Puolustuspuhe

Tuulipuvulta

Miksi vihaatte minua ja kaltaisiani?

Asuntoni olen tarpeeseen hankkinut ja sen kovalla työllä omakseni saanut. Miksi minua vihataan sen vuoksi, sillä enhän ole teille mitään pahaa tahtonut.

Samalla tavalla toimimalla olisitte itse aivan samassa tilanteessa. Minulla ei ole ollut verrattaessa sen parempia taloudellisia lähtökohtia, kuin meistä useimmilla. Rohkeudella ja aika suurella pankkilainalla olen saanut rakennettua oman kodin. Kaikkien ulottuvillahan sellaiset ovat. Miksi minun kotini voi häiritä teidän sosiaalista elämäänne, ettekä soisi minulle sitä hyvää.
En ymmärrä: Mikä siinä on teiltä pois?

1

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mr Teslau

      Ei kukaan järkevä vuokra-asuja vihaa omistusasujia. Häirikköviestit ovat valitettavasti asia erikseen.

      Asun itse vuokralla mutta olen ollut aikaisemmin myös omistusasuja. Tod.näk. suurin osa ns. "tuhnuista" tähtää minun tavoin jossakin vaiheessa oman asunnon hankintaan.

      Suomi ja suomalaiset voisivat oppia USA:sta yhden asian: sen, että muiden ihmisten menestys parantaa pitkässä juoksussa kaikkien ihmisten tilannetta. Tämä on kapitalismin idea, olkoon siinä omat hyvät ja huonot puolensa.

      Onnittelut oman kodin omistajalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      184
      3089
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      68
      1948
    3. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      309
      1926
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      108
      1891
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      25
      1711
    6. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      30
      1570
    7. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      1
      1565
    8. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1402
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      118
      1273
    10. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1142
    Aihe