On ollut käynnistysvaikeuksia ja kun koitin irroittaa vauhtipyöränpäällä olevaa impulssianturaa, en saanut sitä irti ahtaat paikat, mutta auto lähti kyntiin normaalisti. Ja tämä toimenpide suoritin n. 7 kk sitten, nyt autossa alkaa taas samoja oireita ilmetä. Mitä kaikkii tarvii irrottaa että saan i-anturan irti ja vaikka vaihdettua uuteen. Tiedosta kiitollinen.
Impulssiantura
1,6 / vm2000
61918
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mulla oli sama vika lagunassa eli pyöritti hyvin muttei käynnistynyt. Vika on yleensä liittimessä(ei saa kosketusta). Rasvasin sen niin on sen jälkeen on toiminut. Itsekkään en saanut liitintä irti,(ahdas paikka eikä ollut lamppua) vaan sumutin wd-40:stä sen päälle. Itse anturihan on kahdella pultilla(10mm kanta) kiinni vaihteiston päällä
Jes sama homma pyörittää hyvin, mutta ei meinaa käynistyä. Ja viimeeksi kun irrotin liitimen ja koitin irrottaa anuraa, niin näköjään auttoi liitimen liikuttelu. Kiitti vielä kerran Laguna !
Kyse on siis impulssianturista, ei "-anturasta". Jos haluamme pilkkua viilata...
se välttämättä niinkään pilkku ole,koska oikeesti ovat aivan eri asioita eläimillä on antura jalassansa ja oikeasti anturi on esim ns. tuntoelin jolla esim. mitataan,otetaan arvoja tai jtain muuta sellaista.
Voi olla lämpötiloja,paineita,pyörimisnopeutta jne mittaavia antureita.
Se siitä,Mutta tulihan venkoiltua tuollakin asialla..
Oletkos koskaan törmännyt autossa anturaan?
olenkos törmännyt autossa kantturaan...
Vastaus toisin paikoin kyllä ja toisinaan taasen ehkäpä en..
Oletkos löytänyt autostasi kantturoita...