Tämä keskustelupalsta on täynnä Ruotsissa asuvia suomalaisia, joidenka mielestä Suomi on ahdasmielinen, sisäänpäinlämpiävä, kallis, junttila ym. ja Ruotsi taas ihana, avarakatseinen, suvaitseva ym. ihqua, jonne on aina ikävä Suomessa.
Mistähän päin Suomea ja minnehän päin Ruotsia pääosin on muutettu? Suomen muuttotappioisilta seuduilta Lapista, Kainuusta ja Pohjois-Karjalasta
Ruotsin kasvukeskuksiin Göteborgiin, Malmöhön, Trollhättaniin ym. Suomeen mahtuu monenlaista paikkaa ja monenlaista ihmistä. Näistä Itä-ja Pohjois-Suomen takahikiöstä lähteneisiin paluumuuttajiin suhtaudutaan synnyinpitäjissä edelleenkin nuivasti, olivatpa he palaamassa Ruotsista, Etelä-Suomesta tai vaikka oman maakuntansa keskuksesta, esim. ilomantsilainen Joensuusta.
Näiden tämän saitin epäisänmaallisten ihmisten veri on samaa sisäsiittoista verta, kuin muidenkin kotikyläläistensä. Kerran on vain ollut rohkeus lähteä liukuhihnalle Volvoja kasaamaan , joka näistä tekee nyt jotenkin parempia.
Mielestäni paluumuuttajat ovat tervetulleita takaisin, paluumuuttohan on Suomelle aina erävoitto. Ulkomaita nähneet ovat olleet mukana monen maan kehittämisessä, esim. Viron pressa Ilves on amerikanvirolainen. Kuitenkin koko Suomen leimaaminen jonkun Lieksan tai Taivalkosken perusteella junttilaksi on sinisilmäistä ja epäisänmaallista. Ei ihme, jos suomalaisista on juntti kuva Ruotsissa, jos maa on täynnä tallaisia Suomen "käveleviä antimainoksia".
Ruotsinsuomalaisille!
3
1599
Vastaukset
- paluumuuttaja oikeesti
Minä olen ihan oikeesti paluumuuttaja ja minulla on ollut hyvä koulutus ja hyvä työ Ruotsissa.
Sitä enemmänhän se herättää ihmetystä kun tulee takaisin, sitä ei sitten hyväksytä millään, ei virastoissa ei missään.
Kysellään ihmetellään tuomitaan supistaan kyräillään.
Ja minulla on tuttu pariskunta joka muutti takaisin TURKUUN, mikä ei ole mikään takahikiä,ja heidän oli pakko lähteä sieltä pois kun heitä kohdeltiin niin älyttömän huonosti juuri siksi että olivat paluumuuttajia Ruotsista.
Niin että älkää yrittäkö selitellä pois tätä huonoa paluumuuttajien kohtelua jollakin takahikiä-teorialla.
Etkö muuten huomaa että täällä kirjoittelee useampi jotka ovat JO muuttaneet takaisin? - uppos,
totta kirjotit!
Itse muuttanut Ruotsista takas, ja ei siellä sen hienompaa/ihmeellisempää ollu. Ihme juttu tuo Ruotsin ylistys...
Täällä ei ollut minkäänlaisia "ongelmia" takasin muuton jälkeen, ku en sitä joka paikassa toitottanut että, ON TULLU RUOTSISSA ASUTTUA!!!- Muuttoa suunnitteleva
Näin on. Itse suunnittelen muuttoa Suomeen. Ruotsinsuomalaiset ovat niin nuukaa porukkaa ja koko ajan valittamassa. Olen keksinyt syyn: siksi että ovat oppineet sen valitusvirren ruotsalaisilta.
Jos ja kun muutan takaisin, niin en tosiaan tee mitään numeroa siitä että olen "ruotsinsuomalainen".
Se joka aloitti ketjun, niin oivaltakoon, että ei me kaikki täällä Ruotsissa asuvat suomalaiset ole "ruotsinsuomalaisia".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513645Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1142600Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5972302Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192046KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar781847Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431688- 201658
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1421602Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?951469- 281466