Niin, tarkoitus olisi tässä myöhemmin syksymmällä lähteä Prahaan, olisiko lokakuu hyvä ajankohta ja ennenkaikkea onko riittävästi aikaa jos lähtee pe-aamuna ja sunnuntaina paluu, tarkoituksena lähinnä vähän katsella ympärille ja nauttia kauniista rakennuksista ei siis varsinaista shoppailua.
Montako päivää
6
1403
Vastaukset
- tutustumiseen
Olin kaupungissa nyt kesällä ja kova kuumuus ja turistimassat saivat ainakin minut ajattelemaan että kaupunki voisi olla parempi käyntikohde juuri möhemmin syksyllä.
Sekä meno- että paluupäivänä saa kulumaan pari-kolme tuntia esim. kentältä/kentälle siirtymisiin, purkamiseen/pakkaamiseen, check-iniin jne., joten harkitsisin noin lyhyttä reissua vain jos saapuminen on aikaisin ja lähtö siten että myös lähtöpäivänä ehtii vielä viettää aikaa kaupungilla, muuten suosittelen yhtä lisäpäivää. Ekana päivänä ehtii vasta vähän päästä jyvälle paikasta ja tunnelmista joten muuten voi tulla sellainen tuntu että lähdön hetki koitti juuri kun pääsit "sisään" kaupunkiin. - asihifhacfh
Kyllähän tuo aika tietysti ihan sellaiseen pikatutustumiseen riittää, missä ehtii käydä juosten läpi kaikki nähtävyydet ja parissa kapakassakin.
Minusta Prahaan ja varsinkin sen lähikaupunkeihin voisi hyvin varata viikon, niin pääsee jo vähän sisälle aitoon tsekkitunnelmaan ja pystyy nauttimaan kiireettömästä elämänmenosta.- ekaa kertaa...
Kiitos vinkeistä molemmille, ehkä siihen otan sitten yhden päivän lisää, viikko on jo liian pitkä aika, tarkoitus vain lähteä kahden rentoutumaan ilman lapsia ja viikonloppu tai pidennetty sellainen on siihen juuri sopiva. Viikon matkoille lapsetkin pääsevät jo mukaan : )
- olen menossa
ekaa kertaa... kirjoitti:
Kiitos vinkeistä molemmille, ehkä siihen otan sitten yhden päivän lisää, viikko on jo liian pitkä aika, tarkoitus vain lähteä kahden rentoutumaan ilman lapsia ja viikonloppu tai pidennetty sellainen on siihen juuri sopiva. Viikon matkoille lapsetkin pääsevät jo mukaan : )
A. ensimmäistä kertaa ilman vanhempia ulkomaille ja B. ensimmäistä kertaa Tsekkiin (Prahaan), ja tarkoitus on olla siellä 5 ja puoli päivää :)
- Prahaan sydämensä menettänyt
olen menossa kirjoitti:
A. ensimmäistä kertaa ilman vanhempia ulkomaille ja B. ensimmäistä kertaa Tsekkiin (Prahaan), ja tarkoitus on olla siellä 5 ja puoli päivää :)
Ensimmäistä kertaa Prahaan mennessään ei pahemmin kannata uhrata aikaa juosta etsimässä eri nähtävyyksiä ja kokemassa niitä. Mikäli matka kestää vain kolme päivää, kannattaa vain kävellä, ihmetellä ihanaa kaupunkia & sen rakennuksia, ja imeä Prahan tunnelmaa sisäänsä täysin rinnoin. Kävely vanhan kaupungin kujilla, Kaarle sillalla, Linnakukkulalla ja Mala Stranassa antavat jo kolmeksi päiväksi paljon. Nauttikaa hyvästä ja halvasta ruoasta & oluesta. Vasta seuraavalla reissulla voi tutustua nähtävyyksiin ja lähiympäristön tarjoamiin tunnelmiin, kuten Vysheradin- tai Zizkovin kaupunginosaan. Itse olemme käyneet Prahassa jo viisi kertaa ja aina löytyy uutta koettavaa. Praha on vienyt sydämemme. Itse parhaiksi vuodenajoiksi olemme kokeneet joulunajan (upea satumainen kaupunki jouluvaloineen) sekä kevään (mangoliat, tulppaanit ja omenapuut kukassa). Mukavaa Prahan matkaa.
- on upea kaupunki
tultiin edellispäivänä prahasta,oltiin mieheni kanssa kaksisteen ja lapset jäi kotopuoleen mummujen hoiviin, ihana kaupunki kaikin puolin, oltiin perillä 4 yötä, oli ihan passeli aika, ehdittiin aika paljon, ottakaa ihmeessä ainakin parin päivän metrolippu(sillä pääsee kulkemaan myös ratikalla) , pääsee kulkemaan paaljon helpommin ja tietty laajemmin ja rohkeesti vaan menoksi, todettiin kyllä että ihan rauhassa saatiin kulkea eikä ollut siis turvaton olo, tietty esim.taskuvarkaita pitää varoa,mennään joskus uudestaan, hyvää matkaa teille !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t503097Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin161599- 151580
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251332- 281302
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401182Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901075Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..22993- 126913
- 151866