Oli tuossa kavereiden kanssa juttua kihla- ja vihkisormuksista, ja huomasimme että kenelläkään meistä raavaista miehistä ei ole paljoa tietoa näistä asioista. :D Voisiko joku valaista näistä, eli esim. kuka pitää mitäkin sormusta, ketä sen ostaa, missä sormessa ja kädessä pidetään yms. ;) Kiitos!
Sormuksista
2
691
Vastaukset
- tapa Suomessa:
Naisella kihla- ja vihkisormus vasemmankäden nimettömässä.
Miehellä ainoastaan kihlasormus vasemmankäden nimettömässä.
Se raavas mies yleensä ne maksaa, mutta se nainen on hyvä ottaa mukaan niitä sormuksia valitsemaan. nykyään monet ostaa ne puoliksi naisen kanssa, omalla rahalla tai pankkilainalla. voihan sitä aina vanhemmilta sponsorointia kysyä. Kihlat (eli kihlasormusmiehelle ja kihlasormus naiselle) maksaa alkaen 100 euroa ja siitä ylöspäin.
Muitakin tapoja tietysti on, esim. miehelläkin voi olla vihkisormus tai ei ollenkaan mitään sormusta. joillakin naisilla on myös vain yksi sormus. Sitten joillakin naisilla on hieno ja kallis sormus juhlakäytössä ja työskennellessä sitten halvemmat arkisormukset. kukin tavallaan oman halunsa tai uskomuksiensa mukaan.
eli nyt te raavaat teinipojat kihlautumaan vaan, kun perusteet ovat hallinnassa.- pkäsd,våkd
Perinteisesti: Mies ostaa naiselle kihlasormuksen ja nainen miehelle. Vihkisormuksen ostaa mies.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen533286Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään682732Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,672663Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621348Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3041278Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?131173Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1041034- 411026
- 421007
- 80991