tiibetinspanielin karvanlähtö

katju*

Hei. Tipsullani on ikää nyt tasan 9 kuukautta. Siitä lähtee ihan mielettömästi karvaa. Imuroida saa joka toinen päivä ja koiran harjata pari kertaa viikossa. Kysynkin siis, että miten teillä muilla tipsun omistajilla Koirasta lähtee karvaa. Onko kyse nyt ihan tavallisesta karvanvaihdosta ja hellittääkö karvan lähteminen myöhemmin? Karvaa lähtee koko ajan tasaiseen tahtiin ja karva on erittäin hienoa ja hentoa. kiitos jo etukäteen. =)

6

5192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • irtokarvoja paidassa

      Hei, meidän tipsulla on myös karvanlähtöä tällä hetkellä ja ikää suunnilleen saman verran kuin sun tipsulla. Kestäny jo kolmisen viikkoa ja hellittää jo onneksi. Aiemminhan ei tipsustamme karvaa juuri lähtenyt kun sitä vertaa nykyiseen.

      Kaikki paikat on ollu karvoissa eikä minkäänlainen imurointi tuntunu auttavan. Itse luulisin sen olevan jotain pentukarvan vaihtumista, ainakin koiran karvapeite on kuitenkin pysyny kunnossa päällisin puolin.

      • tipsutin

        Kampaa 2 kertaa päivässä tiheäpiikkisellä kammalla ulkona tai kylpyhuoneessa, että karvat ei kulkeudu joka paikkaan.

        Itse teen näin ja imuroin joka päivä ja mattoja ei ole. Sohvat on nahkaiset. Meillä on 5 tipsua!


    • tipsuttaja:D

      Hei meillä on noin vuoden vanha tipsu harjataan joka päivä kerran. Meillä on sama ongelma tipsusta lähtee karvaa kun ihan vaaan silittelee rauhassa olemme miettineet onko se jotain puutosta vai onko se vain sitä pentukarvan lähtemista;D Vaikutaako koiran sukupuoli asiaan itse omistan uros tipsun. Naapurissa asuu myös narttukoira (lappIS ON ROTU EI NIMI) jos johtuu siitä että jos on juoksut naapurin nartulla menossa kiitos jos vastaatte:D

      • tipsuneiti

        Itsellä on narttu--tipsu ja karvaa lähtee yleensä keväällä ja syksyllä todella paljon, niin että komea huiskuhäntä on ohut tupsu vain, ja jos tipsu esim. istuu sylissä, jää syliin tupottain karvaa. Mutta nämä karvanlähtöajat kestävät vain muutaman viikon. Johtuisiko tytöillä tosiaan hormonitoiminnasta ja juoksuista!?...Juoksujen jälkeen on nyt taas ihanan hyvänkuntoinen ja pehmeän kiiltävä turkki. Olen karvanlähtöaikaan syöttänyt tytölle lohta yrjölänpuurossa tai raksujen joukossa, välillä laittanut tilkan öljyä tai kananmunan keltuaista pöperön joukkoon. Metallisuka on muuten hyvä väline turkin hoidossa karvanlähtöaikaan.


    • Anonyymi

      meidän tipsuneidiltä lähtee nyt ihan älyttömästi karvaa, hän on vuoden ikäinen,
      muuten iloinen ja pirteä, mutta harjata pitää päivittäin, luulen että on ihan normaalia, mutta stop mustille vaatteille ja hyvälle imurile käyttöä!

    • Anonyymi

      Tämä palsta on spanielipalsta. Tipsu ei ole spanieli, suosittelen laittamaan tipsualoitukset esim. seura- tai vahtikoirapalstalle. :) T. Sekä tipsujen että spanielien ystävä <3

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      122
      4835
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      185
      4518
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      119
      1953
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1721
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1482
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      7
      1269
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      378
      1225
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      75
      1145
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1055
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      1008
    Aihe