Hei! Jossain joku osasi kertoa minkälaiset selviytymisprosentit ovat milläkin raskausviikolla.. Nyt en löydä sitä enää mistään. Jos joku tietää olisi mukava kuulla. (Ystävä odottaa kaksosia ja raskausviikko on 25 ja jo on välillä supistellut..) Millä viikolla keuhkot ovat kehittyneet kokonaan?
Raskausviikot
3
1536
Vastaukset
- kukka07
prosenteista en tiedä. Mutta rv22-23 syntyvillä on vain pieni mahdollisuus selvitä. Rv25 jälkeen syntyvistä yli puolet jää henkiin. Ja rv 30 jälkeen syntyneistä useimmat selviävät.
Jokainen kohdussa "vietetty" päivä on plussaa ja mahdollisuudet selvitä paremmat. Toki pitää myös muistaa että jokainen lapsi on oma yksilönsä, eikä oppikirjojen normit välttämättä päde. - mamatsu
Keuhkot kehittyvät täysin n.37 viikolla vasta, mutta ennemmin syntyneet selviävät kyllä hengissä suurin osa. Eikä niistä supistuksista tarvi huolestua jos ei kohdunsuu aukea kovin monelle sormelle ja kohdunkaula lyhene kokonaan. Ja niihinkin on lääkäreillä konstinsa. Tsemppiä sinne!
- ......
Mielestäni keuhkot ovat "tarpeeksi" kehittyneet jo huomattavasti ennen viikkoa 37. Serkkuni sai viikolla 28 kaksoset, terveet pojat, jotka heti hengittelivät ilman letkujen tai vastaavien apua..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2722400Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä2991289- 1081201
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831201Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581145Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi811096- 44962
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67897Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22860- 33767