Kultaisen kultainen väri?

Jorkkis Bkk

Hei!

Olen nyt pari vuotta asunut Thaimaassa ja näen täällä mahtavia "oikean värisiä" kultsuja. Siis silloin kun itse olin naapero,eli 70-lvun alussa, olivat kultsut vielä kultaisia.
Mistä oikein johtuu ettei Suomessa enää ole kuin näitä haaleita värejä? Onko jalostus vienyt värit mukanaan vai onko tämä harkittu suuntaus jalostajilta?

T. Jorkkis

3

761

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kultsuhöperö

      Kyllä täälä Suomessakin joskus niitä "kauniimpia" kultaisia näkyy. Itseänikin tosin harmittaa niiden väheneminen. :< *tahtoo Thaimaaseen*
      ..ilmeisesti sitten monet jalostajat haluavat kultaisistaan vaaleampia. Niin siinä sitten joskus käy, että juuri perfektot rodut jalostetaan piloille.

      • Golden

        Näyttelytuomarithan vaikuttavat yllättävän paljon koirien jalostukseen ja monet tuomarit suosivat nykyään vaaleampia, joten eikö ole "luonnollista", että niitä on enemmän..? Käyttökultaisethan tuntuvat olevan tummempia. Suomessa on kuitenkin kasvattajia, jotka suosivat tummenpaa väriä.


      • miia2
        Golden kirjoitti:

        Näyttelytuomarithan vaikuttavat yllättävän paljon koirien jalostukseen ja monet tuomarit suosivat nykyään vaaleampia, joten eikö ole "luonnollista", että niitä on enemmän..? Käyttökultaisethan tuntuvat olevan tummempia. Suomessa on kuitenkin kasvattajia, jotka suosivat tummenpaa väriä.

        Meillä on juuri tuommoinen oikeasti kultainennoutaja vaikka kyllä meillä valkoinenkin on. Ja tulevaisuudessa on tarkoitus teettä pennut tuolla kultaisella ja ehdotos ehto silloin on että narttu on myös kultainen.
        Jotta saadaan rotupysymään nimensäveroisena jos nyt noi voi sanoo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      36
      1346
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      63
      1118
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      993
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      58
      968
    5. 69
      816
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      811
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      82
      745
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      40
      719
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      692
    10. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      661
    Aihe