tamppoonista?

saruski

kokeilin ensi kertaa tamppoonin paikalleen asettamista. se meni yllätyksekseni hyvin. :) käyttänyt melkein kaksi vuotta siteitä. helpotuin.
tamppooni sujahti ihan helposti paikalleen, ja oli ilmeisesti oikealla paikalla kun ei tuntunut kun vähän liikuin. kokeillessani otin sen kohta pois. se ei ollutkaan mikään miellyttävin tunne, tavallaan tuntui että se on liian ahtaassa ja se hankaa seinämiäpitkin. kun narusta vedin. oliko syynä siihen se että en ollut pitänyt tamppoonia kun sen 5min? ja ettei se ollu vielä kerennyt imeä vuotoa? vai mistä tämä johtui? yleistäkin?
sitten mietin että kun kerrotaan että tamppooni "turpoaa" sisällä ollessa isommaksi, niin eikö se sitten jo satu enemmän se sen pois otto.^ pelkään että se turpoaa jotenkin liian isoksi ja se ei tulekkaan ulos niin kauhean ystävällisesti, muuten kuin kipujen kera. ehkä pelkään turhaan.

asiallisia neuvoja? kiitos.

4

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olet oikeassa

      Kipu johtui juuri siitä, että tampooni oli kuiva ja kuivana se tarttuu kiinni limakalvoihin. Kun revit tampoonin kuivana pois... no, tiedät miltä se tuntuu. Siksi tampooni otetaan pois vasta kun se on imenyt itseensä tarpeeksi vuotoa. Silloin, vaikka tampooni onkin turvonnut, se liukuu helposti ulos. Opit vain kokeilemalla mikä on itsellesi se sopivin vaihtoväli. Sen voi tosin sanoa, että 5 minuuttia se ei ole.

      • Terveyssisar

        Tampoonin käytössä kannattaa huomioida myös oikea koko. Pienemmällä imukyvyllä varustettu päivällä ja niukkoihin kuukautisten loppupäiviin ja yöksi ehkä vähän enemmän nestettä imevä koko. Kokemus opettaa.


      • sisar hento
        Terveyssisar kirjoitti:

        Tampoonin käytössä kannattaa huomioida myös oikea koko. Pienemmällä imukyvyllä varustettu päivällä ja niukkoihin kuukautisten loppupäiviin ja yöksi ehkä vähän enemmän nestettä imevä koko. Kokemus opettaa.

        Aika outoa, että terveyssisar neuvoo tampoonin käyttöä aloittelevaa valitsemaan yöksi enemmän vuotoa imevän tampoonin. Juuri tuossa yhdessä ketjussa oli tampoonin yökäytöstä. Itse en menisi kenellekään suosittelemaan tampoonin käyttöä öisin. Tällöin se on melkoisen pitkän aikaa sisällä ja oivallinen kasvualusta bakteereille. Eli siteet yökäyttöön!


    • hahahahhaaa

      mahtuuhan sinne suurempaakin tavaraa kuin tamppooni, joten ei huolta..... ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      262
      4341
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3538
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      159
      1861
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1734
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1457
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      989
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      896
    8. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      869
    9. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      862
    Aihe