Riippuuko sukan koko henkilön pituudesta?

niin että kun pitäisi kutoa jouluksi sukat n. 186cm pitkälle nuorukaiselle niin osaako kukaan yhtään arvioida että minkä kokoiset sukat pitäisi kutoa? en viitsi häneltä itseltään kysyä hänen jalankokoaan ettei hän vain päättelisi joululahjaansa. :S

apua, kiitos! yritin jo googlettaa mutta eipä löytynyt mitään.
4560
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

No eihän se riipu. Jos tenttaat ystäväsi läpi, kaikilla samanpituisilla tädeillä tuskin on sama kengännumero, vai mitä luulet? Muutenhan kenkäosastoilla olisi koot mekitty ihmisen pituuden, ei nykyisen kengännumerosysteemin mukaan. ;D

Voithan yrittää vakoilla kengän koon kurkkaamalla salaa hänen kengänpohjaansa -tai pyytää vaikka kyseisen nuorenmiehen tyttöystävältä tms. tietoa.

Toinen vaihtoehto on tehdä kantapäättömät ns. Zukat. Ne menevät minkä kokoiseen koipeen tahansa. Alla linkki perusohjeeseen, googlaamalla löydät varmasti muitakin.

http://www.students.tut.fi/~cami/Knit/Mallit/zukka.htm

Äänestä

vaikka laittamalla kynnysmatoksi oikein pöyheän nukkamaton, jossa jalanjälki näkyy painaumana. Siitä sitten mittaat. Tai jos teillä on laattalattiat, katso, onko hänen jalkansa laatan mittainen, tai minkä verran lyhyempi tai pitempi.

Äänestä

Itse teen sukat kengän koon mukaan. Kyse kohdallasi olisi varmaankin koko 42-46 välillä.

Jos teet sukat Nallesta on varren ympärys 42-46cm
Luo silloin 60-64s.
Kantatilkun silmukat ja kerrokset ovat 30-32s,
Kantasilmukoiden jako kantapään kavennuksia varten on 10 10 10 tai 10 12 10
Kantatilkun reunoista poimittavat silmukat 16 1
Pohjan pituus ennen kärkikavennutksia 22-25cm
Koko pohjan pituus 28-31cm

Seiskaveikasta vastaavat luvut
koko 42-46
26-28cm
52-56 varren silmukat
Kantatilkun silmukat ja kerrokset 26-28
Kantasilmukoide jako 8 10 8 tai 9 10 9
Reunoista poimittavat silmukat 13 1 tai 14 1
Pohjan pituus ennen kavennuksia 22-25 cm
koko pohjan pituus 28-31cm

Äänestä

arvioi jalan koko päällepäin tai hiivi sala akatsomaan kengän numero. Myös juttu avoi johtaa siihn suuntaan että kengän koko tulee esiin. Ihan viaton kysymys; no, onhan sullakin jo jalkakin kasvanut eikä vain tuo pituus taivasta kohti, minkä kokoinen jalka sulla oikein on? tms..

Sitten otat käteen jonkun postimyynnin kuvaston tai menet niiden nettisivuille ja katsot sieltä kyseisen koon jalkaterän mitan. Mieluummin vähän reilu kuin nafti aina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Peukalo keskellä kämmentä kirjoitti:

niin että kun pitäisi kutoa jouluksi sukat n. 186cm pitkälle nuorukaiselle niin osaako kukaan yhtään arvioida että minkä kokoiset sukat pitäisi kutoa? en viitsi häneltä itseltään kysyä hänen jalankokoaan ettei hän vain päättelisi joululahjaansa. :S

apua, kiitos! yritin jo googlettaa mutta eipä löytynyt mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu