töitä on

ei päivääkään työttömänä

Teollisuudessa on työvoimapula.Rakennuksilla on työvoimapula.Siivousalalla on työvoimapula.
Hoitoalalla on työvoimapula.
Kouluttautuminen on helppoa.
Jokainen joka HALUAA työllistyy aivan varmasti ellei asu väkisin sossun tuella jossain hikiällä.

Johtopäätös: teidät pitäisi kaikki laittaa pakkotyöhön loisrahojen menettämisen uhalla.
Tasaverotus suomeen ja nopeasti.
Sapettaa maksaa loisten elämää ja lisääntymistä vuodesta toiseen saamatta itse juuri mitään vastinetta.

10

964

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tätä

      Mut ne työt on kaukana! Lapset vaihtaisi koulua sitä mukaa kun jostain töitä löytyy??

      Tasverotus on perse ajatus!! Että mun 700 euron eläkkeestä menisi sama prosentti kuin sulla??
      Se tietää sossun luukkua että voin vuokran jälkeen vielä syödäkkin

    • ...mennään

      Aivan varmasti halutaan työllistyä. Työstä pitää kuitenkin saada TESsin mukainen palkka, muuten se on joutavanpäiväistä, tarpeetonta askartelua.

      Mitenkäs tuota työvoimapulaa oikein voi olla, kun Suomessa tilastokeskusken mukaan tehdään nyt 400 miljoonaa tuntia vähemmän palkkatyötä vuodessa kuin vuonna 1990 ja työntekijöiden määrä on vain kasvanut ?

      Vai olisikos nyt niin, että puutetta olisikin vain ilmaisesta työvoimasta ?

      Sapettaa, kun on maksanut parhaimmillaan yli 100 000 euroa (eikä ole virhettä nollien lukumäärissä) vuodessa veroja, että saadaan pysymään hyvinvointiyhteiskunta pystyssä ja tarvittaessa saadaan työttömyyskorvaukset ja eläkkeet, niin eikös jokin kateellinen ala vittuilemaan ?

    • osku-

      Onhan töitä, mutta pääseekö niihin, moneen ei työttömiä oteta ekaksi.

      Pitää myös olla oikeanlainen koulutus, siivoojaksi pääsee mutta monesti 3 tuntia päivässä töitä ja nekin on lähinnä nuorille suunnattuja, eikä työttömille.

    • tyämiäs

      No joo.. on toi noinkin jossain mielessä.
      Me vaihdettiin paikkakuntaa työn perässä ihan vaan sen takia,että saatais lapsille parempaa.
      Kunnon vaatteet,ja mahdollisuus eteenpäin elämässä.
      Ei enää koulussa pilkkaa "sossun" avustuksista jne.
      Koulut vaihtoon lapsilla,ja oikeastaan kaikki ympyrät uusiksi koko perheellä.
      Sen tässä alkaa ymmärtää,että on oltava valmis alanvaihtoon ja moneen muuhunkin nykymaailmassa.

      • ...siis

        ...palkallisia töitä ? Onneksi olkoon !


      • on tämä

        Meillä taas pitäisi vain minun lähteä. Mies ei lähde ja piste. Hän asuu kotiseudullaan, hänellä on työ ja harrastukset täällä - minulle tämä on vieras seutu. Olen laskenut, että 1700 euron palkalla tulos pk-seudulla olisi -0, sitä pienemmällä jäisi tappiolle, jos kävisi katsomassa perhettä kerran viikossa. Toinen vaihto on, ettei tapaa perhettään kovin usein. Itse olen koulutuksessa nyt. Jos en olisi, en saisi latiakaan mistään työttömänä. Alaakin olen vaihtanut jo kahdesti.

        Ainoa tapa saada työtä olisi käydä kauneusleikkaus, valehdella ikänsä ja tekaista itselleen työkokemusta. Alan vaihto ei toiminut, ei sekään että otin vastaan mitä tahansa. Kun otin koulutettuna vastaan mitä tahansa ja harjoittelin, työnantajat ovat tulkinneet sen niin, ettei tuosta alansa töihin ole, kun ei ole päässyt. No joku päivä te besserwisserit saatte vitutuksen siihen pisteeseen, että tapan itseni. Vika on itsessäsi, tiedetään. Olen vanha, ruma ja kokematon eikä ole muita avuja kuin kielipää ja matikkapää. Niillä ei tee mitään ilman kokemusta, kun koulutusta on liikaa.

        Seuraavassa haastattelussa aion sanoa, että olen juopotellut viimeiset 10 vuotta ja jätän kaikki tekemiseni kertomatta. Tiedän parikin tapausta, jotka ovat saaneet siten töitä. Toisella asia oli tosi, toinen valehteli.


    • 480 päivää työttömänä

      Kun ikää on yli 40, ei työllisty normaalia tietä vaikka kuinka haluaisi. Ei näin "vanhat", varsinkaan jokun pika-uudelleenkoulutuksen käyneet, ole minkään arvoisia työmarkkinoilla.

      Hakijoita jokaiseen yrittämääni paikkaan on ollut /- 100. Kyllä minulle kelpaisi teollisuustyö ja rakennustyö, jos vaan työnantaja huolisi. Siivoamassa olin viimeksi, mutta sekin vain pätkätyö. Vakituiseksi ei pääse ellei ole koulutusta.

      Kouluttautuminen helppoa? Ei todellakaan. Vuosia kestävä ammattitutkinto ei tule helpolla. Tai sitten on kouluttajassa vikaa. Onhan niitäkin tietysti, mutta ei niillä opeilla töitä saa. Näin kävi itselleni, 2 vuotta hukkaan heitettyä aikaa, kädessä perustutkinto, joka ei ole minkään arvoinen. Turha jatkaa, koska nuoremmat ajavat kuitenkin ohi. Vilkasepa avoimia työpaikkoja, ei siellä ammattikoulupohjalla pärjätä.

      Suhteilla onnistuu. Itse olen jokaisen laman jälkeisen pätkätyöni saanut ex-työnantajiltani tai työkaverien vinkeistä, ilman että paikat tulevat yleiseen hakuun. Nytkin on sopimus taskussa, eläköön!!!!

      Ei tarvitse ketään pakottaa, vapaaehtoisia tekijöitä on, muttei palkanmaksajia.

    • samat se palkasta?

      Olen lähempänä 50v. Vanhentunut opistoasteen koulutus. Asun mainitsemallasi takahikiällä. Siellä teilläpäin olisin siis haluttua tavaraa. En ole vapaa sinkku lähtemään tuosta vain.

      Koulutuksen päivitys Ei tule kysymykseen; poissuljettuja ovat muut kuin työvoimakoulutukset tai ilta-monimuoto, koska velkasaneeraus. Kas kun yritin tosissaan työllistää itte itteni ja huonosti kävi loppupeleissä.

      Hain hoito-alalle. Tulokseni on hyväksytty, mutta rannalle jäin, koska pyrkijöitä Paljon. Läheskään joka iikka ei muuten ole sopiva hoitoalalle, vaikka sitä tarjotaankin täälläkin päin ratkaisuksi kohta kaikille.

      Tunnen monia jotka ajattelee että "kunhan ihmisellä VAAN on edes Jotain työtä" ... "Kyllä sitä aina JOTAIN löytää" ... "Edes osa-aikaista?"

      Mutta on se vaan niin, kuten Iso Kirjakin sanoo, että "työmies on palkkansa ansainnut."
      Eli jos ei leipä siitänsä levene, mutta että Saapa olla töissä..

      Tai pahimmassa tapauksessa, hyvä jos ei mene maksun puolelle että kunhan vaan Saa olla töissä, jossain osa-aikahommissa.

    • Retku

      aarne K eli spämmiapina huutaa täälläkin.

    • näköjään...

      ...myös tällä palstalla. Älkää noteeratko tuota alkoholistia, sillä on Sorbus taas loppu ja siksi spämmää täällä, sossustakaan ei sille enää anneta rahaa kun käyttää kaikki viinaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4283
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3487
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1817
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1707
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      298
      1443
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      950
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      863
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      852
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      849
    Aihe