Olen lähdössä 17. syyskuuta Dubliniin ja tarkotus ois tehdä sieltä mm. päiväkäynti Irlannin maaseudulle. Mihinköhän sitten päivän aikana ehtis ja millä kannattais mennä? Linnoja haluaisin nähdä!
Kiitos vastauksista jo etukäteen!
Kiitos vastauksista jo etukäteen!
Vastaukset 6
Vanhimmat
oi! juuri tuolla voisin käydä! http://www.paddi.net/images/luttrellstown.htm
mitenköhän tuonne pääsis?
Malahiden linna on aika lähellä. Päivän aikana ehtinee käydä myös Kilkennyn viehättävässä kaupungissa, josta löytyy linna, kirkkoja sekä muuta mukavaa.
dJos aikaa on vain yksi päivä, kannattaa tutustua dartilla lähikylien linnoihin. Malahiden linna on ok ja Dalkneyssä on parikin upeaa linnaa. Se komea, valkoinen linna rannan tuntumassa lienee tätä nykyä jetsetin ykköspaikkoja irkuissa eli se on luksushotellina. Siellä (jos sinne onnistut pääsemään) voit sitten tavata henkilökohtaisesti aivan kenet tahansa maaliman ykkösjulkun. Niitä kannattaa muutenkin bongailla juuri Dalkneyssä. Tosin tunnistaminen voi olla hankalaa sillä normaalikuteissa, ilman meikkiä kadulla tallustelevien julkkujen tunnistaminen onkin jo taitolaji :)
vaikka tuo Skerrieksen seutu siellä on ainakin muuan linna aika liki...hiekkarantaa...tuulimyllyjä.. leppoista pikkukaupungin meininkiä.
Junalla pääsee Dublinista.
http://www.skerriesca.com/ardgillan.htm
Powerscourtin linna-puutarha -yhdistelmä kannattaa tsekata. Dublinista tehdään sinne ainakin jotain kiertoajeluita, on koko päiväretkeä ja puolipäiväretkeä. Ja matkalla enniskerryyn kierrellään wicklowin maakuntaa, eli irlannin "puutarhaa"
http://www.powerscourt.ie/