Aloitin työt telemarkkinointifirmassa ainoastaan sen takia, ettei ole muuta kokopäiväistä työtä ja kiinteän palkan vuoksi. Jo tokan päivän jälkeen alkoi aika paha ahdistus. Puhelinmyyntityö on niin vastoin minua.. Esimies sanoi, että "pitää yrittää vähäsen tuputtaa ja kaupitella ja markkinoida", mutta mä olen luonteeltani sellainen, että samaistun vastaajaan rooliin ja luovutan helposti. Olen muutenkin hyvätahtoinen ihminen, eikä musta ole tuollaiseen; ahdistaa ja itkettää. En tiedä yhtään, mitä teen, sillä muuta työtä ei ole ja rahaa on pakko saada. Hitto oon hukassa.. :( Oon niin kovasti yrittänyt muita töitä etsiä, mutta ei vaan tärppää. Kaupallinen koulutus mulla on, eikä niitä hommia löydy millään. Pitääkö mun nyt siis muokata luonnettani ja sopeutua työhön, vai kuinka? Työssä ei periaatteessa muuta vikaa ole.. Äh, vaikeata! Kertokaa vinkkejä ja mahdollisesti omia kokemuksia?
Työ vastoin luonnettani!
9
1901
Vastaukset
- mikä myy.. mutta
Myyntityöstä ei ole kokemusta, mutta asiakkaana en käsitä, että tuputtamisesta olisi hyötyä. Ostan kun on tarvetta ja en osta jos ei ole.. ei siinä tuputtamiset tai oudot valmiiksi kirjoitetut läpinät auta.. lähinnä vaan naurattaa.
Odotan ja annan höpistä ja sitten sanon monta kertaa inttävälle, että ei kiitos, nyt ei tosiaan ole tarvetta. Hienoja poikkeuksia on ne oikeasti asiakasta kuuntelevat myyjät, jotka palvelee kun siihen on tarvetta. Sinulle ainakin toivotan onnea matkaan, jos sille tielle aiot jäädä, etkä muutu massamyyjäksi joka lukee hassusti väärin sanapainotuksin valmista myyntipuhetta. Luulisi, että ehtisi enemmän tehdä kauppaakin, kun ei hukkaa aikaa jokaiselle ostamattomalle läpisemiseen.- sxsxec
Otin puhelinmyyntityön samaisista syistä eli kun muuta työtä en saanut. Asenne työtä kohtaan oli melko sama, mutta nyt olen alkanut jopa pitämään työstäni. Ei kannata vetää kaikkien virallisten kaavojen mukaan vaan vähän mielikuvitusta peliin ja koitat sepostaa vähän humoristisella tavalla asioita ja pyrit juttelemaan asiakkaan kanssa ja nauramaan hänen kanssaan.
Sinun ei tartte tuputtaa yms., sillä 99% teet kaupan ensimmäisten sanojes aikana. Ihminen joko tykkää sinusta tai ei (välillä voi sääli kauppakin tulla), joten asia korjaaminen on myöhemmin hankalampaa, joten panosta alkuun. Ja saman asian voit ilmaista monella tapaa, paljon mielekkäämmin ja hassummin kuin myyntispiikissä, kannattaa vaan koittaa keksiä jotain hullunkurista esim. "etkai ollu kettu jahdissa?" Jotku on jopa laulanu tangoo puhelimeen. Huumorin kanssa kannattaa olla varovainen ja kuulostella miten asiakas vastaa puhelimeen.
Asenne on se kaikkein tärkein tässä työssä, joten pyri siihen, että kun menet töihin niin ajattelet että pidät hauskaa ja siinä samassa tienaat vähän. Ite koitan vaan pitää hauskaa ja mukavaa kun suurinosa ihmisistä nauraa mulle tai sitten menee ihan hämmennyksiin.
- leikki hestelä
"pitää yrittää vähäsen tuputtaa ja kaupitella ja markkinoida" mitä eritettä...
- Mulkku mies
Vaikka kuinka esimies mitä sanoisi niin tarkista myyntituotteista kertomasi faktat, niitä joskus vääristellään talon puolelta jolloin myyjät valehtelevat tietämättään. Korkean moraalin omaavalle ihmiselle rehellisyyden myyminen työn takia on mahdoton ajatus. Mikset toki voi hieman "tuputtaakin" tuotteita, eihän siinä mitään pahaa eikä epärehellistä ole, jos asiakas ei heti alkuunsa lopeta puhelua niin onhan hän ainakin varmasti hieman kiinnostunut asiastasi... Kyllä se oikeasti vain on niin että jos myyjä osaa puhua hyvin niin ostajallekin jää loppupelissä sellainen fiilis että teki hyvät kaupat ja ihan omasta vapaasta tahdostaan.
- kiinnosta
Ei kaikki asiakkaat, jotka kuuntelevat myyjää alkua pidemmälle oli kiinnostuneita.. itse ainakin teen sitä kohteliaisuudesta, kun en halua olla töykeä.
- Joku vaan
3-5% ostaa vaikka et tuputtaisikaan, kerrot vain asiasi ja ellei asiakasta kiinnosta, on turha haaskata aikaa, vaan nopeasti vain toinen puhelu.
Eli jos soitat päivässä 100 vastattua puhelua, niin saat melko varmasti 3-5 kauppaa... - entinen luurimyyjä
tässä on tullutkin jo tärkeemmät, mutta jotain vielä. ota ensinnäkin se työ työnä, elä tee siitä elämää suurempaa. Toisekseen tosiaan koita esittää se asia iloisen positiivisesti ja huumorilla, mut vähän sen langanpäätä kuunnellen, sama tekniikka ei vetoa kaikkiin. Koita saada asia esitettyä niin että asiakas tarvii sen tuotteen mitä myyt. Ja kun ekan kerran saat kaupan vaikka ekaks sanoi ei, ymmärrät jo aika paljon. ota se haasteena.
- Ei tuu mitään...
Sama juttu täällä. Olen ollut telemarkkinointifirmassa pian 8kk, koska muutakaan työtä ei oikein ollut saamaksessa, kun vaihdon paikkakuntaa perheen vuoksi. Koko ajan etsin toisia töitä, mutta vielä ei ole tärpännyt, koska en halua lähteä vaihtaman suinpäin. Mä en tykkää tuputtaa ja tällä hetkellä en oikein itsekään usko tuotteeseen, jota myymme, joten loistava yhdistelmä.
Parhaiten meillä pärjää röyhkeät tuputtajat, jotka vääristelevät aika ajoin totuutta ja haukkuvat naapurin tuotteita. Olen vakaasti sitä mieltä, että en opi tykkäämään tästä työstä ikinä ja jatkan sinnikkäästi uuden työpaikan hakua!
Tsemppiä muillekin!
- Lehtimyynti historiaa
Hei älä koskaan ikinä muutu... Tiedän mistä puhut, olin itsekin puhelinmyyjänä pakkotilanteessa jokusen kuukauden. Kamalaa oli! Sinnittelin kuitenkin sen aikaa, että sain uuden työpaikan. Puhelinmyynti työkokemuksena on monen työnantajan mielestä plussaa, joten yritä jaksaa ja hae ahkerasti uutta työpaikkaa. Työssäkäyvänä on kuitenkin helpompi saada uusi työpaikka, kuin työttömänä. Voimia ja tsemppiä Sinulle, kyllä se vapautuksenkin päivä vielä koittaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2654364Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653546Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591869Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251746Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991462Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?134995Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18909Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115867