Elikkäs ongelma on, että en saa toimimaan ntfs-3g juttua. Kun muutan "/etc/fstab" tiedostossa
Koodia:
Esimerkiksi rivi:
# /dev/sda1
UUID=9CA45D83A45D6136 /media/sda1 ntfs defaults,nls=utf8,umask=007,gid=46 0 1
Muokattaisiin vain muotoon:
# /dev/sda1
UUID=9CA45D83A45D6136 /media/sda1 ntfs-3g defaults,nls=utf8,gid=46 0 1
Muutan noin niin eipä näy enään asemat työpöydällä tai missää, miten saisin ne näkyviin taas? Vaikuttaako se jotenkin asiaan, että koneellani ei ole enään windowsia ollenkaa? Koska nyt siirryin lopullisisesti windowsista linuxiin. Joten haluaisin ntfs levyiltä talteen kaiken tärkeen ja sit mounttaisin ne joksikin linux levyksi.
ntfs apua?
9
293
Vastaukset
- levyt olivat
pitkään Linuxien heikkous, se ei tullut oikein
juttuun niiden kanssa.
Mutta kyllä uusimpien versioiden pitäisi jo...
Mikä Linux ja mikä versio?- Marbo
Linux on Ubuntu 7.04.
- puusilima_
laitas siihen riviin vielä umask=007
- Marbo
Ei auta vaikka laittaisin unmaskin..
- exergy
Kernelin ntfs-ajuri mahdollistaa kyllä lukemisen ntfs-osiolta joten miksi et esim. tee windowsin tärkeistä tiedostoista vaikkapa tar-pakettia kotihakemistoosi tyyliin
tar -cvzf windows.tar.gz /media/windows/.../Omat tiedostot (tässä joutuu käyttämään heittomerkkejä "Omat tiedostot")
Eli sinne pakattiin jonkun omat tiedostot, nämä voi joko purkaa kotihakemistoon haluamaansa kansioon tai jättää pakettiin josta sitten tarvittaessa hakee jonkun tiedoston. Pienemmän paketin saa optiolla -j (cvjf = bzip2) eli paketti on syytä nimetä "windows.tar.bz2" mutta pakkaaminen ja purkaminen kestävät hieman kauemmin, koko lienee noin 30% pienempi kuin gzip-paketilla.
Sen jälkeen vain alustat ntfs-osiot linuxosioiksi esim. ext3 -muotoon tai siihen muotoon mitä muuten käytät, itse lähden siitä että linuxissa käytetään linux-osioita.
Tuossa fusen ntfs-3g ajurissa on vain se ero että sillä voi kirjoittaa ntfs-osiolle mutta en sun tapauksessa näe siinä mitään järkeä jos siellä ei kerran ole windowsia.
Muuten tuossa fstabissa voisi laittaa uid= sekä umask ilmeisesti menee tuolla "defaults" arvolla, sehän on 022.- Marbo
muutenhan tekisinkin tar paketin niistä mutta kun niitä on monta sataa gigaa tavaraa siellä ja ne ei yksinkertaisesti mahdu sit siihen kovalevylle missä ubuntu on.
- exergy
Kuten puusilima totesi niin se umask puuttui sun rivistä, itse tarkoitin että jos pistät UID:ksi itsesi niin sen jälkeen tuo "defaultsin" sisältämä oletus-umask 022 toimii yhtä hyvin.
Eikös sen silloin pitäisi olla rwxr--r-- ? - Marbo
exergy kirjoitti:
Kuten puusilima totesi niin se umask puuttui sun rivistä, itse tarkoitin että jos pistät UID:ksi itsesi niin sen jälkeen tuo "defaultsin" sisältämä oletus-umask 022 toimii yhtä hyvin.
Eikös sen silloin pitäisi olla rwxr--r-- ?joo niin puuttu, mutta olen kokeillut laittaa unmask=007 ja 000 ei auta.
- puusilima_
Marbo kirjoitti:
joo niin puuttu, mutta olen kokeillut laittaa unmask=007 ja 000 ei auta.
exergyn mainitsema uid=1000? user id? sinne kans.
toi gid=46 kannattaa myös tarkistaa että kuulut siihen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614245Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653468Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541806Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251683Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981435Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132939Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235862en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115846Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18827