NÄIN IHMISIÄ RIISTETÄÄN ja TEHDÄÄN OLO ENTISTÄ KIVULIAAMMAKSI LANGATTOMAN TEKNOLOGIAN MYÖTÄ. En asu syrjäseudulla, mutta tunnen nahoissani sähkömagneettisen säteilyn negatiiviset puolet kipuina. Enkä ole ainoa tässä maassa tai maailmassa joka kokee näin. Ette o ihmiset varmaan aatellut tota puolta asiasta, etenkään te jotka ette tunnista niitä oireita,joita tuosta johtuen tulee.. se voi olla myös jatkuvaa väsymystä ja voimattomuutta niin henkisesti kuin fyysisesti niiden muiden kipujen lisäksi tai sijaan.
Kaikki tuo vaikuttaa terveyteemme tuo säteily. Ja yleensä negatiivisesti. :(
Kas tässä kuinka meitä siis kidutetaan:
"Lankapuhelimet pois syrjäseuduilta
31.7.2007 8:55
Syrjäseudun asukkailta halutaan lankapuhelimet pois ja kännykät tilalle.
TeliaSonera yrittää saada syrjäseutujen asiakkailta lankapuhelimet pois ja kännykät tilalle.
TeliaSonera yrittää saada harvaan asuttujen alueiden asiakkaat luopumaan lankapuhelimista korottamalla kuukausimaksuja lähes neljällä eurolla. Yhtiö tarjoaa vaihtoehdoksi matkapuhelinliittymiä selvästi halvemmilla kuukausimaksuilla.
Lankapuhelimia yritetään saada pois vajaalta 100 000:lta TeliaSoneran asiakkaalta, jotka asuvat pitkien lankayhteyksien päässä.
Syrjäseutujen lankapuhelujen kuukausimaksut nousevat syyskuun alussa 16,20-21,50 euroon nykyisestä 11,77-15,47 eurosta.
Hintamuutokset eivät koske yhtiön muita asiakkaita.
Syy hintojen nostamiseen on johtaja Juha-Pekka Weckströmin mukaan lankapuhelinverkon ylläpidon kalleus syrjäseuduilla.
Langaton verkko kattaa jo lähes koko Suomen, mikä mahdollistaa lähivuosina myös langattoman laajakaistatarjonnan lisäämisen harvaan asutuilla alueilla.
Nykyään laajakaistayhteyksien rakentaminen lankaverkon kautta pitkien matkojen päähän on täysin kannattamatonta.
Kalliiden yhteyksien lisäksi ilmajohdot ovat alttiita muun muassa lisääntyneiden myrskytuulien aiheuttamille tuhoille.
- Yhden puun kaatuminen avojohdon päälle voi aiheuttaa sen, että langan päässä oleva asiakas on jälleen kannattava vasta sadan vuoden päästä, Weckström kertoo.
TIIA RANTALAINEN
[email protected] "
Tässä osoite, jonne niin halutessaan on ehkä mahdollisuus laittaa "kiitokset" jos tuntuu että niille olisi aihetta :
[email protected]
En ole varma onko osoite oikea, mutta noudattaa telisoneran osoitteiston normia [email protected]
ja skandimerkit kuten ä tai ö on korvattu a:lla tai O:lla.
En tiedä näkeekö siihen joku vielä aihetta.
Yllytä en. Tehköön kukin kuten parhaaks näkee.
Itse kokeilin "kiittämistä" jo parilla maililla. Toivon että mies tulee vielä uusiin aatoksiin, jotka olisivat kansanterveydelle paremmat.
LANGATTOMUUS ON SYVÄLTÄ !!
4
1027
Vastaukset
- niin teeppä näin
Suomi on tietoyhteiskunta, ja jos täällä asuminen ei miellytä, niin muuta vaikka Siperiaan. Sieltä löytyy ihan varmasti useampikin hehtaari täysin langattomomista yhteyksista vapaata aluetta.
Lankaliittymät syrjäseuduilla on oikeasti rasite yhtiölle, joiden tarkoitus on tehdä voittoa eikä hyväntekeväisyyttä.
Eikä sitäpaitsi sinunkaan tarvitse hankkia langatonta yhteyttä. Saat olla ihan vapaasti ilmankin. Ja voit sanoa lankaliittymänkin irti, jos ei kiinnosta siitä maksaa sitä mitä puhelinyhtiö pyytää.- Sonera???
Soneralla on muitakin velvoitteita, kuin tehdä voittoa. Ne johdot sinne syrjäseuduille on kustannettu verorahoilla.
Ota selvää Soneran historiasta.
Elintärkeiden telepalvelujen pitäisi olla valtion hallinnassa, niin ei tällaista tapahtuisi. - langalleen...
Sonera??? kirjoitti:
Soneralla on muitakin velvoitteita, kuin tehdä voittoa. Ne johdot sinne syrjäseuduille on kustannettu verorahoilla.
Ota selvää Soneran historiasta.
Elintärkeiden telepalvelujen pitäisi olla valtion hallinnassa, niin ei tällaista tapahtuisi.Sanoisinko niinkuin kyttä Die Hard 2:ssa. "This is the beginning!" Kaikille tiedoksi että nyt on saatu SÄHKÖLAMPPU palamaan langattomasti. Tulevaisuuden kämpässä EI tarvita piuhoja, JIPPII!!!
ps.hämiksillä on kohta taas langaton verkko
ps.kalastajilla on kohta langaton verkko - on pian
langalleen... kirjoitti:
Sanoisinko niinkuin kyttä Die Hard 2:ssa. "This is the beginning!" Kaikille tiedoksi että nyt on saatu SÄHKÖLAMPPU palamaan langattomasti. Tulevaisuuden kämpässä EI tarvita piuhoja, JIPPII!!!
ps.hämiksillä on kohta taas langaton verkko
ps.kalastajilla on kohta langaton verkkolangattomat villapaidat, ehkä norjalaiset villapaidat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.5224368Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek183481Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2842302Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4762179Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.861486- 1571373
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1021301Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel641281- 651204
- 841134