Tämä terra

Hamsun, Kanin ja gerbiilien...

Monta hiirtä tähän terraan mahtuisi? Ajattelin hommata hiiren kuin rakkaista gerbiili pojista aika jättää. En kestä edes ajatella. No mutta monta hiirtä (naarasta) mahtuu tähän: Pituus75cm leveys35cm ja korkeus40cm. Itselläni on ollut kaksi hiirtä eri terrassa pienempänä!

3

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiirulainen-

      Itselläni 80x40x40 terrassa kolme kesyhiirtä. Hyvin mahtuu, eikä ole yhtään ahdasta! Tohon sun terraarioosi olisi 2-3 narttua tosi hyvä! ei ainakaa enempää kuin kolme.

      sanon vaan, että kesyhiirten purut haisee jo kolme päivää vaihdon jälkeen! suosittelen että vaihdat puruja pari kertaa viikossa ellet itse halua haista ihan hiiren pissille! :) mutta muuten tosi symppiksiä otuksia! :D tervetuloa hiiriharrastuksen pariin.

      • AlbinoRaven

        Hiirulainen-, asia ei ole noin. Naarashiirten virtsa ei juurikaan haise hiirelle, toisin kun urosten. Mitä useammin siivoat terraarion, sitä vahvempi haju tulee olemaan. Kerran viikossa siivoaminen on hyvä.

        Ja kyllä tuohon terraarioon menee jo viisikin hiirtä, kun kerran minidunaan saa laitettua 3 naarashiirtä.

        Viestin alottaja, jos sinulla on vielä kysymyksiä niin laita sähköpostia: taija_timonen[at]luukku.com


      • liero

        En kyllä noin isoon terraan laittaisi noin vähää hiiriä, sillä siitä tulee reviirikiistoja. Minidunassakin 2 hiirelle saattaa tulla liian isosta tilasta reviirikiistoja.

        Tuohon terraan menee mielestäni 3-6 hiirtä. Käytä turvetta pohjalla, niin hiiret ei haise...

        www.hiiret.fi on apunanne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe