Hermot menee..

Tähän hurinaan!

Eli kone on käpynen Fujitsu Siemens scaleo P, jossa prossuna (tuplaydin) Intel Pentium D 2,66 GHz Socket 775. Prossutuuletin tässä on melko pieni ja siitä lähtee musta "torvi" kotelon seinässä olevaan ilmanvaihtoritilään. Tuulettimesta lähtevä hurina on aivan käsittämätöntä, speedfanin mukaan Idle-tilassa lämmöt siinä 58C kieppeillä ja RPM reilu 3000. Nyt olisi tarkoitus hommata uusi ja HILJAINEN tuuletin tuon tilalle. Mikä olisi hyvä vaihtoehto? Mahtuukohan tämä tuonne koteloon: http://www.jimmspc-store.fi/tuote/CL-4510?t=false ? (kyllä varmaan, kerta siellä on nyt jo se massiivinen torvi)

Entä miten sitten itse tuulettimen (ja siilen) vaihto suoritetaan? Onko hankalaa ja millainen riski tuhota koko prossu? :=) Kiitos vastaajille.

4

724

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • make

      Jos olet joskus pienempänä legoilla leikkinyt ja kyennyt ihan ohjeiden avulla selviytymään, niin jäähdyttimen vaihto onnistuu kutakuinkin varmasti. Saa sitä prossua aika kovaa rouhia, ennen kuin hajoaa ja mieluiten hoidat homman ilman villahousuja ym. staattisen sähkön tuottajia.

      Yleensä jäähdytyksen sopivuus kannattaa tarkistaa emolevynkin perusteella (ettei mikään komponentti ole tiellä), muuten voit mittailla ihan mittanauhalla.

      • Erkko!

        Tuon yhteensopivuuden näkee jäähdyttimen valmistajan sivuilta. Esmes Scythellä on tosi hyvät sivut tuon puolesta.

        Hiljainen jäähy on tänä päivänä tornimallinen 120mm tuulettimella varustettu heat-pipe jäähy. Aivan kuten tuo aloittaneen malli oli. Lisäksi aloittaneen ehdottamassa tuotteessa oli hyvänä puolena minimaalinen alarakenne, eli prossulle tuleva puoli on pieni/kapea joka suuntaan. Tämä lisää yhteensopivuutta emolevyjen kanssa, mutta toisaalta heikentää hieman jäähdytystehoa. Sanoisin 95% tarkkuudella sopivan emolle kuin emolle. Yleensä ongelmana on kannan lähellä olevat elektroniikkakomponentit (konkat) tai tietokone osat (muistit).


    • vastaajille.

      Mutta mitä sitten mahtaa olla tuon tuulettimen mukana tuleva "lämpötahna"?

      • Erkko!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      200
      4463
    2. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      73
      3846
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      103
      3006
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      21
      2875
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      93
      2667
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      33
      2137
    7. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      138
      2128
    8. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      20
      2092
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      87
      2059
    10. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      37
      1839
    Aihe