Ottakaa kantaa!

Harmi homma

Tänään lenkillä oman koiran kanssa metsässä mukaan jättäytyi kultainennoutaja, joka oli karannut. Koira tuli oman koiramme perässä kotiin asti, jossa annoimme tälle vettä. Todella kiltti ja tottelevainen olikin. Juotuaan lähdimme etsimään koiralle sen omaa kotia. Menimme takaisin samaan metsään ja nätisti vapaana kulki edellä (ei ollut karatessaan hihnaa tai pantaa). Katsoimme jos vaikka olisi osannut palata kotiin, mutta kulki vain mukana. Metsän lähellä oli yhtiö, jossa oli paljon pieniä vuokra-asuntoja. Kyselimme muutamalta pihalaiselta onko koira näiltä pihoilta. Eräs nainen kertoi, että tuolla suunnalla on perhe jonka koira saattaisi olla. Sinne sitten lähdimme ja hetken päästä jo kuuluikin monen pienen lapsen suusta (koiran nimi) ja yksi pieni poika tokaisi "me luulimme, että se ei tule enää koskaan takaisin" pienet olivat olleet huolissaan koirasta. Kun menimme ovelle, jonka porukat koiran omistivat, niin kukaan ei tullut ottamaan koiraa. Kysyin lapsilta onko teillä aikuisia kotona ja yksi meni pyytämään aikuisia ulos. Siinäkin kesti jonkun aikaa. Ihmettelen mikseivät omistajat tulleet, kun kuulivat miten lapset iloisena huusivat koiran nimeä ja kertoivat sen löytyneen ja oliko niin suuri vaiva tulla hakemaan koira ovelta. Jonkun ajan päästä nainen tuli ovelle ja kertoi koiran karanneen tunti sitten ja yritti samalla viedä koiraa sisälle, mutta tämä ei tullut ja tuntui, että se ei edes olisi halunnut mennä takaisin. Mikseivät nämä olleet edes yrittäneet etsiä koiraa, asuivat vielä ihan sen saman metsän vieressä, josta olisi voinut käydä katsomassa jos edes sen vertaa oma koira kiinnostaa! Inhottavaa tuallainen, ettei edes viitsitä koiraa etsiä.. Kuulin sitten toiselta naiselta, joka asui samoilla pihoilla kuin hekin, että koira karkasi aina silloin tällöin ja omistajia ei kiinnostanut rueta sen vertaa etsimään koiraa ja minulle tuli mieleen, että eikö tämä ole jo laiminlyömistä? Ajattelin, että jos koiran vielä löydän karanneena niin takaisin en vie vaan kenties yhdistykseen, josta saa paremman kodin, jos näin voi tehdä. Ottakaa kantaa!

3

632

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koiruuksien kaveri

      Tollasilta pitäisi ottaa koira ja kaikki eläimet pois. Tuntuu, että koira on otettu vain lasten iloksi.....Kyllä aikuisten pitäisi kantaa vastuu koirasta ja huolehtia siitä huolella. Koirat tulee pitää perheessä perheenjäseninä eikä vain muodon vuoksi lasten ilona! Tuntuu, että koiraa olisi koulittu, koska ei halunnut mennä takaisin. Joku siellä mättää ja pahasti, koska ainakin mun omat koirat on todella iloisi ja onnellisia nähdessään minut, omistajansa :)

      • kerran ku karkaa

        , viekää se koiratarhalle. Jos omistajat eivät vaivaudu hakemaan koiraa takaisin, voi koiran myydä ja uskoisin, että näin koira saisi paremman kodin. Eli ei ku tarhalle vaan.


      • Nimetön
        kerran ku karkaa kirjoitti:

        , viekää se koiratarhalle. Jos omistajat eivät vaivaudu hakemaan koiraa takaisin, voi koiran myydä ja uskoisin, että näin koira saisi paremman kodin. Eli ei ku tarhalle vaan.

        Ei pitäisi tehdä noin hätäisiä johtopäätöksiä.
        Olen kuullut, että kultsut karkaavat useinkin, koska ne tykkäävät ihmisistä ja toisista koirista. Millainen koti oli?
        Oliko koira karannut vahingossa vai laiminlyönnin seurauksena?
        Olen sitä mieltä, että lemmikkiä ei pitäisi ruokkia tai muuten hemmotella, koska se voi oppia tulemaan vastaisuudessakin samaan paikkaan..
        Oliko tuo siis maalla vai kaupungissa, ja veitkö koiran sisälle vai jätitkö pihalle?
        Jos et vienyt sisälle asti, niin olisi pitänyt, muuten se varmaan jatkoi matkaansa.
        Voihan olla, että kyseessä oli hoitokoira, eikä se siksi välittänyt ihmisistä.
        Oliko pihalla aitoja ja miten koira oli karannut. Jos on lapsia, he helposti päästävät koiran ulos.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.

      Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii
      Maailman menoa
      24
      4589
    2. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      127
      3964
    3. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      32
      3698
    4. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      146
      2689
    5. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      86
      2563
    6. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      12
      2446
    7. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      26
      2415
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      65
      2297
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      53
      1957
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      142
      1757
    Aihe