Olisiko jollain teitoa maksetaanko katumaalareille etukäteen kuvaa "tilattaessa" vai vasta sitten kun kuva on valmis?
maalareista
2
642
Vastaukset
- kuvasta
50 levaa etukäteen ja 80 levaa kun hain valmiin kuvan. Kuva on kokoa 50cm * 50cm ja kaksi henkilöä... mustavalkea. Liekkö liian kallis, mutta hieno se on=) 5 päivää taiteilija piirsi sitä.
Kuukauden päästä uudelleen ja luultavasti pitää teetättää myös sukulaisille jonkinlaisia kuvia... - loput kun hakee
näin ainakin meillä oli, kun heinäkuun alussa oltiin. Halusi etumaksun siksi, että varmaan tulemme hakemaan taulun. Luulen, että on yleinen käytäntö. Me maksettiin kahdesta taulusta 180 levaa, eli 90 euroa. Maksettiin ensi tuo 80 levaa ja sit kun taulut haettiin loput.Toisessa taulussa on kaksi henkilöä ja toisessa yksi. Ei heti ensimmäiselle katutaiteilijalle jätetty, vaan katseltiin vähän ja kyseltiin. Meidän maalari on pariskunta, joka on kukkaiskadulla heti kohta mäkkärin jälkeen...
Tauluista tuli ihan kuvan näköiset.
Jos haluat esim. kahdesta eri valokuvasta taulun, että ne on kuitenkin samassa taulussa, niin sekin onnistuu. No, tulikohan tuo nyt ihan selvästi kerrottua.. toivottavasti ymmärrätte =)
Hyvää ja aurinkoista lomaa... Pitäkää hauskaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",285176Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1092365- 1382072
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee531915Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171760"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551296Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1471045Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää59910Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.311869Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa142700