Pääsin amk:hon. Otan paikan vastaan ja ilmoittaudun poissaolevaksi koko lukuvuodeksi, mutta onko minulla oikeus hakea ensi keväänä yliopistoon? Ja ottaa sieltä paikkaa vastaan jos pääsee?
Kysymys
entiedää
6803
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tietysti on
Eli:
voin ottaa paikan vastaan amk:sta, ja merkitä itseni poissaolevaksi vuodeksi
voin hakea yliopistoon, jos pääsen, otan yliopistopaikan
voin hylätä amk-paikan?
kiire on kiire!
Tottakai voit. Jos haet nyt syksyllä niin et voi ottaa paikkaa vastaan kevääksi, mutta keväällä voit hakea vaikka uusiksi ammattikorkeaan ensisyksyksi.
Onko se fiksua ilmoittautua poissaolevaksi lukuvuoden ajaksi? Etkös silloin riistä opiskelupaikan joltain muulta. Jos otat paikan vastaan, tilallesi ei oteta toista vaikka ilmoittautuisitkin poissaolevaksi.
Poissaolevien tilalle ei oteta varasijoilta ketään.
Eli jos on aikomuskin hakea jonnekin muualle vuoden päästä, niin kannattaisi miettiä toisenkin kerran miltä itsestä tuntuisi mikäli jäisi tällaisen tapauksen johdosta 1 varasijan päähän.