Yksi ainut lasi!!!! ja sillä...

Pannaanpa pientä ajatusleikkiä palstalle. Mikäli sinun pitäisi pärjätä yhdellä ainoalla putkella, joko kiinteällä tai zoomilla, ja rahaa olisi 2000euroa käytettävissä, niin minkä valitsisit?
Itse kallistuisin 17-55 zoomiin. Ei kuluisi edes koko 2000:tta egeäkään vaan noin puolet siitä=)
151725
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Zuiko Digital 14-54/2,8-3,5, hinta n.550€. Roiskevesitiivis, lähin tarkennusetäisyys koko zoomaus alueella 22cm. Erinomainen yleizoom, vastaa 28-108mm kinokoossa. Edellyttää tietysti Olympuksen runkoa.

Äänestä

...on tullut ostettua liian kallis runko.

Äänestä

EF 24-105/4 L IS ja tietysti kinokennokamera. Muita vaihtoehtoja ei oikein oo.

Äänestä

Käytettynä tuohon hintaan saisi Canonin 28-300 L IS USM:n

Äänestä
  • Kuvasin 70-luvulla varsin paljon ja minulla oli Nikonissa kaksi lasia: F3.5/28 laajakulma jolla kuvasin 75% kaikesta. F1.8/85 jolla kuvasin ihmiset ja elukat.

    Periaatteessa sama yhdistelmä toimisi vieläkin, toki tuo 11~22 Zuikon laajakulma-zoomi on niin hyvä että se olisi pakko olla. Käytännössä siihen voisi ottaa kaveriksi macron, josta tulisi F2.0/100mm yleislasi:
    http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/olympus_50_2/index.htm

    Eipä tässä juuri muuta tarvitse, näillä kuvaa kaikki ja aivan huippulaadulla, mikä parasta paketti jää runkoineen alle 2k €.

    Äänestä

... se Sigma 30mm F/1,4 HSM elikkäs pelkkä normaali;-)
Omassa kuvauksessa tuo normaali kyllä riittäisi, mutta jos tsoomia ottais niin varmaan joku 18mm tai 17mm laajuspäästä päättyen 50mm tai 70mm. Mulla itseasiassa onkin yksi ihan passeli tommonen tsoomi, mutta valovoimaa saisi olla enemmän. Ehkä kuitenkin tuohon sigmaan kallistuisin juurikin valovoiman vuoksi (tsoomista on huomattavasti vähemmän iloa kuin valovoimasta minulle)

Äänestä

Tuollainen kun olisi nykyisen päällystämättömän Pl.n tilalla ;-)

Niin kyllä vanhasta viisisatasestani saisi digijärkkärin, kunhan ostaisi siihen perän.

Äänestä

50-500 zoomi olis ainut jolla pärjäisi, niin ja tietysti vain täyskokoisella kennolla...

No, ehkä 28-300 riittäisi croppirungolla.

Jaa mutta saisiko olla myös telejatke, sitähän ei lasketa objektiiviksi?

Äänestä

Zuiko 14-54mm f/2.8-3.5. Parempaa jokapaikanhöylää en tiedäkään.

Äänestä

  • Arvostan lasin sääsuojausta.

    Äänestä

Periaatteessa hyvin riittäisi Pentaxin DA* 16-50mm f2.8. Eikä ole edes hintansa puolesta kovinkaan tyyris.

Äänestä

Nikkor 18-200mm VR lasi olisi valintani. Sillä tulee 65% kaikista kuvista tällä hetkellä. 20% menee 400 millisellä Sigmalla ja melkein loput 10-17mm kalansilmällä. Jos kiinteä pitäisi valita niin se olisi todennäköisesti joku Sigman 28 millin 1.8 valovoimainen. Tämä siis croppirungossa.

Äänestä

Mamiyan 55-100mm f/4.5 zoomi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


roiorpisonit kirjoitti:

Pannaanpa pientä ajatusleikkiä palstalle. Mikäli sinun pitäisi pärjätä yhdellä ainoalla putkella, joko kiinteällä tai zoomilla, ja rahaa olisi 2000euroa käytettävissä, niin minkä valitsisit?
Itse kallistuisin 17-55 zoomiin. Ei kuluisi edes koko 2000:tta egeäkään vaan noin puolet siitä=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu