Nyt tuli kauhee kevarikuume, ja on vähä hämärää et mite se kortti hankitaa? Jotai opetus-ja teoria tunteja siinä vissiin on? jA javerit puhuu jostain harjotusluvasta, et se olis halvempi, mut mimmonen se on?
kevarikuume
ikuinen kapinallinen
9876
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ilman harkkalupaa ajotunti määrä on 18 ja teoriatunteja 12. Harjoitusluvalla ajotunteja on 8 ja teoriatunteja 12.
Harkkaluvilla säästää siis nuo 4 ajotuntia.
Saat aloittaa aikasintaan 15½vuotiaana, suositeltavaa aloittaa pari kk ennen kuin täyttää 16. Menet autokoululle ja varaat itsellesi a1 kurssin. Tee vertailua hinnoista.
Ajotunteja saa alkaa suorittaa kun A luokan teoriatunnit on käyty, eli ennen teoriakoetta pääsee ajotunteja suorittamaan. Teoriakokeeseen 16vuotiaana. Teoriakokeessa 45 kuvakysymystä joista 7 saa olla väärin ja 10 kirjallista kysymystä joista saa olla väärin 3.
Tämän jälkeen loput ajotunnit ja sitten käsittelyyn.
Käsittelykoe aloitetaan työntämällä ensimmäiselle kohteelle, eli pujotteluradalle, pyörä U-käännöksellä. Seuraava kohde on hidasajo. Hidasajossa ei ole aikaa, sääntönä on vain se, että pyörä liikkuu hitaammin kuin tyhjäkäynnillä. Hidasajon jälkeen hätäjarrutus (40km/h, 9m asfaltti, 12m hiekka). Neljäs kohde on pysäytys ja välitön liikkeellelähtö. Viidennellä kohteella työntöohjaus. Kuudes on kaarreajo. Käsittelykoe on todella helppo.
Nyt voit ottaa harjoitusluvat, joilla saat ajaa 1-3kk omalla katsastusalueellasi, etkä saa kyysätä. Tai jos olet suorittanut kaikki 12 ajotuntia voit mennä suoraan inssiin ja saada heti kortin. Harkkaluvilla on ajettava minimissään 1kk.
Menet vain autokouluun ja ne osaa sit neuvoa vielä lisää.
Niin eli korjaanpa typon.
Harkkaluvilla säästät siis 10 ajotuntia, eikä 4.
kaikkein helpoint on soittaa lähimpään autokouluun ja kysyy asiaa
http://www.motot.net/wiki/A1_ajokortin_suorittaminen
Tuolla on mielestäni kaikki tarpeellinen tieto. Sitten esim. tuosta hinnasta kannattaa kysyä siitä koulusta, jossa meinaat kortin suorittaa.
Että mitä on kevarin vakuutus vuodessa?
No niitä hintoja on kyllä aika monta.. Yleisesti jossain 300-400€ vuodessa. Muistaakseni If on tässä asiassa omalla linjallaan ja verottaaa 1900e vuodessa... joten vältä sitä
toi hinta laskettu ajokauden mukaan, eli puoli vuotta? Vai koko vuodelta?
No ittelläni ainakin koko vuoden saisin ajaa.. Saahan niitä kyllä seisonta-ajoillakin.
Aattelin et jos ostan kevarin niin pistän sen kyl talveks seisontaan