttaa ne jotka nyt turhaan kuluttavat yhteiskunnan resurseeja olemalla huostassa! Sossut töihin kynsiään lakkaamasta toimistoissaaan!
Joopa joo, en tiedä kehtaako joku vielä valitta jos pieni vauva on otettu huostaan ko. olosuhteista. Olisi ollut sos.toimen taholta järkyttävä rikos olla puuttumatta asiaan! Toivottaasti vauva saa jatkossa hyvän hoidon...
huostaanottoa! Missä on luetun ymmärtämiskykysi?
Se on taas TÄYSIN eri juttu, saako lapsi jatkossa hyvän hoidon...
Ja kyse on ilmeisesti niin nuorista vanhemmista, että toivottavasti saavat lain lupaaman asianmukaisen päihdehuollon. Jos vanhemmilla on halua raitistua, tuskin huosta kovin pitkäaikainen on.
huostaan?
Vai ajattelitko muuten vain ihmetellä itsekin omaa tyhmyyttäsi?
tai suoraan adoptio, jonot sijaisvanhemmiksi ja adoptiovanhemmiksi haluavia ovat kilopmetrien pituisia, millään ei sossu pysty tyydyttämään kysyntää,
Tuollaista voi kyllä tapahtua ja huostahan on aiheellinen jos vauva tilanteesta taikka vanhempien humalatilasta kärsii. Nuoret vanhemmat eivät aina osaa ajatella asioita kuten "aikuiset".
Itse tuli myös Vappuna noin 16 vuotta sitten laitettua vauvan vaunuihin punssipullo ja siitä maisteltua keskellä kaupunkia erään tieteenharjoittajan kuteet päällä. Enään ei tulisi mieleenkään :-)
Eiköhän vauva palaudu takaisin vanhaille jos kaikki muutoin on kunnossa.
No tuosta alla olevasta poiketen itse en kyllä silloin 16 vuotta sitten ollut muistaakseni edes humalassa.
Viina on viisasten juoma.
------------------------------------------------
30.7.2007 06:50
Poliisi tapasi viikonloppuna Kuopion Rockcock-festivaalien yhteydessä humalaisen äidin, jolla oli mukanaan kaksikuukautinen vauva.
- Äiti oli erittäin vahvasti päissään. Vauva oli lastenvaunuissa, joissa oli myös juomatonta väkevää viinaa, kertoi komisario Harri-Pekka Pohjolainen Kuopion poliisista.
20-vuotias nainen oli viettämässä lauantain vastaista yötä festareiden välittömässä läheisyydessä, festivaalialueen aidan ulkopuolella. Hän oli päihtyneenä pyörimässä nurmikolla ihmisjoukossa vauva mukanaan.
Nainen oli niin huonossa kunnossa, että hänet vietiin putkaan selviämään. Paikalla oli myös lapsen isä. Hänkin oli humalassa, mutta ei niin vahvasti kuin äiti.
Mies päästettiin kotiinsa, mutta hänelle lasta ei kuitenkaan voitu jättää, vaan vauva luovutettiin sosiaaliviranomaisille turvakotiin sijoitettavaksi.
- Sosiaaliviranomaiset selvittävät jatkossa, miten lapsen kanssa menetellään, Pohjolainen sanoi.