1.4 borallani on ajettu 140 tkm ja öljyä maittaa matka-ajossa jopa 2,5 dl vajaalle 400 km:lle. Nyt käytän 5w-50 laatuluokan öljyä. Onkohan autolla muuta tehtävissä kuin myydä jollekki toiselle päänvaivaksi?
bora tahtoo öljyä
10
1896
Vastaukset
- Mulkku mies
Oletko omistanut auton pitkään ja kulutus alkanut yhtäkkiä vai oletko tuore omistaja ja öljynkulutus tullut kaupan mukana? Lisätiedoista olisi varmasti apua, esimerkiksi tiedosta onko moottorille sattunut jotain hasardia matkan varrella (ajettu liian vähällä öljyllä, päässyt keittämään tms.). Näillä tiedoilla olisi helpompi lähteä hakemaan mahdollista vastuullista tahoa tai mikäli olisin itse omistanut auton uudesta asti niin kehtaisin mennä noilla kilometreillä vittuilemaan ihan merkkiliikkeeseen asti!
Kysymyshän on nykymittapuun mukaan oikeasti vähän ajetusta moottorista, max. 1/3 on vasta takana siitä mitä sillä pitäisi päästä ennenkuin on oikeasti loppuunkulunut. Puhumme yli 9 litraa/15 000 km öljynkulutuksesta oman laskuni mukaan, lienee päivänselvää että moottori on avaamista vailla. Kysymys on todennäköisesti männänrenkaisiin tai mäntiin liittyvästä ongelmasta joka voi olla kallis korjata mutta tuolla öljynkulutuksella ei katalysaattorikaan kauan kestä!
Auton myymistä eteenpäin viasta kertomatta en suosittele koska paitsi syyllistyt petokseen niin myös vaarannat mahdollisesti oman terveytesi ja turvallisuutesi mikäli auton ostajaneella sattuu olemaan suhteita alamaailmaan... - qzxwö
äkkiä!Vaihda varmuuden vuoksi myös merkkiä!
Eipä silti,vm84 polon ohjekirjassa lukee,että 1litran öljynkulutus per 1000km on vielä normaalia!
Kulkeekohan ne adolf-wagenit bensan asemasta öljyllä? tuohan meinaa 15L/15000km! - vaihtoon?
Auto on ollut nyt kohta vuoden. Olen ostanut boran merkkiliikkeestä ja vielä on ostoturva takuuta reilu kk. Edellistä omistajaa en ole vielä saanut kinni, mutta uskon saavani.
- Viikse
Mulla1.4 Bora ei syö öljyä,onko huohotinlämmitin vaurioita ollut,mikä vuosimalli se kertoisi paljon.Huollosta minulla huonoja kokemuksia talvella jääty huohotin ja nyt lensi VW merkkihuollon asentama öljynsuodatin tielle.Kuitenkin molemmissa vaurioissa sain auton pysäytettyä heti.Säästyin isommilta vaurioilta.Huollon kanssa saa vääntää kättä takuuasioissa.Selaa liikkeestä huoltoselosteet.annan kyllä lisäneuvoja tarvittaessa,kun jätät yhteystiedot.Öljynkulutus on kyllä aivan liian suuri?
- dsds
Kannattaa kyllä viedä liikkeeseen, kun ymmärtääkseni takuun kautta menot jaetaan kahtia. Kyllä on kova kuluttamaan öljyä nuille kilometreille.
- Viikse
Tee kirjallinen reklamaatio 2 todistajan allekirjoituksella ja jätä kopio itsellesi.Vastapuoli on kyllä selittelyn ja salailun mestari
- öljyt tulee ulos
Jos huohotin putki on tukossa, moottoriin tulee painetta. Niin silloin öljyt tulee ulos melkein mistävaan.
Tai sitten on tiiviste vuoto esim. jakopäässä. Sitä ei helposti huomaa kun siinä on niin paljon tavaraa edessä.- Mulkku mies
ulkoinen vuoto on käsittääkseni aloituksessa "suljettu pois" listalta kun tänne asti kirjoitetaan ongelmasta. Tottakai siinä vaiheessa kun joku tiiviste kusee niin vain taivas on rajana öljynkulutukselle (itselläni Mercedes W123 vuoti lähes 0,5 l/100 km kun jakopään stefa hajosi). Sen verran tälle kirjoittajalle infoa että kyllä useimmat autonkäyttäjät varmasti tajuavat hulppean öljyvuodon jo parkkiruutuaan silloin tällöin vilkaisemalla, konehuoneen äkillinen sotkeutuminen tai altapäin kostean öljyinen (ei siis pölynsekaista tahnaa) moottori ovat takuuvarmoja merkkejä vuodosta...
Jos auto on ostettu merkkiliikkeestä ja ostotakuu voimassa niin ilman muuta sinne suuntaan yhteyttä ottamaan. Kannattaa tehdä paperit siitä että asiasta on keskusteltu mikäli öljynkulutusta päätetään liikkeen puolesta seurata jonkin aikaa!
Tuollainen öljynkulutus ei ole missään olosuhteissa normaalia 140.000 km ajetulle moottorille vaikka ohjekirja väittäisi mitä tahansa, katalysaattorin kannalta täysin tuhoisaa. Tietysti moottorit ovat yksilöitä mutta harvapa nykyauto yli litraa vie 15.000 km kohden vaikka miten raskaalla kengällä ajelisi.
- vaihtoon?
Kokeilin öljyn mittatikusta ja öljykorkista sätkä paperilla et kone ei huohota ja ei tuo näyttänyt huohottavan. Sehän on päivän selvää, että liikkeeseen päin on otettava yhtettä. Laskin auton kuluttaneen 2700km noin 4dl josta viimeiselle 400km sen 2.5dl.
- vikana
Aivan mielenkiinnosta, missä oli vika....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2704388Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653557Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591875Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251765Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991466Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341001Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18919en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va119875Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235870