elikkäsm illaien on tämän rodun karvan hoito? Pitääkö koiraa käyttää trimmattavana? takkuuntuuko karva helposti? monesti viikossa siä pitää harjata?
cavalier kingcharlesinspanieli
2
1595
Vastaukset
- cavaliers
Turkkia ei trimmata, ainoastaan kammataan ja harjataan. Meillä hoidetaan turkit kerran viikossa, korvat harjataan muutaman kerran viikossa. Tassukarvat siistitään ennen näyttelyynmenoa ettei ne tursua varpaiden välistä. Helpottaa ulkoiluakin, ei kerää talvella niin paljon lumipaakkuja, eikä kesällä tuo niin paljon hiekkaa sisälle.
Karvoja tuntuu lähtevän aina jonkinverran, siihen voi varautua =) - harjata
kunnolla kerran viikossa,mutta korvat ja kainalot keräävät takkupalloja varsin paljon,joten niitä kannattaa melkein päivittäin käydä läpi.
Varsinkin kun koirallasi alkaa karva kunnolla kasvamaan,niin helpommalla pääsee kun huolehtii turkista säännöllisesti ja välttyy ikäviltä leikkuu operaatioilta.
Trimmata ei tarvitse,mutta tiedän erään uroksen jonka turkki trimmataan joka kesä vain sen vuoksi,että karva on julmetun paksua ja pitkää...eli ihan koiran olon helpottamiseksi.
Tassukarvat tosiaaan kannattaa myös siistiä ajoittain,niin ei näytä koira siltä kuin tohvelit jalassa kulkisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1631398
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä40995Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38715- 14640
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28622- 36616
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20602Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17563