Lapsen toinen vanhempi on muuttamassa ulkomaille töihin. Jo nyt riitaisat välit, ja lähivanhemman minimitapaamisiin vastahankainen suostuminen tuottaa ongelmia.
Kuinka tapaamiset on mahdollista sopia, kun lento maahan ei kestä kuitenkaan kuin 4 tuntia.
Lapsen kannalta ei ole ehkä kohtuullista vaatia raskasta matkustamista joka toinen viikko, mutta etälläkään ei ole mahdollisuutta samaan.
Onko mitään suosituksia em. tilanteeseen?
Lomat, syys- ja hiihtoloma on alunperin sovittu puoliksi kummankin vanhemman luona, ja lähin tuntien ja tietäen, mitään joustovaraa ei ole.
Kuitenkin huolto- ja tapaamissopimus sanoo, että lapsella on oikeus kumpaankiin vanhempaan. Lapsi on teini jo, mutta lähi sanelee vielä menemiset ja tekemiset, ilman hänen mielipiteensä kuuntelemista.
Olisiko siis mitää vinkkejä tms?
Kuinka tapaamiset on mahdollista sopia, kun lento maahan ei kestä kuitenkaan kuin 4 tuntia.
Lapsen kannalta ei ole ehkä kohtuullista vaatia raskasta matkustamista joka toinen viikko, mutta etälläkään ei ole mahdollisuutta samaan.
Onko mitään suosituksia em. tilanteeseen?
Lomat, syys- ja hiihtoloma on alunperin sovittu puoliksi kummankin vanhemman luona, ja lähin tuntien ja tietäen, mitään joustovaraa ei ole.
Kuitenkin huolto- ja tapaamissopimus sanoo, että lapsella on oikeus kumpaankiin vanhempaan. Lapsi on teini jo, mutta lähi sanelee vielä menemiset ja tekemiset, ilman hänen mielipiteensä kuuntelemista.
Olisiko siis mitää vinkkejä tms?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Välimatka ei ole este, mutta on siinä, että välien pitää olla kunnossa ja molempien vanhempien on osattava joustaa.
Meidän lasten isä on kolmatta vuotta töissä ulkomailla, mitään ongelmia ei ole ollut. Vaikka tapaamiset on vähän miten sattuu ja niillä ei ole mitään kaavaa. Eikä se ole käytännössä oikein mahdollistakaan.
Kaikki mahdolliset lomat, mitä lapsilla on he viettävät isän luona tai silloin kuin hänellä on mahdollista hän vietää aikaa lastensa luona. Eikä se ole mitenkään minulta pois.
Vinkkejä? Ei, jos lapsen etu/oikeudet ole lähtö kohtana.
Ja niille jotka lähtevät heittelemään kommentteja tyyliin: mitäs muutat, ajattele lastasi. Jokaisella vanhemmalla on oikes henkilökohtaiseen elämään lapsista huolimatta. Asiat on vai järjestyly kysymyksiä ja henkilökohtaisesta asenteesta kiinni.
Juuri näistä väleistä onkin ongelmia. Lähi ei nimittäin halua joustaa ainoassakaan asiassa. Lapsi ei saisi viettää yhtään ylimääräistäkään hetkeä etän luona. Tekosyitä kyllä löytyy. Lähi on sitä mieltä, että kun on hänestä eronnut on myös lapsesta eronnut.
Lähiin ei ole oikein mitään asiallista neuvotteluyhteyttä. Ainoastaan hän on oikeassa.
Tilanne on valitettava, lapsenkin kannalta, joka haluaisi kyllä viettää enemmän aikaa etän kanssa, mutta ei uskalla sitä oikein lähille sanoakaan.
Se on monilla äideillä paha tapa luulla, jos tietää yhden asian, mikä on lapselle paras, niin silloin luulen tietävänsä kaiken.
Pelko ja asenteet tarttuu niin heplposti lapseen, jos tilanteen on antanut mennä siihen pisteeseen. että äidin tie on se ainoa ja oikea tie. Siitä on vaikea lähteä muuttamaan suuntaa.
Ja äidin on helppo lähteä syytämään isää, että hän istuttanut ajatuksen lapsen päähän, siitä, että hän haluaa tavata isäänsä enemmän. Mihin hänellä on enemmän kuin oikeus. Siis tavata isäänsä.
Ellei hyvällä niin sitten pahalla, yrittäkään lapsen kanssa yhdessä saada äiti istumaan teidän kanssa saman pöydän ääreen ja ymmärtämään, että on kyse enemmän lapsen kannasta ja eduista kuin vanhempien. Sitten mukaan niitä kolmansia osapuolia valtion taholta.
Asia onkin nyt toisinpäin. Isä on lähi. Äiti on se joka on lähtenyt miehensä käytöksen, mm. järjetön mustasukkaisuus, väkivaltaisuus jne. takia.
Koska lähi on erittäin vakuuttava, hyvä puhumaan ym. voi olla aika huono tulos tapaamisiin ulkomaille vaikka sossunkin kautta. Tottakai lapsella on oikeuksia, mutta koska kaikki mahd. muutokset pitäisi tehdä vaikeimman, eli oikeuden kautta lähin takia, kustannukset nousevat korkeiksi aianajopalkkioiden jne. takia.
Varmasti uhkailu toimii vielä kun lapsi ei ole tarpeeksi vahva henkisesti vastustamaan lähiä, mutta epävarmuus tulevaisuudesta on läsnäoleva elementti koko ajan.
Sit pitää vaan elää tilanteen mukaan. Ja tulihan se sieltä taas. Vika on vain miehisessä sukupuolessa.
Äiti jättänyt lapsensa oman etunsa nähden järjettömän väkivaltaisen miehen hoiviin. Miksi äiti ei ottanut lastaan mukaan lähtiessään?
Suomessa saa ilmaista oikeusapua, jos halu pitää lapsen hyvivoinista ihan oikeasti huolta.
Anna lapsesi asua kotimaassaan mihin kuuluu, toisaalta, tämä ei sinusta ole enään välttämättä kiinni vaan joka oikeus toteaa lapsen lähistön parhaimmaksi alueeksi asua.