Mikkeli+ympäristö

. . .

Osaisiko joku suositella hyvää ja tunnelmallista hääpaikkaa n. kymmenen hengen seurueelle? Eli todellakin joukko on pieni, joten mitään suurta hallia ei etsitä! Mikäli paikassa olisi vielä kiva "vihkimispaikkakin", olisi se plussaa! Säteellä Mikkeli jokunen kymmenen kilometriä. Kiitos vinkeistä!!!

3

599

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Morsian 2007

      Tertin kartanoon ei mielestäni mahdu samaan huoneeseen kymmeniä eli teille olisi varmaan sopiva paikka. Sit tietysti ravintoloiden kabinetit, esim. Ravintola Talli, Huviretki, Hyvä Naapuri.
      Muita hääjuhlapaikkoja, mutta ovatko sitten liian suuria?: Sali ja keittiö, Kekkolan kartano, Heimari, Kyyrönkaita, Urpolan kartano ja Kyyhkylän kartano.

      • ghta

        Tertti pystyy järjestämään häät noin sadalle hengelle. Ravintola Tallia voi myös suositella. Ei tunnelmaltaan lähelläkään terttiä, mutta opiskelija ravintolana ainakin yritystä varmasti riittää..


      • Pilkunviilaaja2
        ghta kirjoitti:

        Tertti pystyy järjestämään häät noin sadalle hengelle. Ravintola Tallia voi myös suositella. Ei tunnelmaltaan lähelläkään terttiä, mutta opiskelija ravintolana ainakin yritystä varmasti riittää..

        Satoja vuosia vanhaa kartanoa ja vanhasta hevostallista restauroitua ravintolaa ei edes voi verrata toisiinsa. Kai se tunnelma hieman erilainen on, en kuitenkaan sanoisi, että Tallin tunnelma on yhtään sen huonompi kuin Tertin, vain erilainen. Upeat vanhat tiiliseinät ja sopiva sisustus luovat paikalle hienon tunnelman. Varsinkin talvihäille voin paikkaa ehdottomasti suositella, tummat värit ja kun laittaa kynttilöitä palamaan, niin avot! Ja kaiken lisäksi ruoka on loistavaa.

        Eikä paikkaa oikeastaan voi kuvata opiskelijaravintolana. Jos lähdetään pilkkua viilaamaan, niin opiskelijaravintola on se paikka, jossa opiskelijat itse käyvät syömässä. Talli on virallisesti OPETUSravintola, jossa on kuitenkin ammattitaitoista henkilökuntaa ja opiskelijat työskentelevät lähiopetusjaksoillaan ammattilaisten alaisuudessa ja valvonnassa. Että näin! Käykääpäs tutustumassa :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      336
      701
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      106
      637
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe