Mikä mättää vaihteissa?

R 1200 C

Pyörällä ajettu alle 7 tkm, nyt on ilmennyt alaspäin vaihtaessa 3 & 2:lle (yleensä) ettei poljin liiku ensimmäisellä polkaisulla vaan vasta toisella. Tämä siis lämpimällä koneella, kylmänä toimii kuten pitääkin. Liikkeessä sanoivat, ettei siinä ole mitään vikaa, mutta jotakin on kuitenkin muuttunut.

Vm on 2001, voisiko olla vaihteiston öljyongelma?

11

2802

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • R/R

      2001 mallia, ja ajettu 7000km. Miten tuollaiseen saattaa joku uskoa?
      On todennäköistä, että mittarista on ruuvattu 100Tkm pois, ja vaihteisto toimii niinkuin sen kuntoisessa fillarissa pitääkin.

      • Itsellä

        Intrudr 1400 vm -99 ajettu 22900km TAKUULLA joten voihan tuo bmw olla totta.


    • ekaks

      vaihda öljymerkkiä (etkai vaan motulia erehtynyt käyttämään?). Shellin moto öljyt sisään, siihen loppui ainakin mun suzukin vaihteiston temppuilut (positiivisessä mielessä).

      • millasia ehdotuksia.

        BMW,n vaihteistoa kun ei nyt voi oikein verrata japsivastaaviin. Bemussa on erillinen vaihteisto ja siinä ihan oikeat vaihteistoöljyt. Ei siis mitään yhteistä voiteluöljyä moottorilla ja vaihteistolla.


      • ,silti
        millasia ehdotuksia. kirjoitti:

        BMW,n vaihteistoa kun ei nyt voi oikein verrata japsivastaaviin. Bemussa on erillinen vaihteisto ja siinä ihan oikeat vaihteistoöljyt. Ei siis mitään yhteistä voiteluöljyä moottorilla ja vaihteistolla.

        öljy vaikuttaa todella paljon ja tässä tapauksessa vaihteiston. En tarkkaan tiedä mitä bmw:n moottoripyörät käyttää mutta autoissa ainakin vaihteisto ja perä tarkkoja öljyistään. Selityksenä tuolle vaihdeongelmalle voisin heittää ehdotuksen -> öljyn laadusta johtuen siirtäjä "liimautuu" kytkettynä olevan hammasrattaan kylkeen eikkä päästä irti kuin runnomalla (vähän samalla tavalla kuin kaksi lasia liimautuu toisiinsa mikäli vettä välissä).


    • tarkastaa

      kytkimen kunto. Irrottaako kunnolla ja ettei levy ole vääntynyt..Vaikuttaa kuin vaihteensiirto osat laatikossa olisivat kulahtaneet tai sitten olet vaan jo väkisin murjonut sitä laatikkoa silleen että jotain on tapahtunut.

    • estee

      WWW.X1R.FI

    • vinkeistä,

      aloitan öljynvaihdolla tämän selvittämisen. Jos / kun öljyt ovat alkuperäiset, on ne tietysti jo korkea aika vaihtaakin.

      • pekkavee

        Jos ne ovat siellä laatikossa muhineet 6 vuotta.

        Aja laatikko kunnolla kuumaksi ensin, jotta ne tulee yleensä sieltä ulos.

        Pekka


    • ei vikaa

      tietenkään.. (bemussa ;) Öljyt vaihdettiin ja samalla vaihdepolkimen kiinnitysmutteria löysättiin hiven, ja johan on taas toiminut! Eli mielestäni syy on se, että kertynyt lika yhdessä lämpölaajenemisen kanssa jumitti poljinta, ainakin tuntuu loogiselta. Naurettavan yksinkertainen selitys, mutta onneksi näin. Mutteria on tosin seurailtava jatkuvasti löysyyden vuoksi.

      • Että vika oli siinä,

        huolto jätti sun vaihdepedaalin kiinnityksen löysälle. Älä nyt vaan usko. Jos se oli vika, uskomaton selitys. R1100RS Kotka


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      30
      5507
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      170
      2019
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      160
      1601
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1344
    5. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      28
      1288
    6. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      57
      1197
    7. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1165
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      70
      1164
    9. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      212
      1088
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      940
    Aihe