Minua kummastuttaa kans että jokapaikkaan, esim matkatoimistoon vaaditaan kokemusta ja amadeus tms osaaminen ja useampi sujuva kieli. Mm. entoemännäksi en kelpaa kun olen lyhyt ja allergikko. Kismittää..Oliko opiskelu ollut ihan turhaa??
Mulla on siis Matkailun liikkeenjohdon restonomitutkinto (Haaga Intituutti), usean vuoden työkokemus asiakaspalvelutyöstä (hotellin respa (5 vuotta), baari,ravintola jne.).Olen asunut ulkomaillakin useamman vuoden ja puhun hyvää sujuvaa englantia. Matkustuskokemusta on useemmalta mantereelta ja tulen erimaalaisten ihmisten kans juttuun. elämänkokemusta löytyy, kuka työnantaja vielä arvostaisi sitä että on nähty maailmaa ja opittu asioita tekemällä? Perus atk-taidot löytyy myös.
Missä mättää kun ei töitä löydy?? Omasta mielestäni olisi hyväkin saalis moneen firmaan. Koulutuksen saanut, ahkera, tunnollinen, oma-aloitteinen, työnteko englanniksi onnistuu helposti, valmis tekemään töitä aamuin ja illoin, ja minä vain viikonpäivänä. Koulutuksen kanssa musta saisi kelpo työntekijän joka uskaltaa ja haluaa sitoutua yritykseen ja tehdä töitä antaumuksella.
Nyt olen työssä paikassa missä minua kyllä arvostetaan mutta se ei ole ihan koulutustani vastaavaa eikä näin ollen palkka oikeen meinaa riittää asuntolainojen maksuun ja elämiseen.Olen ns. vasta puolitiessä "oman alan" hommiin. Toki ei pidä valittaa kun on ok työ alla, mutta silti ihmetyttää, onko tosiaan niin ettei koulutuksella ym ole mitään arvoa työnhaussa, ratkaiseeko jokapaikassa juuti kyseisen haettavan homman työkokemus tai esim se, että pitää hallita jokin varausjärjestelmä valmiiksi tai että pitää puhua myös sujuvaa ruotsia??
Muilla vastaavia kokemuksia?
Onko minulla mitään vahvuuksia alalla??
8
1668
Vastaukset
- XXXXX
Minulla ihan sama, puhun sujuvastu viittäkieltä (myös sitä yliarvostettua ruotsia) ja työkokemusta löytyy ulkomailta, mutta katsos kun puuttuu ne munat! Eli väärä sukupuoli ja liikaa ikää... Päivätöitä kyllä saisin, mutta vihaan säännöllistä työaikaa ja haluan vuorotyön ja se tuntuu olevan kivenalla?
- Jeppe79
Itsellä oli sama ongelma Suomessa, vaikka omistankin pari kappaletta kiveksiä.
Pakkasin laukut ja läksin Norjaan vuosi sitten. Nyt on koulutusta vastaava työ ja palkkakin on kohdallaan.
Puhuin käytännössä vain englantia kun tulin tänne, mutta nyt on hieman Norjakin tarttunut kielipäähän.
Oslo on oikein kiva paikka asua. Kannattaa kokeilla. - fasdfasdf
Jeppe79 kirjoitti:
Itsellä oli sama ongelma Suomessa, vaikka omistankin pari kappaletta kiveksiä.
Pakkasin laukut ja läksin Norjaan vuosi sitten. Nyt on koulutusta vastaava työ ja palkkakin on kohdallaan.
Puhuin käytännössä vain englantia kun tulin tänne, mutta nyt on hieman Norjakin tarttunut kielipäähän.
Oslo on oikein kiva paikka asua. Kannattaa kokeilla.työpaikan saanti ei johdu sukupuolesta, vaan hakijan kyvyistä. Ette ole välttämättä ainoita, jotka osaavat englantia sujuvasti ja joilla on 5 vbuotta työkokemusta.
- täällä...
Kauanko olet etsinyt työtä? Perusduunia nimittäin löytää nopeasti, mutta ammattitaitoasi ja osaamistasi vastaavaa paikkaa joudut tosissaan hakemaan. Varsinkin jos etsit kunnianhimoista työtä jossa olisi myös vastuuta ja haastetta. Vuosi on varmasti minimiaika ja useassa haastattelussa joutunee käymään ennen kuin natsaa.
Itselläni vähän vastaava tilanne. Kuningasduunia metsästän...ensi viikolla taas haastattelu mielettömään paikkaan.- Matkailuala
Mä oon tässä vakiduunin (joka siis on ns. perusduunia hotellin respassa) ettinyt hommia jo jonkin aikaa ja ei siis huvita vaihtaa ok duunia toiseen vastaavaan. Kuningasduunia siis kans metsästän. Juuri hain stadissa yhteen kansainväliseen yritykseen innoissani, ja empä päässy ees haastatteluun.. Haku loppui alkuviikosta jotem kaippa ne ois jo soittaneet..
Onnea haastatteluun!! Kukapa tietää jos saat mennä just sinne minne mä en päässyt? - haastattelussa
Matkailuala kirjoitti:
Mä oon tässä vakiduunin (joka siis on ns. perusduunia hotellin respassa) ettinyt hommia jo jonkin aikaa ja ei siis huvita vaihtaa ok duunia toiseen vastaavaan. Kuningasduunia siis kans metsästän. Juuri hain stadissa yhteen kansainväliseen yritykseen innoissani, ja empä päässy ees haastatteluun.. Haku loppui alkuviikosta jotem kaippa ne ois jo soittaneet..
Onnea haastatteluun!! Kukapa tietää jos saat mennä just sinne minne mä en päässyt?Enkä valitettavasti päässyt. Olen huomannut työtä hakiessani olevani väliinputoaja. Ansioluetteloni perusteella minua ei huolita perustason tehtäviin, vaikka itse olisinkin niistä kiinnostunut. Niihin haasteellisimpiin ja vastuullisimpiin hommiin taas tuntuu aina löytyvän joku vielä parempi. Toisaalta uskon että SE OIKEA duuni antaa vain odottaa vielä... Tsemppiä sinullekin! Kyllä me vielä näytetään!
- kyllästyttää
surkea on palkka matkatoimistossakin ja työ on tosi yksitoikkoista. Aivan yliarvostettu ammatti' Itse juuri eilen irtisanouduin matkatoimistosta (olen ollut myös lentoasemalla lähtöselvitys/lipunkirjoitus työssä). Jään työttömäksi mieluummin tai menen kaupan kassalle..
- Sic-Herco
Ei siinä ole mitään muuta kuin että te olette vain niin hölmöjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83122904Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1972796Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy522401Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1661474Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171182Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään481166- 58853
Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j13834- 19789
- 77774