Tietääkös täällä kukaan näistä sormuksen leimoista mitään,ihan mielenkiinnosta haluaisin tietää. Omassa sormuksessa RO 585,mitähän tuo meinaa. Olisin kiitollinen jos joku vastaisi:)
Sormuksen leima
5
10225
Vastaukset
- ...
Tuo 585 (14 karaattia) tarkoittaa että sormuksesta on 58,5 % puhdasta kultaa. Keltakullan muut aineethan on hopea ja kupari. Tuosta RO:sta en kyllä tiedä, olisiko joku nimileima?
- täältä päin
... kirjoitti:
Katsopa täältä: http://www2.tukes.fi/nimileimarekisteri/
Mahtaako tuolla sivustolla olla mitään tekemistä sormuksen merkinnän kanssa..? Onko sormuksesi valkokultaa, voisiko RO tarkoitta rodinointia?
- täsmää!
täältä päin kirjoitti:
Mahtaako tuolla sivustolla olla mitään tekemistä sormuksen merkinnän kanssa..? Onko sormuksesi valkokultaa, voisiko RO tarkoitta rodinointia?
Vaikka epäilit TUKES taulukkoa: Kyllä se tähän liittyy. Näköjään TUKES (joka muutenkin valvoo Suomen kulta-aineen koostumusta)pitää rekisteriä niistä, jotka saa merkitä kultaa (kultasepät jne.).
Mun sormuksen kohdalla ainakin täsmää. Kun pistän oman sormukseni kirjainyhdistelmän, taulukko näyttää ihan oikein paikan/firman, joka on mun sormukseni tehnyt. Eihän kultaa saa sulattaa ja merkata Suomessa kuka vaan ja siksi täytyy olla tällainen taulukko niistä, joilla on luvat siihen. - Sivusta seurannut
täsmää! kirjoitti:
Vaikka epäilit TUKES taulukkoa: Kyllä se tähän liittyy. Näköjään TUKES (joka muutenkin valvoo Suomen kulta-aineen koostumusta)pitää rekisteriä niistä, jotka saa merkitä kultaa (kultasepät jne.).
Mun sormuksen kohdalla ainakin täsmää. Kun pistän oman sormukseni kirjainyhdistelmän, taulukko näyttää ihan oikein paikan/firman, joka on mun sormukseni tehnyt. Eihän kultaa saa sulattaa ja merkata Suomessa kuka vaan ja siksi täytyy olla tällainen taulukko niistä, joilla on luvat siihen.olipa positiivinen yllätys että löytyvät netistäkin nuo nimileimat. Ihme vaan kun esim. OK, joka yhdessä korussani, on Oulun koru, mutta myös muita liikkeitä löytyy samalla leimalla OK.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175053Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/942293- 1351978
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481858Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171640"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551246Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu111892Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48821Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.301818Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654