Haka ja MyPa helevettiin

realismii

Palaten tohon "neljän suuren" keskusteluun, eiks Norjassaki toi lähteny aikanaan se Tippeliigan nousu siitä et ne alko päästä kunnolla mukaan europeleihin... just sama pitäs tapahtuu Suomes, tähän asti ymmärretään toisiamme, eiksje?

Mut realiteetit: RAHA. Näil täy-TYY olla budjettii, yleisöö , ja sitä myötä taitoo ja ne vois olla vaik se liigan kerma mikä tappelee sit vaikka ne mitalitaistot vuodesta toiseen. Sad but true, muille jengeille, ainoot ketkä tähän pystyy tulevaisuudessa on TamU, Tepsi, HJK ja Honka. Just noihin pitäs panostaa. Jollai MyPa:lla ja Hakalla ei tuu oleen IKINÄ tsäänssejä Uefaan tai Mestareitten liigan. Piste ja period. Veikkausliiga on ihan mielenkiintonen silti, se on lähellä Ykkösen parhaita joukkueita häntäpäästä ja jänäystä riittää ketkä tippuu ketkä nousee ja ainahan joku Lahti vois yllättää neljänki joukkoon.

Point: Niin kauan ku puulaakibudjettiset Haka ja MyPa "pilaa" Veikkausliigaa säälittä katsojaluvuilla jne ei eurokentille oo IKINÄ asiaa. Kuinka moni 5000-10000 asukkaan paikkakunta löytyy CHAMPIONS LEAGUESTA tai UEFACUPISTA hä?
Miettikää sitä.

Hermanni Vuorinen potkii Hjk:n ainaki lähelle Uefacuppia ja TamU menee ainaki kolmannelle karsintakierrokselle Mestareiden liigassa. Siit se lähtee!

3

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ville Eklund

      Tarkoititko että Haka ja Mypa helvettiin Jalkapallon Veikkausliigasta, niin sitä pitää, kaikki Hjk:n pahimmat vastukset saavat minunkin puolesta painua helvettiin.

    • blackmagictiger

      ei hakaa missään nimessä vekka...

    • uefacupin pelissä ollut

      "Jollai MyPa:lla ja Hakalla ei tuu oleen IKINÄ tsäänssejä Uefaan tai Mestareitten liigan. Piste ja period."

      Oli pakko ottaa lainaus tuosta sun tekstistä..
      Kun Mypa, ainakin viime tietojen mukaan, pelaa uefa cupissa...
      Mypan uefa cupin pelissä olleena ja tulevan cup pelin katsoja.

      "Blackburn - MyPa UEFA Cup 2. karsintakierros. 16.8. torstaina"
      kyseinen lause mypan omilta sivuilta..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      70
      3841
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      89
      3222
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      105
      2509
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      16
      1690
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      74
      1495
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      99
      1363
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      54
      1330
    8. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      124
      1138
    9. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      55
      1093
    10. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      56
      1060
    Aihe