Saako edunvalvoja

Saako / voiko edunvalvoja myydä asunto osakkeen tutuilleen, joiden ostotarjous on alempi kuin minun? Eikö eniten tarjonneen kuuluisi saada ostaa asunto? Saako edunvalvoja kertoa paljonko minä tarjoan? Jätin tarjouksen, en laittanut päivämäärää mihin asti voimassa. Voiko edunvalvoja myydä kilpailijalle ja sanoa mulle, että ei sinun tarjous ole enää voimassa. Kuka valvoo edunvalvojaa? Kertokaa, kiitos. Sori, huono selostus.
6753
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hänen pitää pitää huolta asiakkaansa eduista, ei omista tai tuttaviensa eduista.

Äänestä

valvottavan kotipaikkakunnan maistraatti. Jos epäilet edunvalvojaa epärehellisyyestä, ota yhteys sinne.

Äänestä

Edunvalvojan pitää hyväksyä edunsaajan kannalta paras parjous (ihan aina paras tarjous ei ole korkein tarjous). Tarjotun summan lisäksi parjouksen paremmuuteen voi vaikuttaa maksuehdot yms. (esim. sinä vaadit asunnon käyttöösi heti maksun yhteydessä, toinen antaa edunsaajan jäädä siihen asumaan vielä vuodeksi pelkän vastikkeen maksamalla tms.)

Äänestä

ainakin tampereella
kunhan AA itse saa hyvän palkkion

Äänestä

Jos pystyy vakuuttamaan maistraatin siitä, että hintataso on ollut riittävä. Maistraatti siis valvoo viime kädessä päämiestä - edunvalvoja hoitaa hänen asioitaan. Riittää, että hintataso on markkinoiden mukainen - päämiehen omaisuutta ei myydä alihintaan.

Tähän riittää vaikkapa kiinteistövälittäjän lausuntoa hinnan käypäisyydestä.

Äänestä
  • ...toisaalta päämiehen edun mukaista mitä todennäköisimmin on myydä parhaalla mahdollisella hinnalla. Mikäli kauppa tehtäisiin alle sinun tekemän tarjouksen, niin ainakin periaatteessa voisi katsoa päämiehen etua loukatun. Tästä voisi seurauksena olla edunvalvon korvausvelvollisuus päämiestä kohtaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


myydä asunto osakkeen kirjoitti:

Saako / voiko edunvalvoja myydä asunto osakkeen tutuilleen, joiden ostotarjous on alempi kuin minun? Eikö eniten tarjonneen kuuluisi saada ostaa asunto? Saako edunvalvoja kertoa paljonko minä tarjoan? Jätin tarjouksen, en laittanut päivämäärää mihin asti voimassa. Voiko edunvalvoja myydä kilpailijalle ja sanoa mulle, että ei sinun tarjous ole enää voimassa. Kuka valvoo edunvalvojaa? Kertokaa, kiitos. Sori, huono selostus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu