Mistä saa määriteltyä win 2000:sessa että kone sulkee normaaliin tapaan ittensä kun valitsee käynnistä napista sammuta. Koneeni jättää vain 'tietokoneen voi nyt sammuttaa' -tilaan, ja napista se ei sammu vaan lähtee uudelleen käyntiin. Pitää napata koneen takaa katkaisija aina nollille :/
Win 2000:sen sammuminen
ninja
3219
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sulla ei ole emolevyn ACPI ominaisuudet käytössä. Mene biosiin ja laita acpi päälle ja asenna Windows uudelleen.
...ttu mitään acpeja tarvita.
Näytön ominaisuudet (Display Properties) > Näytönsäästäjä (Screen Saver) > (Energy saving properties of monitor) Power > APM > ruksit sen ruudun (Enable Advanced Power Management support).
OK.
Nyt voit kokeilla. Jos ei toimi niin tarkista että BIOSissa on APM-ominaisuus enabled-kohdassa. Jos vieläkään ei onnaa, niin sitten täytyy tuo ACPI laittaa päälle jos se ei ole jo. Se on sitten vähän monimutkaisempi juttu, mutta vain vähän.
http://www.supermicro.com/TECHSUPPORT/FAQs/acpi_faq.htm
tommosia tule tuota kautta.
Power-napin takaa tulee Power Options Properties ja sen Advanced-lehdellä kyllä on Power-napin toiminnot valittavissa, joko Power off tai Stand-By.
Johtunee vissiin siitä, että tää kone sammuu Shutdown:illa ilman powernappuloita. Ja ACPI on päällä.