Ìtsellä moinen peli, kulkee 72km:n nopeuteen ok, mutta sitten alkaa rajoittamaan kierroksia, jos jollain on tietoa mistä moisen rajoittemen löytää ja miten se ohitetaan, niin neuvot olisivat ok!
Helkama sc1:n kierrosrajoitin?
Eki-Hyvinkää
174337
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Sanoisinpa että aika hyvin kulkee jos yli seitsemääkymppiä näyttää mittari. Vieläkö pitäisi lujempaa päästä? Eiköhän tuossa tule jo fysiikan lait vastaan elikkä kone ei jaksa vetää enempää kierroksia. Mistää rajoittimesta ei liene enää kyse. Voit kokeilla paikaltaan kuinka paljon ottaa kierroksia. Omani kiertää iloisesti 8000-9000rpm paikaltaan mutta eipä ota kuin 6000rpm kun lähtee ajamaan. Pitkään jyrkkään alamäkeen ja myötätuuleen ottaa jopa 8000rpm. Siitä voi helposti päätellä että tehot loppuvat kesken suorilla. Mistään rajoittimesta ei ole kyse. Sen tietää siitäkin kun laittaa 80 kuutioisen pytyn niin kulkee heti 80km/h.
Tasasella menee noin 65-70km/h ja alamäissä alkaa nykimään siellä 72km/h vauhdissa, joskus saattaa mennä jopa ihan mittarin tappiin, mutta harvoin, tässä on alkuperäinen se tehokaasari, mitkä nyt on aikoja sitten vaihdettu pienempiin ja tehottomampiin! Huoltomies Femexiltä sano että joku oli näyttänyt hänelle jostain ulkomaan sivuilta kuinka se rajoitin ohitetaan (jos on kuten solikassa, siinä oli pink värinen piuha cdi boxissa speed limiter, tähän ei oo kaavioo eikä ole boxin kuvaa solikasta niin näkisi mistä liittimen navasta se rajoitinpiuha lähtee? Mulla ottaa noin 8000 kierrosta parhaimmillaan, joskus aavistuksen yli, olen tehnyt kuukauden sisään neljä Hyvinkää-Lieksa ja koli reissua hanat kaakossa liki koko ajan ja hyvin on pelannut! Oli ajettu ennen reisssuja 511km, nyt reissattu niin että mittarissa vajaassa kuukaudessa tullut 6500km, huollot tehty 100-1500km:n välein itse (muuten maksaisi parin viikon välein elikä 1000km:n välein 70.00 euroa tai enempi!
Hello!
Mulla on uusi 100 km ajettu Helkama. Ongelma on se, ettei kone kiihdy mihinkään ja ylämäissä tuppaa vauhti hiipumaan. Mikä mättää ja auttaako eka 300 km:n huolto mitään?
Sulla on se pienempi kaasari, ei se mikä on tyyppikilvessä, osta falmekilta se ihan saman-näköinen mutta power kaasari, se on merkitty siihen tyyppikilpeenkin, elikä et syyllisty mihinkään lainvastaiseen kun et jää kiinni ylinopeudesta, mutta kulkee ja kiihtyy, kannattaa tingata, sain itse sen 20.00 eurolla johon sisälty postikulutkin! Ne on niitä kaasareita mitä Helkamassa oli alunperin ja nyt niitä myydään powereina, mulla kiihtyy ja antaa vauhtia aina 80km/h ihan maximissaan! Ei se huolto oikeen mitään auta jos ei venttiilit oo ihan poskellaan, itse olen tehnyt kaikki huollot, no venttiilien säädöt ovat jääneet vielä ja ajettu 6500km!
"osta falmekilta se ihan saman-näköinen mutta power kaasari"
Mahdatko tarkoittaa tuota linkissä olevaa kaasaria? Tiedätkö mikä on kurkun halkaisija? Mietin vain josko tilaisi tuon ja laittaisi Fudeen. Eikös Helkamassa ja Fudessa ole sama kone/kaasari?
http://motors.falmek.fi/pages/tuotteet/varusteet-ja-tarvikkeet/powerboost-skootteriin.php
Juuri tuo on oikea alkuperäinen Helkaman tehokas kaasari joita oli kaikissa skootterissa kiinni, mutta joutuivat vaihtamaan pienempiin, silti tuo on tyyyppikilvessä ja huomattavassti tehokkaampi, tinkaa kun tilaat, sano että kaveri sai 20.00 eurolla postikuluineen! Helkaman ja Fuden erottaa eri kone, huatian ja baotian!
Moikka,
Meidän perheeseen ostettiin tietääkseni kolmas Falmekin myymä SC1:n.
Noh, skodela ei olla ajettu kuin jotain 250km, kun kuskilla ei vielä ole korttia, mutta minä (isä) reilun 90kg painollani olen kapinetta kokeillut ja tosiaan kulkee tasaisella tuollaiset 65km/h ja pidemmässä alamäessä saa tuon 80 rikki.
Toinen juttu kokonaan on, miten tarkka se nopeusmittari on...
Käytin mopoa Falmekilla öljynvaihdossa (maksoi huimat 80,-) jossa kerrottiin, että alkupään mopoissa oli tehokkaampi kaasari ja että muuta rajoitusta ei ole. Ainakaan sellaista, jota voisi kotikonstein tunata.
Tuohon tehonpuutteeseen voisi olla kohdallani ratkaisu; heillä oli koe-erä samaan runkoon rakennettuja 125-koneella varustettuja kevareita.
Ero oli ulkovärissä, etuvaloissa ja mittaristossa - hinta sama 1490,- kuin mopoillakin :)
Moro! Ajattelin ostaa tuommoisen Helkama Sc1 itselleni ja en oikein ole varma onko täysin luotettava menopeli eikä mikään kiinan ihme? Ja kulkeeko kovaa? :P
Aivan, olen nähnyt kuvia siitä kevarista, mutta jos haluaa tehokkaamman Helkaman ja on se nykyinen kaasari, niin halvin tapa on ostaa power kaasari siihen, kun se on sillä tyyppikatsastettukin Suomeen, niin rankaista ei voi mistään muutoksista tuon kaasarin osalta, ainoastaan ylinopeudesta jos jää kiinni elikä tutkaan!
Unohin kysyä mahtuuko tuo kypärä tuonne penkin alle? Kamulla nimittäin tämä Kymco aggility ja ei penkin alle mahu kypärä.
Olin sisäänajanut skoden elikä mittarissa 511km kun tein oikeen kunnon tempauksen ja ajoin kuukauden sisällä Hyvinkää-Lieksa välin 4 eri kertaa edestakaisin (6000km) ja en körötellyt 45km/h vaan liki koko matkan oli hana kaakossa, noin 60-75km/h, alamäissä vieläkin enempi! Jos joku ei usko asiaa niin kuvia ja juttua löytyy eletric saunaforumin yleiset osastolta nimimerkillä -Eki-! Ei ole ollut mitään muuta kuin kate huolia, elikä vasemman sivukaateen kiinnitys oli lohjennut, sain säkällä takuuseen uudet kun oikeen ruinasin! Solikka speed oli ennen tätä ja se oli aivan syvältä koko laite, sitä ennen keväällä oli Fude sport, ihan ok skode hintaluokassaan!
Ei ihan mahdu kypärä satulan alle, mulla on siellä 5L varakanisteri ja pakolliset työkalut!
jäi Syvärille, perskutarallaa
Minkä kokoinen suutin on powerboost kaasarissa? Tietääkö kukaan?
Helkama SC1 merkkinen ajopeli, ilmanputsarin edessä on torvi, johon sivuun tulee letku (jostain edestä, vaikea seurata) Mistä tämä musta kuminen letku tulee?
ei kannata ostaa mitää helkama paskaa kiinalaista kusiskootteria, ei ole luotettava, hajoaa joka viikko , kone kestää pari kuukautta kunnes hajoaa kokonaan, ON KIINAN IHME ja ei kulje eikä kiihdykkään kovaa. suoraan sanottuna täysi paska kuten kaikki skootterit.
jos nyt kuitenkin ostat kiinalaisen skootterin niin osta edes käytettynä ettei harmita niin paljoa kun uusi 1500euron skootteri hajoaa käsiin ja takuu ei toimi.
letku on pakokaasu letku jottei putkeen menisi mitään roskaa ja ns. myös "rajoitin"