Pyörällä ajettu alle 7 tkm, nyt on ilmennyt alaspäin vaihtaessa 3 & 2:lle (yleensä) ettei poljin liiku ensimmäisellä polkaisulla vaan vasta toisella. Tämä siis lämpimällä koneella, kylmänä toimii kuten pitääkin. Liikkeessä sanoivat, ettei siinä ole mitään vikaa, mutta jotakin on kuitenkin muuttunut.
Vm on 2001, voisiko olla vaihteiston öljyongelma?
Mikä mättää vaihteissa?
11
2829
Vastaukset
- R/R
2001 mallia, ja ajettu 7000km. Miten tuollaiseen saattaa joku uskoa?
On todennäköistä, että mittarista on ruuvattu 100Tkm pois, ja vaihteisto toimii niinkuin sen kuntoisessa fillarissa pitääkin.- Itsellä
Intrudr 1400 vm -99 ajettu 22900km TAKUULLA joten voihan tuo bmw olla totta.
- ekaks
vaihda öljymerkkiä (etkai vaan motulia erehtynyt käyttämään?). Shellin moto öljyt sisään, siihen loppui ainakin mun suzukin vaihteiston temppuilut (positiivisessä mielessä).
- millasia ehdotuksia.
BMW,n vaihteistoa kun ei nyt voi oikein verrata japsivastaaviin. Bemussa on erillinen vaihteisto ja siinä ihan oikeat vaihteistoöljyt. Ei siis mitään yhteistä voiteluöljyä moottorilla ja vaihteistolla.
- ,silti
millasia ehdotuksia. kirjoitti:
BMW,n vaihteistoa kun ei nyt voi oikein verrata japsivastaaviin. Bemussa on erillinen vaihteisto ja siinä ihan oikeat vaihteistoöljyt. Ei siis mitään yhteistä voiteluöljyä moottorilla ja vaihteistolla.
öljy vaikuttaa todella paljon ja tässä tapauksessa vaihteiston. En tarkkaan tiedä mitä bmw:n moottoripyörät käyttää mutta autoissa ainakin vaihteisto ja perä tarkkoja öljyistään. Selityksenä tuolle vaihdeongelmalle voisin heittää ehdotuksen -> öljyn laadusta johtuen siirtäjä "liimautuu" kytkettynä olevan hammasrattaan kylkeen eikkä päästä irti kuin runnomalla (vähän samalla tavalla kuin kaksi lasia liimautuu toisiinsa mikäli vettä välissä).
- tarkastaa
kytkimen kunto. Irrottaako kunnolla ja ettei levy ole vääntynyt..Vaikuttaa kuin vaihteensiirto osat laatikossa olisivat kulahtaneet tai sitten olet vaan jo väkisin murjonut sitä laatikkoa silleen että jotain on tapahtunut.
- estee
WWW.X1R.FI
- vinkeistä,
aloitan öljynvaihdolla tämän selvittämisen. Jos / kun öljyt ovat alkuperäiset, on ne tietysti jo korkea aika vaihtaakin.
- pekkavee
Jos ne ovat siellä laatikossa muhineet 6 vuotta.
Aja laatikko kunnolla kuumaksi ensin, jotta ne tulee yleensä sieltä ulos.
Pekka
- ei vikaa
tietenkään.. (bemussa ;) Öljyt vaihdettiin ja samalla vaihdepolkimen kiinnitysmutteria löysättiin hiven, ja johan on taas toiminut! Eli mielestäni syy on se, että kertynyt lika yhdessä lämpölaajenemisen kanssa jumitti poljinta, ainakin tuntuu loogiselta. Naurettavan yksinkertainen selitys, mutta onneksi näin. Mutteria on tosin seurailtava jatkuvasti löysyyden vuoksi.
- Että vika oli siinä,
huolto jätti sun vaihdepedaalin kiinnityksen löysälle. Älä nyt vaan usko. Jos se oli vika, uskomaton selitys. R1100RS Kotka
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17422323Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759532Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297510Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va816350SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1826000Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot375003HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084656Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014406Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo902113Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k811390