Mitenkäs te esitätte koiranne näyttelyissä?Olen menossa ensimmäistä kertaa koirani kanssa näyttelyyn ja mietin tätä että kun seisottaa koiraa siinä tuomaripöydön edessä niin tuleeko s tuomari siihenkin sörkimään koiraa?Siis sen jälkeen kun ollaan jo oltu pöydälläkin.Seisotteko koko ajan vai oletteko sielä "alemmalla" koiran kanssa esin polvillanne?Mietin että miten saan koirani tajuamaan että sieltä tulee kiva täti/setä vain. :) Kun ei sitä kokemusta vielä ole.Kai tässä vielä näyttelyharkkoihin pitää suunntata kun kotona sujuu kyllä.
Kääpiökoiran esitys
-KleiniTytsy-
1267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Itse olen kerran esittänyt kääpiökoiraa, tuomari "sörkki" koiran siinä pöydällä, sen jälkeen ei enää koskenut koiraan. Itse olin silloin polvillani, koska koiran häntää piti pitää ylhäällä, ja pelokkaille koirille suosittelen kanssa polvillaan olemista.
Itse olen nyt noljän eri koiran kanssa ollut niiden ensimmäisissä näyttelyissä, kaikkien kanssa olen harjoitellut ainakin kerran etukäteen, ja jonkun koiralle tuntemattoman pyytänyt "sörkkimään" koiraa, ja samalla söyttänyt herkkuja.