cavalier kingcharlesinspanieli

karvan hoidosta.

elikkäsm illaien on tämän rodun karvan hoito? Pitääkö koiraa käyttää trimmattavana? takkuuntuuko karva helposti? monesti viikossa siä pitää harjata?

2

1324

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cavaliers

      Turkkia ei trimmata, ainoastaan kammataan ja harjataan. Meillä hoidetaan turkit kerran viikossa, korvat harjataan muutaman kerran viikossa. Tassukarvat siistitään ennen näyttelyynmenoa ettei ne tursua varpaiden välistä. Helpottaa ulkoiluakin, ei kerää talvella niin paljon lumipaakkuja, eikä kesällä tuo niin paljon hiekkaa sisälle.
      Karvoja tuntuu lähtevän aina jonkinverran, siihen voi varautua =)

    • harjata

      kunnolla kerran viikossa,mutta korvat ja kainalot keräävät takkupalloja varsin paljon,joten niitä kannattaa melkein päivittäin käydä läpi.
      Varsinkin kun koirallasi alkaa karva kunnolla kasvamaan,niin helpommalla pääsee kun huolehtii turkista säännöllisesti ja välttyy ikäviltä leikkuu operaatioilta.
      Trimmata ei tarvitse,mutta tiedän erään uroksen jonka turkki trimmataan joka kesä vain sen vuoksi,että karva on julmetun paksua ja pitkää...eli ihan koiran olon helpottamiseksi.
      Tassukarvat tosiaaan kannattaa myös siistiä ajoittain,niin ei näytä koira siltä kuin tohvelit jalassa kulkisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet toisen kanssa

      ...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain
      Ikävä
      224
      1566
    2. Näytit taas lihoneen.

      Tynnyri se vaan kasvaa.
      Ikävä
      29
      1403
    3. Kuka teistä on paras nainen

      A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊
      Ikävä
      61
      1279
    4. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      1242
    5. Onko jotain mistä

      Olet huolissasi kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      78
      1204
    6. Osaako joku selittää tätä

      Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?
      Ikävä
      76
      1179
    7. Jos me joskus nähtäisiin

      niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi
      Ikävä
      103
      1173
    8. Koska vietät

      Yhteisen yön kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      54
      998
    9. Lesken uusi

      Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans
      Puolanka
      18
      972
    10. Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"

      Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per
      Lieksa
      177
      865
    Aihe