koska toinen sisaruksista ilmoitti että hän voi odottaa sitä ikuisesti. Nyt sama henkilö salaa käy tyhjentämässä kuolinpesää varastosta.Miten tässä toimitaan?
Perinnönjakoa
ei ole tehty
3417
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Rikosilmoitus poliisille kuolinpesän kavalluksesta, hakemus käräjäoikeuteen pesänjakajan toimittamiseksi ja sitten odotellaan mitä tapahtuu. ;)
Ihanko olet tosissasi kolli-? Kyllä siinä sisarusten välit paranevat, kun lähdetään rikosilmoituksen tielle ja käräjille. Muistaa siinä toinen sisaruksista lopun ikäänsä, kuka hänelle linnatuomion hankki.
Eiköhän tuo riitä, kun toinen osapuoli jättää käräjäoikeuteen tuon hakemuksen pesänjakamiseksi.
Miksipä ei kavallukseen voi lainmukaisesti vastata? Paranevatko sisarusten välit sitten siitä, että toinen pöllii toiselle kuuluvaa omaisuutta? Eihän se pesänjakaja jo kavallettua omaisuutta takaisin saa.
Ristiriitojen pelossa osoitetulla kiltteydessä on rajansa, eiköhän sen rajan voisi vetää toisen sisaruksen tuollaiseen käytökseen.