Kytkin narisee

ese

99 tkm (-03) ajetun aven kytkin on alkanut narisemaan pohjaanpainettaessa. Narina häviää välillä, mutta palaa takaisin aika ajoin. Mistähän tuo mahtaa johtua ja onko tuohon mitään itse tehtävissä? Liikkeen takuuta on vielä onneksi jäljellä, jos kyseessä "vakavampi" vika.

8

13023

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • välillä

      Ei vakavaa, koska ääni ei tule itse kytkimestä vaan johtuu polkimen rakenteesta&kiinnityksestä. Vähän sama kuin oven saranna alkaisi narisemaan... Ei kannata alkaa purkamaan paikkoja tuon takia.

      Jos kytkin olisi menossa se alkaa ensin luistamaan vedätettäessä isoimmilla vaihteilla selvän katkun kera.

    • .Janne

      Nyt kun kytkimestä keskustellaan, niin onko kytkimen vikinä/helinä näiden vanhojen Avensisten tyyppivika? Eli sitä ilmenee hyvin kaupunkiajossa; vaikkapa 2 tai kolmosvaihteella kiihdyttäessä kuuluu vähän aikaa ärsyttävää vikinää, nähtävästi kytkimestä. Kaupungilla liikuskellessa olen kuullut parin tod.näk. saman ikäsen Avensiksen pitävät täysin samaa ääntä samoissa tilanteissa. Ei vaikuta minkään hihnan ääneltä. Olen ostanut tämän -98 1,6 Aven äskettäin ja mahollisesti saisin vielä takuukorjaukseen, jos on kytkimessä jotain vikaa.

      • kulunut

        Helinä saattaa tulla jostain muusta... mutta hieman kulunut (epätasainen kitkapinta) kytkimessä saattaa pitää vinkaisun juuri kun levyt ottavat kiinni.
        Kaupunkiliikenteessä kuule monesti vinkunaa, koska jarrut laahaavat hetken ennen kuin irtoavat kunnolla.

        Kytkimen kunnon voit testata helposti itsekin. Käsijarru reilusti päälle, 1 silmään ja lähdet vedättämään => Kierroksia ja nostat hitaasti kytkintä... pitääkö eli alkaa vetämään autoa "nahkoineen" ehkä pienen käryn kerä mikä ok vai...

        Kytkin jättää todella harvoin yllättäen tielle. Oireet ovat yleensä hyvin selkeät eli luistaa&katku vedätyksessä. Jos näin on kannattaa liiallista vedätystä välttää ja ajaa huoltoon.


      • .Janne
        kulunut kirjoitti:

        Helinä saattaa tulla jostain muusta... mutta hieman kulunut (epätasainen kitkapinta) kytkimessä saattaa pitää vinkaisun juuri kun levyt ottavat kiinni.
        Kaupunkiliikenteessä kuule monesti vinkunaa, koska jarrut laahaavat hetken ennen kuin irtoavat kunnolla.

        Kytkimen kunnon voit testata helposti itsekin. Käsijarru reilusti päälle, 1 silmään ja lähdet vedättämään => Kierroksia ja nostat hitaasti kytkintä... pitääkö eli alkaa vetämään autoa "nahkoineen" ehkä pienen käryn kerä mikä ok vai...

        Kytkin jättää todella harvoin yllättäen tielle. Oireet ovat yleensä hyvin selkeät eli luistaa&katku vedätyksessä. Jos näin on kannattaa liiallista vedätystä välttää ja ajaa huoltoon.

        Äsken kokeilin tuota käsijarrutemppua. Kierroksia ei tosin ollut paljon (n.1300-1500rpm) joten sain koneen sammumaan. Melkoinen helinä tosin kuului kun kytkin rupesi pitämään ja ehkä hivenen oli kytkimen hajua. Olen lenssussa, joten en haistanut kunnolla :D

        Toivottavasti nyt ei olisi kytkinremppa tulossa. Ai niin, olikos näissä Avensiksissa niitä vauhtipyörävikoja? Rempassahan taidetaan vaihtaa vauhtipyörä toisenlaiseen, olikohan se kaksoismassavauhtipyörä tms.


    • Antti H

      Meillä oli samanlainen "vika" -05 Avessa (ajettu 44 tkm). Vein huoltoon jossa rasvasivat polkimen liikkuvat osat ilmaiseksi ja vika poistui. Nyt on sen jälkeen ajettu reilut 6 tuhatta ilman narinaa. Kannattaa laittaa kuntoon. Pikku juttu ja menee takuuseen.

    • tomaatti.

      onko kyseessä valokytkin vai mikä? etuoven vai takaoven? tai ilmastoinnin ? Vai peräti semmoinen esihistoriallinen kolmipolkiminen malli? myydäänkö niitä vielä ja ostaako joku niitä?

    • kokemusta asiasta

      Käytä pikahuollossa, rasvaavat parissa minuutissa sekä kytkimen puolen, että konehuoneen puolen läpiviennit. Monesti moottoripesun jälkeen menee liian kuivaksi ja alkaa pitämään kuin "jousen kitinää".

    • jorma888

      Kytkinhaarukka siellä narisee.. rasvaa sinne.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      102
      6558
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      87
      4987
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      107
      3238
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      31
      3098
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2285
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1656
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1281
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1242
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1146
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      924
    Aihe