Minulla ei ole mitään tietoa mitä haluaisin opiskella ja mitä hakuaisin tehdä työkseni.
Ammatin vaatimukset:
hyvä palkka
hyvät ylenemismahdollisuudet
joustavat työajat
mielenkiintoinen työ
vaativa ja vaarallinen työ
työ missä joutuu käyttämään aivoja ja joutuu tekemään paljon keholla.
onko mitään mikä sopii kuvaukseen? kiitos!
Kertokaa omista ammateistanne ja antakaa ehdotuksia.
Mikä ammatti
14
2590
Vastaukset
- ylennykset,
mielenkiintoinen työ, haastava niin fyysisesti kuin henkisesti, palkka voisi olla parempi mutta sekin paranee ajan myötä ja ylennyksien. Minulla on hiukan yli 3000€. Ura asevoimissa vaatii pitkäjännitteisyyttä, kovaa työtä, asennetta, mutta se on palkitsevaa monin eri tavoin.
- kestää
niin kun olet poliisiksi valmistunut niin lähde erikoistumaan rikospaikka-tutkijaksi,henkirikospuolelle,onnettomuustutkijaksi tms.
- ohikulkenut heteromies
Palkka riippuu hoksottimista, kuitenkin parempi kuin muualla.
Ylenemismahdollisuuksia ei ole, kun ei ole mihin yletä. Työajat erittäin joustavat.
Vaativuudesta ja vaarallisuudesta en tiedä, mutta kolme nobelistia on tullut vastaan sekä hommaa tehdään tunneleissa, sadan metrin korkeudessa tai muutama kymmenen tonnia räjähdysainetta persiin alla.
Mihin tässä hommassa aivoja tarvitaan... - kipa
minusta on oikeasti liikuttavaa, että tälle palstalle ilmaantuu aina silloin tällöin ainakin päällisin puolin ystävällismielisiä heteromiehiä juttelemaan lesbonaisten kanssa niitä näitä.
olen kovasti miettinyt motiivejanne jo monen vuoden ajan. joskus kysynytkin saamatta vastausta.
onko teillä niin vahva suojeluvietti - isoveli-rooli - vai mikä ihme teitä vetää tänne? en usko että on kyse seksifantasioistakaan, mutta joku outous, jota muissa miehissä ei ole?
voisitteko funtsailla ja kertoa - on oikeasti mielenkiintoinen ilmiö.
v- Nimetön
vastaa: Te lesbot olette niin ihania naisia, että tänne on joskus ihan kiva tulla vierailulle kyselemään kaikenlaista tilanteeseen sopivaa ja antamaan hyviä vinkkejäkin.
- hammaspeikko...
Heh, joulupukki tai joku muu taruolento?
- näköjään
lähti väärille usrille. Vastaan siis vielä tuohon ammattipuoleen. poliiseilla ei ole hyvät palkat, mutta muuten ehdot täyttyvät, jos pärjäät hyvin ja satsaat sata lasissa. Myöhemmin voit hakea vaikka siviilipoliisiksi rauhanturvaajiin jos jännitystä kaipailet. Muuten fyysinen ja ajatustyö hyvät ylenemismahdollisuudet ei oikein käy yksiin. Tuo sun listas oli aika vaativa, mutta onnea pähkäilylle :-)
- pikakurssi
näköjään kirjoitti:
lähti väärille usrille. Vastaan siis vielä tuohon ammattipuoleen. poliiseilla ei ole hyvät palkat, mutta muuten ehdot täyttyvät, jos pärjäät hyvin ja satsaat sata lasissa. Myöhemmin voit hakea vaikka siviilipoliisiksi rauhanturvaajiin jos jännitystä kaipailet. Muuten fyysinen ja ajatustyö hyvät ylenemismahdollisuudet ei oikein käy yksiin. Tuo sun listas oli aika vaativa, mutta onnea pähkäilylle :-)
Käy nopea kurrsi vartijaksi ja mieti sitten lisää.
- suomessa
semmosia personal trainereita..
Ja tommosilla vaatimuksilla , joku henkivartija
tulis mieleen.
Ja ainahan voi opiskella montakin alaa.
Onnea uran valintaan. - Catsy_666
Rajavartijan hommat tulevat kanssa mieleen, mutta niihin ei kai juurikaan palkata lisää väkeä eikä palkkauskaan ole kunnollinen. Toista oli ennen. Yllytyksestä luin rajavartijan elämästä 1938 (Enckell: Rajan Vartio). Silloin homma oli oikeasti vaarallinen. Veli venäläinen kokeilee kyllä yhä kepillä Suomen rajaa, mutta ne tekevät sen lentsikoilla kun eivät ne saa laiskoja varusmiehiään kävelemään metsässä Suomen rajalle asti.
Brankkariksi tai rajavartijaksi kuitenkin on lähes mahdotonta päästä naisen (?).- eiks
silloin niinku -38 ollu sota,tai ainaskin melkein?
Mikä on Brankkari? - on kyllä
Netistä poimittua (pelastustieto.com)
Palomies-sairaankuljettajaksi valmistunut Liisa on Helsingin pelastuslaitoksen 143-vuotisen historian ensimmäinen virkaan nimitetty nainen. Pelastajakurssi 27. juhlava päättäjäistilaisuus Helsingin pelastuskoulussa sai hienon lisämausteensa tästä historiallisesta hetkestä. Koko maassa hän on nyt toinen virassa oleva nainen palomies-sairaankuljettajana.
- Ex-yrittäjä
kun löydät oman alasi. Saat olla heti tj, pomottaa alaisia ja nauttia suurta liksaa.
- MelodyC
Ryhdy rakentajaksi, saneeraajaksi. Saat hyvää palkkaa jo suhteellisen lyhyellä koulutuksella (perustutkinto).
Työ on vaativaa ja vaarallistakin, riippuu vähän luonteesta.
Etenemismahdollisuudet lähes rajattomat ja takuulla joudut käyttämään kehoa ja aivoja.
Töitä saat tehdä niin paljon kuin sielu sietää, etenkin saneerauspuolella, korjattavaa riittää! Joustaa voit työajassa sen mukaan, kuinka paljon haluat tienata vaikkapa projektiluontoisesti.
Työ on erittäin monipuolista ja mielenkiintoista, tylsää päivää ei tule, mutta väsymisiä kylläkin.
Sopii kuvauksiisi täysin, vai mitä??
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115157Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493352Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle883132Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku382558- 811827
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411560450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1221515Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt311266Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1191169- 161129