Final fantasy kymppi

flareon85

Oon jumissa eräässä kohassa, jossa mun pitäs
hakata Seymour ja kaks sen "vartiaa"?
Miten tuo kohta mennään?
Ois kiva, jos auttaisitte.

3

419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghjgjhgj

      Ensimmäistä taistelua maskeeraavat kaksi Guado Guardia, joilla on Auto-Potion -counter kaikkia hyökkäyksiä vastaan, joka parantaa 1.000 vahinkoa. Heistä pääsee eroon joko varastamalla nämä Potionit heiltä Rikkulla, tai ampumalla joku Aeon Overdrive.
      Samalla kun Guado Guardeista ollaan pääsemässä eroon (heistä tulee päästä nopeasti eroon, sillä he käyttävät Shremedy-hyökkäystä satunnaisesti, joka aiheuttaa Confusen jollekin hahmolle), ja kaikkia Hastetaan, Seymour hyökkää samalla. Hän käyttää loitsuja Blizzara, Thundara, Watera ja Fira tuossa järjestyksessä, ja sitten aloittaa listan alusta. Ottelun alussa ota Yuna esiin ja käytä NulFrost, jotta Blizzara ei aiheuta vahinkoa. Jatka käyttämällä muita Nul-loitsuja oikeissa kohdissa.
      Seymouriin ei tarvitse tehdä kuin 3.000 vahinkoa ennenkuin ensimmäinen ottelun osa keskeytyy. Sitä ennen kannattaa käyttää Talk-komentoa Tiduksella (tuplaa Strengthin ottelun ajaksi), Yunalla (tuplaa Magic Defensen ottelun ajaksi) sekä Wakkalla (tuplaa myös Magic Defensen ottelun ajaksi).
      Seymour kutsuu siis Animan. Anima käyttää joka toisella vuorolla Pain-hyökkäystä, ja joka toisella Boost-kykyä. Pain on ns. Instant Death-hyökkäys, eli se tappaa välittömästi. Joka tapauksessa se tekee hyvänlaatuisesti vahinkoa, mikäli [Death Ward] tms. estää Instant Death-vaikutuksen. Boost boostaa Animan Overdriveä, ja kun se on täynnä, tekee Anima Oblivion-hyökkäyksensä.
      Hyvä vaihtoehto on ottaa Yuna eturiviin ja Summonata uusi ????-Aeon, jonka hän kävi juuri temppelistä hakemassa. Aeonit ovat immuuneja Instant Death-vaikutukselle, ja tämä Aeon on muutenkin voimakkaampi kuin mikään aikaisemmista Aeoneista. ???? voi myös parantaa itseään ampumalla Blizzard- tai Blizzara-loitsuja itseensä. Hyökkää Animaa vastaan tavallisilla hyökkäyksillä säästäen MP:ta parantamiseen, kunnes sillä on ~7.000-9.000 HP:ta jäljellä. Ammu ????:n Overdrive ja ottelun toinen osa on ohi. Mikäli Anima saa Oblivioninsa jossakin vaiheessa valmiiksi, siitä selviytyy ????:n Aeon Shieldillä.
      Kolmas taistelu on jälleen Seymour, mutta tällä kertaa voimakkaampana. Hän sai HP:nsa takaisin, ja ampuu yhden loitsun sijasta kaksi loitsua per vuoro. Yunan tulisi päästä Nul-loitsuissa mahdollisimman nopeasti ajan tasalle kiertokulusta Multi-Blizzara, Multi-Thundara, Multi-Watera ja Multi-Fira, koska kumpikin loitsuista tekee noin 2.000 vahinkoa yhteen hahmoon. Seymour ei ikinä ammu kahta loitsua samaan hahmoon, yhdellä vuorolla. Kun Yunan Nul-loitsut ovat pystyssä, on Seymour hampaaton.

      • kummajainen vainen

        voit muistaa kaiken tuon??


      • roxi

        oisiko mitään pientä vinkkiä heitettäväksi, kun olen jäänyt jumiin siihen kohtaan missä ollaan jo niissä luolissa, joihin mennään sen jälkeen kun seymouria vastaan ollaan oteltu 3:n kerran ja auron selittää jotain jostain öppelistä jolla se yunaleska testaa niiden voimat... siis se iso valkoinen örkki, joka käyttää sitä parannus taikaa melkeen kokoajan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1107
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      886
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      108
      867
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      667
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      71
      617
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      593
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      536
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      33
      493
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe