Olen koko ikäni (40 vuotta) eräiden läheisteni touhuja luontaistuotteiden/-hoitojen maailmassa... todella surullista katsottavaa. Toinen ei ole mennyt lääkäriin, vaikka olisi surkeasti tarvinnut johonkin antibioottikuurinkin... keitellyt milloin mistäkin yrtistä rohtoja. Nyt, kun ihmisellä on ikää 70 vuotta keuhkot ovat arpeutuneet "hoitamattomien" sairauksien jälkitiloista. Tämä kyseinen "tohtori hoiti" monta vuotta verenpainetautiaan ja diabetestään luontaistuotteilla yms. huuhaalla. Kehnoin tuloksin. Kärsii nyt ääreishermoston tuhoutumisesta johtuvista säryistä.
Ihmettelen vain kuka on vastuussa näistä "vapaista lintusista" jotka markkinoivat jos jonkunlaista tabua ja hoitoa hyväuskoisille ihmisille? Ongelma on siinä, jos syödään kuin kanit kaikenmaailman ruohot pellon pientareilta. Kukaan ei ole tutkinut joka oksaa, mitä ne pitävät ihan oikeasti sisällään ja miten ne vaikuttaa toisen yrtin kanssa. Joku tietysti sanoo, että niitä on jo iät ja ajat käytetty parantamiseen. Niinpä varmasti, mutta ihmiset kuolivatkin jo 30 vuotiaana... vanhuuteen. Sama kai se on mitä on suuhunsa mätkinyt vaivoihinsa eipä ole ehtinyt kaikki vaikuttamaan.
Hyväuskoiset
34
2344
Vastaukset
- Erimieltä
Sinun tuttavapiirissäsi on sitten asiat näinpäin ainakin omasta mielestäsi. Sinäkö olet tutkinut mistä syystä kyseiset vauriot oikeasti ovat syntyneet vai onko vain mutu-tietoa?
Minun tuttavapiiriini taas kuuluu monia, jotka ovat kärsineet virallisten lääkkeiden
tosi vaikeista sivuvaikutuksista. Tunnen myös reumaatikkoja, joiden sairausoireisto on hävinnyt luontaishoidoilla lisäravinteilla.
Tiedän useita, jotka ovat saaneet vaikean hiivasyndrooman tai alapään sieni-infektion rankoista antibioottikuureista. Vielä useampia, joille on tullut näistä myös kynsisieni.
Tämä aiheesta näin pikaisesti.- Rockyhead
Yhä edelleenkin, anekdoottisten paranemistarinoiden todistusarvo on täysi nolla. Ole hyvä ja linkitä väitettäsi tukeviin tutkimuksiin.
- sanon mä
Rockyhead kirjoitti:
Yhä edelleenkin, anekdoottisten paranemistarinoiden todistusarvo on täysi nolla. Ole hyvä ja linkitä väitettäsi tukeviin tutkimuksiin.
Mulle ei ole väliä vaikkei kukaan olekaan tutkinut minua todistusarvoisesti, olen kuitenkin päässyt eroon jatkuvista antibioottikuureista ja särkylääkkeiden syönnistä! Eroon pääsin kun lakkasin valittamasta vaivojani lääkärille ja käännyin osaavan luontaishoitajan puoleen. Vastustuskykyni ei jatkuvasti ole pohjalukemissa, elimistöäni ei vaivaa hiivatulehdukset ja ripuli, eikä vatsani kärsi särkylääkkeiden sivuvaikutuksista. ...Jokapäiväisesti en enää syö mitään yrttilääkkeitä (ettei tarvi niiden sivuvaikutuksilla pelotella) hoidoissä käyn säännöllisen epäsäännöllisesti. Vyöhyketerapiaa, reikiä, hermoratahierontaa, mukavalta tuntuu ja apua olen saanut, vaikkei kukaan ole mitään todistanut!
- laajakatse
sanon mä kirjoitti:
Mulle ei ole väliä vaikkei kukaan olekaan tutkinut minua todistusarvoisesti, olen kuitenkin päässyt eroon jatkuvista antibioottikuureista ja särkylääkkeiden syönnistä! Eroon pääsin kun lakkasin valittamasta vaivojani lääkärille ja käännyin osaavan luontaishoitajan puoleen. Vastustuskykyni ei jatkuvasti ole pohjalukemissa, elimistöäni ei vaivaa hiivatulehdukset ja ripuli, eikä vatsani kärsi särkylääkkeiden sivuvaikutuksista. ...Jokapäiväisesti en enää syö mitään yrttilääkkeitä (ettei tarvi niiden sivuvaikutuksilla pelotella) hoidoissä käyn säännöllisen epäsäännöllisesti. Vyöhyketerapiaa, reikiä, hermoratahierontaa, mukavalta tuntuu ja apua olen saanut, vaikkei kukaan ole mitään todistanut!
On asioita joita ei voida todistaa. Vielä. On myös asioita joita ei halutakaan todistaa. Lääketeollisuudella on paitsi tarkoitus tuottaa parantavia tai sairauksia helpottavia lääkkeitä, myös halu tehdä rahaa. Paljon rahaa. Sen(kin) takia kaikki totutusta poikkeava leimataan huuhaaksi. Ihan normaali ilmiö. Niinhän se menee uskonnossa ja politiikassakin.
Olen saanut paljon apua vaihtoehdoista. Pakko uskoa kun muu ei auttanut. Se riittää minulle. Muut saavat olla ihan mitä mieltä haluavat.
Onko vaihtoehtoisissa kysymys uskomuksista vai todellisista vaikuttavista tekijöistä ei kiinnosta pätkääkään. - Nimetön
laajakatse kirjoitti:
On asioita joita ei voida todistaa. Vielä. On myös asioita joita ei halutakaan todistaa. Lääketeollisuudella on paitsi tarkoitus tuottaa parantavia tai sairauksia helpottavia lääkkeitä, myös halu tehdä rahaa. Paljon rahaa. Sen(kin) takia kaikki totutusta poikkeava leimataan huuhaaksi. Ihan normaali ilmiö. Niinhän se menee uskonnossa ja politiikassakin.
Olen saanut paljon apua vaihtoehdoista. Pakko uskoa kun muu ei auttanut. Se riittää minulle. Muut saavat olla ihan mitä mieltä haluavat.
Onko vaihtoehtoisissa kysymys uskomuksista vai todellisista vaikuttavista tekijöistä ei kiinnosta pätkääkään.on ne ihmiset joiden sairauksiin ei ole niitä OIKEITA lääkkeitä. Lääkärit vaan vaihtaa pilleriä pillerin perään, että rouva on hyvä ja kokeilee jos tästä olisi apua. Itselläni on tauti johon ei ole hoitoa ja olen nyt saanut todellisen avun luonnontuotteesta ja minulle on ihan turha sanoa ettei se kannata ja se on huuhaata, en nimittäin halua niitä särkyjä ja huimauksia takaisin. Poikani kärsii myös siraudesta johon ei sitä lääketehtaiden valmistamaa pilleriä ole ja hänelle on se sama luonnon tuote tuonut avun. Jos 10vuotta jatkunut antibioottikuuri kierre on saatu katkaistua niin ei siihen mielestäni paljon enempää tutkimusta tarvitse.
Tottakai täytyy olla järki mukana tässäkin asiassa, mutta ei kannata heti tyrmätä ja yleistää kaikkia luonnontuotteita samaan pussiin.
- Fytoterapeutti
Tuskinpa monikaan yrttien käyttöön perehtynyt jokaista yrttiä pellon pientareelta ottaa syödäkseen. Olen pitänyt vuosien mittaan useita pitkiä yrttikursseja, jotka ovat oleet täynnä asiasta oppia ja tietoa etsiviä.
Tämä osoittaa sinun tietämättömyyttäsi yrttien poiminnan ja yrttilääkinnän perusasioista. Niistä ykkönen on ettei kasveja pidä poimia lannoitettujen peltojen pientareilta eikä saastuneilta tienvarsilta.
Yrttien käytön ei nykyisin tarvi lainkaan perustua arvailujen ja kokeilujen varaan. Jopa suomenkielellä löytyy perusteellista tutkittua tietoa mm. laajat luettelot kasvien kemialli-
sista vaikuttajista. Näistä esimerkkejä:
Virpi Raipala-Cormier : Luontoäidin kotiapteekki,
Raimo Hiltunen ( Professori, Helsingin farmacologian laitos ) Yvonne Holm: Luonnon lääkkeet, Prof Sinikka Piippo: uusi suuri, moniosainen Yrtti- ja rohtokasvikirjasarja jne..
Luontaistuotekaupan myyjät ovat pääosin hyvin koulutettuja fytonomeja. Ei nykyisin enää mennä noitamuorin luo outoja keitoksia hakemaan.
( He tosin olivat aikansa osaavia ammattilaisia. Arvo ja kunnioitus heille uranuurtajina ihmisten auttamistyössä.)
Muinoin ei ollut kirjaviisautta eikä kokemuksen perässälaahaavaa tiedettä.Tiedehän pyrkii todistamaan asioita, joiden on todettu toimivan jo vuosikaudet.
Edelleen virallinenkin lääketiede suurelta osin toimii yritys- erehdys periaatteella. Tämä johtuu siitä, että ihmiset ovat monimutkaisia yksilöllisiä olentoja tunteineen ja vaivoineen ja elimistön toimntamekanismeineen. Se mikä toimii yhdellä ei enää toimikaan toisella.
Tämän tietäen todeksi myös kaksoissokkotutki-
mukset ovat silmänlumetta. Siinäkin mielessä, että äskettäin tehdyssä " ratsiassa " todettiin, että vain kaksi kymmenestä apteekin lääkkeestä oli käynyt läpi vaadittavat kaksoissokkotutkimuk-set. Turha niihinkään siis on sokkona luottaa.- -----
"Tiedehän pyrkii todistamaan asioita, joiden on todettu toimivan jo vuosikaudet."
Aika hassu käsitys tieteestä. Oikeassa tutkimuksessa tulosta ei tiedetä etukäteen vaan asia joudutaan tutkimaan.
"Tämä johtuu siitä, että ihmiset ovat monimutkaisia yksilöllisiä olentoja tunteineen ja vaivoineen ja elimistön toimntamekanismeineen."
Kuinka tarkkaan elimistön toimintamekanismit käydään läpi fytonomikoulutuksessa. Oletko havainnut, että toimintamekasimeissa on aika lailla kaikille ihmisille tyypillisiä piirteitä?
"Se mikä toimii yhdellä ei enää toimikaan toisella."
Mitenkäs fytonomi sitten pystyy paremmin kertomaan mikä on oikea vaikuttava aine, jos joka potilaalla vaikutus on yksilöllinen?
- hoidettu
Ja jos tuttusi olisi syönyt antibioottikuurit, kipu- ja tulehduslääkkeet sekä kaikki muutkin tropit, niin miten voit ajatella hänen olevan yhä elossa? Lääkkeet on myrkkyjä.
Lisäksi hänen olisi sinun mielstäsi pitänyt siis tuhota ympäristöään käyttämällä lääkkeitä: lääkkeet kulkeutuu luontoon ja tappaa! Suuhun niitä saa laittaa, mutta ei esim vessanpönttöön.
Eli ehkä tuttusi kantoi kortensa kekoon maailmaa pelastamalla rasittamalla luontoa vähemmän.
Tuli vain mieleen...- kjhkjh
"Eli ehkä tuttusi kantoi kortensa kekoon maailmaa pelastamalla rasittamalla luontoa vähemmän"
Melko linkolalainen käsitys ihmisarvosta ja maailman pelastumisesta. - Yksi vain.....................
Nythän ihmisen hoito maksaakin, kun on täytynyt ottaa ihan oikeat hoidot käyttöön. Olisi tullut yhteiskunnalle ja hmmm luonnolle halvemmaksi hoitaa heti kunnolla ja nyt hoidetaan sitten monta muuta sairautta jotka ovat tulleet kaupan päälle. Tätähän voisi verrata alkoholisteihin. Itse tohtoroiden tuhotaan oma terveys ja sitten kun ei ole mitään tehtävissä mennään hakemaan apua ihan oikealta lääkäriltä.
Tietenkin voisi ajatella,että hoitakoon nämä huuhaa juttuihin uskovat sitten sairautensa loppuun asti ruohoilla ja eikä sitten hädänkään hetkellä turvautuisi lääketieteeseen, mutta näin ei yleensä ole. Nämä yrttien kanssa leikkijätkin lähtevät kengät kopisten verikokeisiin, syöpähoitoihin yms, kun oikeasti alkaa henki mennä. Pelottaa?? Kuka nyt ei uskaltaisi teetä keittää flunssaan mutta kun syöpä iskee niin moni hakee ihan oikeita hoitoja. - hoidettu
kjhkjh kirjoitti:
"Eli ehkä tuttusi kantoi kortensa kekoon maailmaa pelastamalla rasittamalla luontoa vähemmän"
Melko linkolalainen käsitys ihmisarvosta ja maailman pelastumisesta.Hänethän oli hyvin luontaisesti hoidettu, kun oli noinkin vanhaksi jo elänyt, eikös?
- Luontaishoitaja
Yksi vain..................... kirjoitti:
Nythän ihmisen hoito maksaakin, kun on täytynyt ottaa ihan oikeat hoidot käyttöön. Olisi tullut yhteiskunnalle ja hmmm luonnolle halvemmaksi hoitaa heti kunnolla ja nyt hoidetaan sitten monta muuta sairautta jotka ovat tulleet kaupan päälle. Tätähän voisi verrata alkoholisteihin. Itse tohtoroiden tuhotaan oma terveys ja sitten kun ei ole mitään tehtävissä mennään hakemaan apua ihan oikealta lääkäriltä.
Tietenkin voisi ajatella,että hoitakoon nämä huuhaa juttuihin uskovat sitten sairautensa loppuun asti ruohoilla ja eikä sitten hädänkään hetkellä turvautuisi lääketieteeseen, mutta näin ei yleensä ole. Nämä yrttien kanssa leikkijätkin lähtevät kengät kopisten verikokeisiin, syöpähoitoihin yms, kun oikeasti alkaa henki mennä. Pelottaa?? Kuka nyt ei uskaltaisi teetä keittää flunssaan mutta kun syöpä iskee niin moni hakee ihan oikeita hoitoja.Viidentoista vuoden ammattikokemus on osoittanut, että asia on todellisuudessa ihan päinvastoin: täydentäviin hoitomuotoihin ( = nykyinen nimike ei siis vaihtoehtoinen-) tullaan yleensä vasta silloin, kun kaikki muut keinot on on jo kokeiltu eli viimeisessä hädässä.
Tavoitteena on, että kaikkia hoitoja voitaisiin käyttää toisiaan täydentäen, ei poissulkien. - tohtoreiden tuhoama
Yksi vain..................... kirjoitti:
Nythän ihmisen hoito maksaakin, kun on täytynyt ottaa ihan oikeat hoidot käyttöön. Olisi tullut yhteiskunnalle ja hmmm luonnolle halvemmaksi hoitaa heti kunnolla ja nyt hoidetaan sitten monta muuta sairautta jotka ovat tulleet kaupan päälle. Tätähän voisi verrata alkoholisteihin. Itse tohtoroiden tuhotaan oma terveys ja sitten kun ei ole mitään tehtävissä mennään hakemaan apua ihan oikealta lääkäriltä.
Tietenkin voisi ajatella,että hoitakoon nämä huuhaa juttuihin uskovat sitten sairautensa loppuun asti ruohoilla ja eikä sitten hädänkään hetkellä turvautuisi lääketieteeseen, mutta näin ei yleensä ole. Nämä yrttien kanssa leikkijätkin lähtevät kengät kopisten verikokeisiin, syöpähoitoihin yms, kun oikeasti alkaa henki mennä. Pelottaa?? Kuka nyt ei uskaltaisi teetä keittää flunssaan mutta kun syöpä iskee niin moni hakee ihan oikeita hoitoja.Mihinkähän uskonlahkoon Sinä mahdat kuulua?
Kerronpa sinulle, että minua on raijattu lääkäristä lääkäriin niin pienestä kuin voidaan. Olen syönyt vuosikaupalla antibiootteja, silloin niitä sanottiin penisilliineiksi, -60 luvulla, ja vuoden hoito ei ollut mikään outo tai ihmeellinen. Auttoiko?
Nykytietämyksen mukaan ei auttanut, eikä tätä sairautta edes antibiootilla kuulukkaan hoitaa, mutta LÄÄKETIETEEN nimissä uskottiin, että auttaa.
Kun ei auttanut, siirryttiin seuraavaan aineeseen, joka näytti taivaan merkit vuoden kuluttua. Munuaiset vaurioituivat, joista edelleen joka pissanäytteen kohdalla tähän päivään saakka ovat labrasta kotiin soitelleet, kun pissassa on näin paljon verta ja albumiinia.
Tuokin vuoden hoito, joka johti pysyvään munuaisten vaurioon, oli täysin turha hoito. Vahingollinen, lääketieteen aiheuttama.
Siirryyttiin taas seuraaviin tuotteisiin sillä seurauksella, ettei maha ja suolisto kestänyt, vaan "paloivat" rikki. Se oli hirvittävää tuskaa, yötä päivää, kun mahaa ja suolistoa poltti ja maha vuotaa verta.
Tätä jatkui kunnes elimistö oli rauinoitumisen partaalla, ja lääkärit päätyivät lopettamaan kaiken lääkityksen toistaiseksi, koska lääkkeet aiheuttavat peruuttamatonta vahinkoa.
Perustaudin paheneminen on pienempi riski, kun sen lääkityksen aiheuttamat vakavat elivauriot.
Miten sitten olen pärjännyt tänne saakka?
Juuri tuon fytolääketieteen tukemana. Ilman sitä en selviäisi, elimistö ei kestäisi näitä lääkehoitoja, mutta fytolääketiede on mahtava rinnalla hoitava ja parantava tekijä.
En käsitä, miten ihmisillä on noin takaperoisia ja kapea-alaisia käsityksiä ympärillä olevasta maailmastaan. On kuin hevonen, jolla on läpät näkökentän rajoitteena.
Ihminen ei tule toimeen ilman ympärillään olevaa kasvimaailmaa kovinkaan pitkään. Ihmisen kroppa ei käy, eikä tule käymäänkään yksinomaan synteettisillä aineilla, se tarvitsee elollista luontoa, ja niitä "hemeetin huuhaarohtoja" voidakseen HYVIN.
- Vesa@@
Mä olen ns. yliluonollisiin ja luonnonkeinoihin uskovien vanhempien kersa. Minusta sillä järjellä varustetut täytyisi steriloida. Monesti pienenä kersana jouduin itkemään vanhempiani viemään mua lääkäriin ku oli angiina ja mulla oli tosi usein angiina. Väliajat ne pulputti ufoista ja maahisista. Luontaistuotekaupoista haettiin milloin mihinkin peräpukamaan pillereitä. Ku isä sit ihan oikeasti sairastu meni helkkari kuitenkin sairaalaan ei enää nokkoset auttaneet. Vielä elää kituuttaa ja miettii uskaltaako ottaa lääkärisedän määräämiä lääkkeitä. Jättäisi ottamatta ainakin mun puolestani.
- Vastustuskyky
Angiina on streptokokkibakteerin aiheuttama nielurisatulehdus, jota hoidetaan antibiooteilla.
Tauti saattaa helposti uusiutua ja jatkuvat lääkekuurit heikentävät vastustuskykyä, yleiskuntoa ja erityisesti munuaisia.
Millainen lienee vastustuskykysi nykyisin eli saatko edelleen helposti infektioita, vai onnistuivatko vanhempasi vahvistamaan elimistösi olemalla antamatta jatkuvia antibioottikuureja?! Entä onko sinulla hiivasyndroomaa tai kynsisientä, nekin antibioottien jälkiriesoja.
Miten on munuaistesi laita?
Muutoin vaikuttaa siltä, että olet katkera vanhemmillesi eli sinulla on ahdistus ja " pala kurkussa" lapsuutesi kokemuksien suhteen. Ehkäpä
se oli sitä silloinkin lapsena siellä kurkun alueella? Tuskinpa ne kaikki ovat vanhempiesi luontaishoidoista johtuvia ongelmia?
Suosittelisin sinua menemään esim rosen-, tai psykologiseen vyöhyketerapiaan jotta voisit avata kehosi tunnelukkoja. - tsamaani
Kertoiko ne lääkärit, että miksi sulla oli angiinaa usein?
Oliko sulla peräpukamiakin jo lapsena? Luulin niiden olevan vanhempien ihmisten ongelma?
Vaikuttaa täysin ihan huuhaaviestiltä, eli PROVO!
No kohtahan saat perinnön eli miksi valitat? - Aritta
puheenollen niin pojallani oli usein angiina nuorena ja joutui syömään penicilliinikuurin toisensa jälkeen. Viimeisellä kerralla kun hänellä oli angiina hän ei mennytkään lääkäriin ja kärsi sairautensa. Sen jälkeen hänellä ei ole ollut kurkkuvaivoja ja siitä on jo yli kymmenen vuotta.
Itse yritän soveltaa luontaistuotteita tavallisen lääkityksen kanssa ja olen tullut siihen tulokseen että luontaistuotteet auttavat parhaiten. - Lapset pois.
Aritta kirjoitti:
puheenollen niin pojallani oli usein angiina nuorena ja joutui syömään penicilliinikuurin toisensa jälkeen. Viimeisellä kerralla kun hänellä oli angiina hän ei mennytkään lääkäriin ja kärsi sairautensa. Sen jälkeen hänellä ei ole ollut kurkkuvaivoja ja siitä on jo yli kymmenen vuotta.
Itse yritän soveltaa luontaistuotteita tavallisen lääkityksen kanssa ja olen tullut siihen tulokseen että luontaistuotteet auttavat parhaiten.Angiinan hoitamatta jättäminen on todella vaarallista, tulella leikkimistä. Sellaisilta vanhemmilta pitäisi ottaa lapset huostaan, jotka leikkivät lastensa terveydellä.
- koulutettua
Vastustuskyky kirjoitti:
Angiina on streptokokkibakteerin aiheuttama nielurisatulehdus, jota hoidetaan antibiooteilla.
Tauti saattaa helposti uusiutua ja jatkuvat lääkekuurit heikentävät vastustuskykyä, yleiskuntoa ja erityisesti munuaisia.
Millainen lienee vastustuskykysi nykyisin eli saatko edelleen helposti infektioita, vai onnistuivatko vanhempasi vahvistamaan elimistösi olemalla antamatta jatkuvia antibioottikuureja?! Entä onko sinulla hiivasyndroomaa tai kynsisientä, nekin antibioottien jälkiriesoja.
Miten on munuaistesi laita?
Muutoin vaikuttaa siltä, että olet katkera vanhemmillesi eli sinulla on ahdistus ja " pala kurkussa" lapsuutesi kokemuksien suhteen. Ehkäpä
se oli sitä silloinkin lapsena siellä kurkun alueella? Tuskinpa ne kaikki ovat vanhempiesi luontaishoidoista johtuvia ongelmia?
Suosittelisin sinua menemään esim rosen-, tai psykologiseen vyöhyketerapiaan jotta voisit avata kehosi tunnelukkoja.psykologia tai psykiatria. He ovat kuitenkin käyneet vuosia koulua opiskellessaan ihmisen mielen kiemuroita, puoskarointi on todella vaarallista mielenkin alueella.
- Aritta
Lapset pois. kirjoitti:
Angiinan hoitamatta jättäminen on todella vaarallista, tulella leikkimistä. Sellaisilta vanhemmilta pitäisi ottaa lapset huostaan, jotka leikkivät lastensa terveydellä.
sattui olemaan jo aikuinen silloin ja päätti itse omista asioistaan. Hän oli tullut siihen tulokseen ettei lääketieteestä ollut muuta kuin haittaa ja harmia.
Tietenkin antibiotikaa tarvitaan joskus, mutta monta kertaa sitä tupataan ihan turhaan sillä seurauksella että bakteereista tulee resistenttejä. - Aritta
koulutettua kirjoitti:
psykologia tai psykiatria. He ovat kuitenkin käyneet vuosia koulua opiskellessaan ihmisen mielen kiemuroita, puoskarointi on todella vaarallista mielenkin alueella.
heihinkään. Se koulutus mikä heillä on ei ole riittävä. Tarvitaan myös esoteerista tietoa ja sitä ei lääketieteellä ole.
- Psykiatreista
koulutettua kirjoitti:
psykologia tai psykiatria. He ovat kuitenkin käyneet vuosia koulua opiskellessaan ihmisen mielen kiemuroita, puoskarointi on todella vaarallista mielenkin alueella.
Itselläni on tosi huonoja kokemuksia psykiatrei-sta. Mitä nimekkäämpi on, sitä kiireisempi. Ei aikaa kuunnella, ihmiset saavat hätäisiä, mitä ihmeellisempiä diagnooseja kolmen vartin käynnin yhteydessä. Esim: uupunut ja kipujen rasittama raumaatikko huomaa olevansa rajatilatapaus ja psyykkisistä syistä täysin työkyvytön.
Psyykenlääkkeitä pitäisi käyttää roppakaupalla, muuta apu ei ole mokomalla tarjota jo muutoinkin lääkekuormituksesta kärsivälle.
Koulutettu,( usean vuoden koulutus ) empaattinen psykologinen vyöhyketerapeutti on auttanut minut monen vaikean kiputilan ylitse. Lisäksi olen saanut runsaasti voimavaroja jaksaakseni eteenpäin. Myös useat lapsuuden traumat ovat hellittäneet otteensa. - pelastaja / tuhoaja
Lapset pois. kirjoitti:
Angiinan hoitamatta jättäminen on todella vaarallista, tulella leikkimistä. Sellaisilta vanhemmilta pitäisi ottaa lapset huostaan, jotka leikkivät lastensa terveydellä.
Miten luulet ihmiskunnan edes selvinneen hengissä tänne saakka? Luuletko että antibiootit ovat aina olleet keskuudessamme? Minäkin kuule olen sairastanut sentään monen monta angiinaa, ettei ollut vielä olemassakaan antibiootteja. Emoni eli 90:seksi, vaikkei ollut mitään lääkkeitä ennen kuin hänen vanhuusiässään.
Antibiootti on kaksiteräinen miekka. Se on tosi hyvä, suorastaan pelastaja, mutta samalla, kun sen autuuteen on heittäydytty, on saatu aikaan ihmiskuntaa tuhoava vaikutus.
Niitä todella käytetään radikaalisti väärin, ja niillä on saatu aikaan immuunipuolustuksen heikkeneminen, ja jatkuvat sairauskierteet. Keski-Euroopassa menet sairaalaan henkesi uhalla, kun siellä ei enää ole sairaalabakteeriongelma lääketieteen hallinnassa.
Ymmärrätkö, mitä tarkoittaa sairaalabakteeri? Se on tulosta holtittomasta antibioottien käytöstä. Yli puolet antibioottien käytöstä on täysin turhaa ja edesvastuutonta. Suoranaisesti ihmiskuntaa tuhoavaa.
Etelä-Suomessakin on jo sairaalabakteeriongelma melko vaikea. Monissa sairaaloissa joudut heti boikottiin, jos olet ollut leikkauksissa tiettyjen sairaalapiirien sairaaloissa.
Et edes pääse leikkaukseen, ennen kuin olet käynyt tietyt testit läpi jos olet ollut tietyn ajan sisällä tietyissä sairaaloissa.
Hyvähän se on, mutta vaikeuttaa todella paljon toimintaa ja hoitotoimenpiteitä. Minullakin leikkaus viivästyi ja siitä aiheutui hyvin vaikeat komblikaatiot, koska olen ollut tiettyjen vuosien aikana niissä sairaaloissa, jotka ovat ns. sulkulistalla. Ennen kuin tietyt sairaalabakteeritutkimukset oli tehty, sitten vasta päästiin leikkaamaan, ja tilanne olisi vaatinut heti leikkauksen päivystysleikkauksen.
Et taida ymmärrä näitä asioita?
Ihmiset saisivat oppia hoitamaan itseään paremmin, ja tuntemaan ympärillä olevat lääkitsevät ravintoaineet. Nyt valtaosa ihmisistä porskuttaa läpät silmillä, ja kun vähän jotain tulee, eikö antibioottia hakemaan vaikka kyse on heikentyneestä immuunipuolustuksesta ja virustaudeista, ja kierre sen kuin pahenee. - k.okemusta
pelastaja / tuhoaja kirjoitti:
Miten luulet ihmiskunnan edes selvinneen hengissä tänne saakka? Luuletko että antibiootit ovat aina olleet keskuudessamme? Minäkin kuule olen sairastanut sentään monen monta angiinaa, ettei ollut vielä olemassakaan antibiootteja. Emoni eli 90:seksi, vaikkei ollut mitään lääkkeitä ennen kuin hänen vanhuusiässään.
Antibiootti on kaksiteräinen miekka. Se on tosi hyvä, suorastaan pelastaja, mutta samalla, kun sen autuuteen on heittäydytty, on saatu aikaan ihmiskuntaa tuhoava vaikutus.
Niitä todella käytetään radikaalisti väärin, ja niillä on saatu aikaan immuunipuolustuksen heikkeneminen, ja jatkuvat sairauskierteet. Keski-Euroopassa menet sairaalaan henkesi uhalla, kun siellä ei enää ole sairaalabakteeriongelma lääketieteen hallinnassa.
Ymmärrätkö, mitä tarkoittaa sairaalabakteeri? Se on tulosta holtittomasta antibioottien käytöstä. Yli puolet antibioottien käytöstä on täysin turhaa ja edesvastuutonta. Suoranaisesti ihmiskuntaa tuhoavaa.
Etelä-Suomessakin on jo sairaalabakteeriongelma melko vaikea. Monissa sairaaloissa joudut heti boikottiin, jos olet ollut leikkauksissa tiettyjen sairaalapiirien sairaaloissa.
Et edes pääse leikkaukseen, ennen kuin olet käynyt tietyt testit läpi jos olet ollut tietyn ajan sisällä tietyissä sairaaloissa.
Hyvähän se on, mutta vaikeuttaa todella paljon toimintaa ja hoitotoimenpiteitä. Minullakin leikkaus viivästyi ja siitä aiheutui hyvin vaikeat komblikaatiot, koska olen ollut tiettyjen vuosien aikana niissä sairaaloissa, jotka ovat ns. sulkulistalla. Ennen kuin tietyt sairaalabakteeritutkimukset oli tehty, sitten vasta päästiin leikkaamaan, ja tilanne olisi vaatinut heti leikkauksen päivystysleikkauksen.
Et taida ymmärrä näitä asioita?
Ihmiset saisivat oppia hoitamaan itseään paremmin, ja tuntemaan ympärillä olevat lääkitsevät ravintoaineet. Nyt valtaosa ihmisistä porskuttaa läpät silmillä, ja kun vähän jotain tulee, eikö antibioottia hakemaan vaikka kyse on heikentyneestä immuunipuolustuksesta ja virustaudeista, ja kierre sen kuin pahenee.Lääketiede ja lääkkeet ovat enimmäkseen ihan välttämättömiä. Asian toinen puoli onkin se, että synteettinen, päällisin puolin hyvä lääke ei sisällä "sitä jotakin," mikä löytyy vain luonnosta. Evoluution kehityksen tuomista luonnontuotteista.
- tuloo
Aritta kirjoitti:
heihinkään. Se koulutus mikä heillä on ei ole riittävä. Tarvitaan myös esoteerista tietoa ja sitä ei lääketieteellä ole.
"Se koulutus mikä heillä on ei ole riittävä."
pitäiskö se sun sit aloittaa oma vastaanotto :) - Aritta
tuloo kirjoitti:
"Se koulutus mikä heillä on ei ole riittävä."
pitäiskö se sun sit aloittaa oma vastaanotto :)olemaan minullakaan riittävää koulutusta.
- kaikkea kanssa
Vai on keuhkot arpeutuneet tutavasi keitellessä vaan yrttisoppia. Voi voi sinua raasua. Tiedosta ei Sinulla kuitenkaan ole tunkoa näiden asioiden parissa.
Etkö tosiaan tiedä, etteivät antibiootit estä keuhkojen arpeutumiselta? Ei todellakaan estä. Koitahan lähentyä näitä asioita paremmin, ja jättää tämä tuttava vastaamaan itse itsestään. Koita Sinä vastata itsestäsi.- joka viimeksi nauraa
Keksinpähän koko tarinan ihan sieltä täältä tarinoita napaten. En ole edes nainen ehheehhhehh.
Olette vain niin kamalan fanaattisia ruohojenne ja uskomustenne kanssa. - toisia pilkkaamatta
joka viimeksi nauraa kirjoitti:
Keksinpähän koko tarinan ihan sieltä täältä tarinoita napaten. En ole edes nainen ehheehhhehh.
Olette vain niin kamalan fanaattisia ruohojenne ja uskomustenne kanssa.Eipä ollut vaikea arvata. Juttu oli niin tuulesta temmatun oloinen. Mutta hyvän huumorin mittoja se ei täyttänyt.Minä saan iloni ihan muualta kuin vahingonilosta.
- Alkup.
toisia pilkkaamatta kirjoitti:
Eipä ollut vaikea arvata. Juttu oli niin tuulesta temmatun oloinen. Mutta hyvän huumorin mittoja se ei täyttänyt.Minä saan iloni ihan muualta kuin vahingonilosta.
Kirjoitin alkup. tekstin ja joka sana oli totta.Se mitä tuo teksti tuotti palautteena oli minua kohtaan aika loukkaavaa.Minua ei kukaan saa horjuttamaan uskoani siitä,että lähes kaikki luontaishoitoon liittyvä on lasebovaikutuksiin perustavaa.Hyvä sitten,jos joku saa siitä avun,että "hybnotisoi" itsensä terveeksi.Ihan sama.Kirjoitukset olivat lähinnä sinä tyhmä minä viisas rakennelmia.Mutta niinhän sen uskoinkin menevät.Kaikkea hyvää teille kaikille.Varokaa yhdistelmästä monia erilaisia rohtoja,kukaan ei tiedä mitä yhdistelmiä saatte aikaiseksi.
- Aritta
Alkup. kirjoitti:
Kirjoitin alkup. tekstin ja joka sana oli totta.Se mitä tuo teksti tuotti palautteena oli minua kohtaan aika loukkaavaa.Minua ei kukaan saa horjuttamaan uskoani siitä,että lähes kaikki luontaishoitoon liittyvä on lasebovaikutuksiin perustavaa.Hyvä sitten,jos joku saa siitä avun,että "hybnotisoi" itsensä terveeksi.Ihan sama.Kirjoitukset olivat lähinnä sinä tyhmä minä viisas rakennelmia.Mutta niinhän sen uskoinkin menevät.Kaikkea hyvää teille kaikille.Varokaa yhdistelmästä monia erilaisia rohtoja,kukaan ei tiedä mitä yhdistelmiä saatte aikaiseksi.
ei toimi eläimiin. Homeopatia ja luonnonlääkkeet kylläkin.
- joku tolkku sentään
Aritta kirjoitti:
ei toimi eläimiin. Homeopatia ja luonnonlääkkeet kylläkin.
On suoranainen valhe väittää, että homeopatia tehoaisi eläimiin. Eläinten emäntiin se kyllä saattaa tehota.
Jo pinnallinenkin tutustuminen homeopatian perusteisiin riittää normaaliälyiselle ihmiselle sen tajuamiseksi, että homeopatia on humpuukia.
Ravisteltu vesi ei tehoa ilman uskoa.
Koskaan missään ei ole pitävästi osoitettu, että homeopaattisilla valmisteilla olisi plaseboa suurempaa tehoa. - homeopatialla
joku tolkku sentään kirjoitti:
On suoranainen valhe väittää, että homeopatia tehoaisi eläimiin. Eläinten emäntiin se kyllä saattaa tehota.
Jo pinnallinenkin tutustuminen homeopatian perusteisiin riittää normaaliälyiselle ihmiselle sen tajuamiseksi, että homeopatia on humpuukia.
Ravisteltu vesi ei tehoa ilman uskoa.
Koskaan missään ei ole pitävästi osoitettu, että homeopaattisilla valmisteilla olisi plaseboa suurempaa tehoa.voidaan hoitaa myös eläimiä kuten kaikkea elollista. Niin kauan kun olennossa on vitaliteettia eli se on ELÄVÄ, yhtä kauan sen elektromagneettisen kenttään voidaan vaikuttaa esim. homepaattisilla valmisteilla, magneettiterapialla, Radionik-tekniikalla, bioenergialla - ja siis, onhan näitä. Venäläisen herra Kirliankin lämpökamerakuvauksiin kannattaa tutustua, sieltä selviää sekin, että kuolleessa lehdessäkin on vielä jonkin aikaa vitaalienergia läsnä ja voimakenttä näkyy kuvissa.
Ja jos homeopatian syntyteorioihin löytyy kiinnostusta, etsi lääketieteen suurmiehen Avicennan persialais-arabialaisen lääketieteen teoksia käsiisi. Myös Hippokrates osasi arabiaa ja tutki mielenkiinnolla intialaisesta Ayerveda-lääketieteestä vaikutteita saanutta persialais-arabialaista lääkintätaitoa. Homeopatia tunnettiin jo ayervedistisella aikakaudella....eli kyllä eurooppalainen kulttuuri ja lääkebusiness on nuorta KULTTUURIA. - Aritta
joku tolkku sentään kirjoitti:
On suoranainen valhe väittää, että homeopatia tehoaisi eläimiin. Eläinten emäntiin se kyllä saattaa tehota.
Jo pinnallinenkin tutustuminen homeopatian perusteisiin riittää normaaliälyiselle ihmiselle sen tajuamiseksi, että homeopatia on humpuukia.
Ravisteltu vesi ei tehoa ilman uskoa.
Koskaan missään ei ole pitävästi osoitettu, että homeopaattisilla valmisteilla olisi plaseboa suurempaa tehoa.tehoamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614283Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653487Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541817Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251707Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981443Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133950Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235863en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115852Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18849