pornoa pukkaa...

Käytän säännöllisesti ad aware kuutosta, päivittelen sitä jne., mutta alituiseen ruudulle ilmestyy pornomainoksia tyhjästä, siis esim vaikka suomi 24 tai hotmailissa vieraillessani. miksi ja miten nuo saa pois?
5850
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos WIN 98: Asetukset-ohjauspaneeli-internetasetukset: klikkaa "poista evästeet" klikkaa "poista tiedostot" ja kruksi ruutuun "poista kaikki offline sisältö" sitten OK. Sitten "poista sivuhistoria". Jospa auttaa. Itselläni toimii aina hyvin.

Äänestä

Tuo Ad-Aware on ihan klassikko spyware-softien etsijä, mutta se ei löydä kaikkea spywarea. Kokeileppa sellaista ohjelmaa, kuin Spybot Search&Destroy. Se löytää takuulla kaikki spywaret, ja saat olla niiden puolesta rauhassa (ilmainen softa). Toisekseen, jos et halua pop-up-ikkunoiden hyppivän missään esille, niin asenna myös panicwaren pop-up stopper, ja aseta asetuksiin 'enable agressive pop-up control'. Jos nämä laitat, niin ei takuulla enää hypi häiritseviä mainoksia missään silmille.

Äänestä
  • Mistä nuo ohjelmat saa imuroitua,ja toimivatko ne automaattisesti kun ne on saanut omalle koneelleen ladattua vai pitääkö tehdä vielä jotain? Onkohan näillä häirikkösivuilla jokin automaatti joka etsii aina uuden osoitteen kun edellisen tulon estää,näyttää toivottomalta taistelulta?

    Äänestä

  • samaan vikaan kirjoitti:

    Mistä nuo ohjelmat saa imuroitua,ja toimivatko ne automaattisesti kun ne on saanut omalle koneelleen ladattua vai pitääkö tehdä vielä jotain? Onkohan näillä häirikkösivuilla jokin automaatti joka etsii aina uuden osoitteen kun edellisen tulon estää,näyttää toivottomalta taistelulta?

    Tuo spybotin kotisivut löytyy osoitteesta http://security.kolla.de/ Suora latausurl: http://www.vollversion.de/downloads/download_hinweis.php4?id=1398
    Näytti ainakin juuri äsken olevan tuo saksankielinen mirrori ainoa toimiva. Klikkaa tuolla sivulla 'Ja, Ich habe den Hinweis gelesen und möchte nun downloaden' ja jos seuraavalla sivulla klikkaat boldattua hier-linkkiä, jos lataus ei ala automaattisesti (laitan näin tarkkaan siltä varalta, ettet ymmärrä saksaa). Kun olet ladannut tuon exe-tiedoston koneellesi käynnistä se (asennusohjelma), valitse kieleksi suomenkieli. Kun ohjelma on asennettu käynnistä se (jos ei käynnisty automaattisesti) ja valitse hae päivityksiä (tai find updates) ja sitten hae päivitykset (get updates), saat näin uusimmat turvapäivitykset ja vasta tässä vaiheessa itseasiassa nuo suomenkieliset valikot. Valitsemalla immuniteetti saat jonkinlaisen suojauksen päälle (ei estä kyllä kaikkea paskaa tulemasta koneellesi). Valitsemalla aloita suorittaa skannauksen, korjaa ongelmat poistaa löydetyt epäilyttävät tiedostot (varmuuskopiot jää). Minulla oli samankaltaisia ongelmia kuin keskustelun aloittajalla, eikä Ad-Aware auttanut, mutta Spybot korjasi ongelman oitis.

    Pop-up stopperista löytyy lisätietoa panicwaren kotisivuilta http://www.panicware.com
    Ilmaisen version lataus suoraan osoitteesta http://www.panicware.com/product_psfree_download.html
    Asenna koneellesi, noudata vain ohjeita, ja valitse sopivat asetukset. Kun olet asentanut kannataa valita tuo preferences ja sieltä enable agressive pop-up control. Punainen rasti trayikonin päällä suurenee hetkellisesti aina kun estää ikkunaa avautumasta (voit laittaa myös ääni-ilmoituksen). Estää myös klikkaamiasi linkkejä avautumasta, jos niiden pitäisi avautua uudessa ikkunassa. Tämä korjautuu, kun pidät control-nappia pohjassa aina, kun klikkaat linkkiä, jonka haluat avaavan uuden ikkunan.

    Eiköhän noilla ohjeilla pääse alkuun. Kysykää lisää, jos ongelmia ilmenee. Hyvä sivu, josta löytyy ilmaisohjelmia on http://www.freewarehome.com Ei vaadi mitään rekisteröitymisiäkään, ja on selkeä. Isompia sivustoja tosin on, mutta tuolta löytyy kyllä ihan hyvin ohjelmia ensihätään.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ad aware 6 ei poista kaikkia kirjoitti:

Käytän säännöllisesti ad aware kuutosta, päivittelen sitä jne., mutta alituiseen ruudulle ilmestyy pornomainoksia tyhjästä, siis esim vaikka suomi 24 tai hotmailissa vieraillessani. miksi ja miten nuo saa pois?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu