Mikähän on huippuhiihtäjien vauhti kesällä rullasuksilla nimenomaan perinteisellä verrattuna talviseen hiihtoon? Aloitin tänä kesänä kyseisen lajin ja enpä juuri alle 4min/km pääse. Tasapaino menee ja sukset heiluvat ilmassa, jos yrittää kovempaa. Vai hiihtävätkö ne vain luistellen, koska silloinhan vauhtia löytyy.
kärkiporukan
4
1527
Vastaukset
- rullista
Kyllä se vauhti on kiinni rullista, ei niinkään käytettävästä hiihtotavasta. Nopeilla pääsee lujaa ja ehtii useammin vaaratilanteisiin. Harjoitellessa ei kannata käyttää tajuttoman nopeita rullia, jotta vältyttäisiin vaaratilanteilta (suksissa ei ole jarruja, toiminta tapahtuu muun liikenteen seassa)ja että harjoittelusta saataisiin jotain hyötyäkin. Pelkkä kilometrien keräily nopeilla vehkeillä kun ei talvella viivalla auta mitään.
Esimerkiksi Marwella hiihtävät käyttävät US6 renkaita (vierintävastus kohtalainen). Kuntoilijalle varmasti on paikallaan astetta nopeammat renkaat, jotta touhu pysyy mielekkäänä eikä mene ihan paikallaan polkemiseksi. Kilparullat on sitten suorastaan hengenvaaralliset ja harjoituskäytössä aivan yhtä turhat kuin rullaluistimet.- jepjep65
aivan, itelläni oli 6c6 rullat ja kun tilasin uudet niin tuli 6c0 ja ne on todella paljon nopeammat kuin mitä alkuparäiset. 15km matkalta puuttuu monta minuuttia entisiin rulliin. Entisillä piti hiihtää oikeesti ja nyt tuntuu että körötellään mutta vauhtia on nii että hirvittää.
Itse ostin jus Radical 90 rullaluistimet sen takia että käyn niillä tekemässä palauttelulenkkejä ja nauttimassa muuten vaan. (Tosin en oo monesti vielä päässyt kun tää selkä vaivaa sen verran). Sen verran kuitenkin että tiedän miten vaivatonta niillä on eteneminen. Saahan toki niilläkin sykkeet nousemaan mutta sillon sitä vauhtia on liikaa.(ainakin minulle jolla ei ole vara kaatua).
Marweihin aijon tilata entisenlaiset rullat heti kun vaan Hyvinkäänkumilla niitä on saatavilla. Jos joku tietää mistä muualat rullia vois saada pistäkää tietoja tänne. - no...
jepjep65 kirjoitti:
aivan, itelläni oli 6c6 rullat ja kun tilasin uudet niin tuli 6c0 ja ne on todella paljon nopeammat kuin mitä alkuparäiset. 15km matkalta puuttuu monta minuuttia entisiin rulliin. Entisillä piti hiihtää oikeesti ja nyt tuntuu että körötellään mutta vauhtia on nii että hirvittää.
Itse ostin jus Radical 90 rullaluistimet sen takia että käyn niillä tekemässä palauttelulenkkejä ja nauttimassa muuten vaan. (Tosin en oo monesti vielä päässyt kun tää selkä vaivaa sen verran). Sen verran kuitenkin että tiedän miten vaivatonta niillä on eteneminen. Saahan toki niilläkin sykkeet nousemaan mutta sillon sitä vauhtia on liikaa.(ainakin minulle jolla ei ole vara kaatua).
Marweihin aijon tilata entisenlaiset rullat heti kun vaan Hyvinkäänkumilla niitä on saatavilla. Jos joku tietää mistä muualat rullia vois saada pistäkää tietoja tänne.aika monet huiput käyttävät nimenomaan suht nopeita rullia, jolloin hiihto ei mene voimalla runttaamiseksi. Toki nopeilla rullilla saa lenkeistä niin halutessaan helppoja, mutta voi myös hiihtää vauhdikkaasti, sikäli mikäli kun vain taitoa siihen löytyy.
- rullahiihtokisoissa
luisteltiin kovaa. Suksena oli Start Skating 71, mutta rullista en tiedä. Katsokaa oheisesta kuvasta tai kertokaa kuka tietää. Joku sanoi, että alla olisi olleet hitaat harjoitusrullat.
Niin voittajalla keskivauhti 18 km:llä oli yli 28 km/h (n. 2:06/km).
http://www.hameensanomat.fi/Article.jsp?article=58984
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614267Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653477Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541812Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251698Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981439Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133945Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235862en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115848Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18839