Pyörällä ajettu alle 7 tkm, nyt on ilmennyt alaspäin vaihtaessa 3 & 2:lle (yleensä) ettei poljin liiku ensimmäisellä polkaisulla vaan vasta toisella. Tämä siis lämpimällä koneella, kylmänä toimii kuten pitääkin. Liikkeessä sanoivat, ettei siinä ole mitään vikaa, mutta jotakin on kuitenkin muuttunut.
Vm on 2001, voisiko olla vaihteiston öljyongelma?
Mikä mättää vaihteissa?
11
2856
Vastaukset 11
- R/R
2001 mallia, ja ajettu 7000km. Miten tuollaiseen saattaa joku uskoa?
On todennäköistä, että mittarista on ruuvattu 100Tkm pois, ja vaihteisto toimii niinkuin sen kuntoisessa fillarissa pitääkin.- Itsellä
Intrudr 1400 vm -99 ajettu 22900km TAKUULLA joten voihan tuo bmw olla totta.
- ekaks
vaihda öljymerkkiä (etkai vaan motulia erehtynyt käyttämään?). Shellin moto öljyt sisään, siihen loppui ainakin mun suzukin vaihteiston temppuilut (positiivisessä mielessä).
- millasia ehdotuksia.
BMW,n vaihteistoa kun ei nyt voi oikein verrata japsivastaaviin. Bemussa on erillinen vaihteisto ja siinä ihan oikeat vaihteistoöljyt. Ei siis mitään yhteistä voiteluöljyä moottorilla ja vaihteistolla.
- ,silti
millasia ehdotuksia. kirjoitti:
BMW,n vaihteistoa kun ei nyt voi oikein verrata japsivastaaviin. Bemussa on erillinen vaihteisto ja siinä ihan oikeat vaihteistoöljyt. Ei siis mitään yhteistä voiteluöljyä moottorilla ja vaihteistolla.
öljy vaikuttaa todella paljon ja tässä tapauksessa vaihteiston. En tarkkaan tiedä mitä bmw:n moottoripyörät käyttää mutta autoissa ainakin vaihteisto ja perä tarkkoja öljyistään. Selityksenä tuolle vaihdeongelmalle voisin heittää ehdotuksen -> öljyn laadusta johtuen siirtäjä "liimautuu" kytkettynä olevan hammasrattaan kylkeen eikkä päästä irti kuin runnomalla (vähän samalla tavalla kuin kaksi lasia liimautuu toisiinsa mikäli vettä välissä).
- tarkastaa
kytkimen kunto. Irrottaako kunnolla ja ettei levy ole vääntynyt..Vaikuttaa kuin vaihteensiirto osat laatikossa olisivat kulahtaneet tai sitten olet vaan jo väkisin murjonut sitä laatikkoa silleen että jotain on tapahtunut.
- estee
WWW.X1R.FI
- vinkeistä,
aloitan öljynvaihdolla tämän selvittämisen. Jos / kun öljyt ovat alkuperäiset, on ne tietysti jo korkea aika vaihtaakin.
- pekkavee
Jos ne ovat siellä laatikossa muhineet 6 vuotta.
Aja laatikko kunnolla kuumaksi ensin, jotta ne tulee yleensä sieltä ulos.
Pekka
- ei vikaa
tietenkään.. (bemussa ;) Öljyt vaihdettiin ja samalla vaihdepolkimen kiinnitysmutteria löysättiin hiven, ja johan on taas toiminut! Eli mielestäni syy on se, että kertynyt lika yhdessä lämpölaajenemisen kanssa jumitti poljinta, ainakin tuntuu loogiselta. Naurettavan yksinkertainen selitys, mutta onneksi näin. Mutteria on tosin seurailtava jatkuvasti löysyyden vuoksi.
- Että vika oli siinä,
huolto jätti sun vaihdepedaalin kiinnityksen löysälle. Älä nyt vaan usko. Jos se oli vika, uskomaton selitys. R1100RS Kotka
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 142704
Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.2751189Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671138- 82946
- 87853
- 63818
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?24765- 72745
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran69721Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?137700Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?142691- 47670
- 57646
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47634Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46624Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32618Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25613- 40564
- 55558
Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri20538