Kerran ponnahti pyytämättä esiin ruutu jossa oli joku yksinkertainen tietokilpailukysymys ja seuraavaksi kysyttiin matkapuhelinnumeroa ja ei juuri muuta tietoa. Menin hölmöyttäni vastaamaan ja sitten alkoi tulla tekstiviestikysymyksiä numerosta 17270 jonka googletin wixawin firmaksi. Totuus selvisi kun dna-lasku tuli, siinä oli 2 euroa kappale palveluviestejä ettei tämä ollut mitään hyväntekeväisyyttä ! Tosin googlettamalla selvisi tämän wixawinin palvelunumero, aivan eri mitä tekstiviesteissä ja soitin sinne ja he lupasivat lopettaa, mutta silti tuli huijatuksi tullut olo.
varokaa tällaista
17
4668
Vastaukset
- huoh
Luin jostain ulkomaiselta sivulta/forumilta, ja käsitin että saa automaattisesti ilmaisen n95 puhelimen tjsp. Ajattelin, että ei voi pitää paikkaa, mutta menin kuitenkin puhelinnumeroni kirjoittamaan jonnekin. Sitten näitä kilpailukysymysviestejä alkoi tulemaan, en tietenkään vastannut yhteenkään, mutta laskua tuli 13euron edestä. Onkohan tämmöinen edes laillista. Eli tuohon voi ilmoittaa jonkin muun kuin oman numeron.
- laskuja
Ilmeisesti ne laskuttaa jokaisesta viestistä, minkä saat.
- znn
Se tuntuu huijari touhuilta.Minulle tuli myöskin kysymys,johon vastasin. Sen jälkeen alkoi tulla kysymyksiä 8kpl/viikko. Viestit maksaa 2€/kpl vaikka et niihin vastaisikaan. Yrityksen ei voi lähettää sähköpostia, koska posti palautuu heti takaisin ja puhelimessa on ainoastaan vastaaja. Sain selville, että yritys on ruotsalainen Besede ab mutta nimi viittaa itäblokin maihin.Olen tekemässä Euroopan kuluttajakeskuksen valituksen ko. yrityksen toiminnasta. Onkohan yrityksen toiminta Suomen arpajaislain mukaistakaan?
- Mikko_2007
saako tota palvelua mitenkää lopettaa
- Mikko_2007
hitto tommisia
en löydä tota paikkaa miten palvelun saa lopetettua- tällästä...
MULLE ON TULLU PARISEN KK NOITA VIESTEJÄ !
PERKELE........
MITEN LOPETETAAN ??? - Tällästä
numero löyty mut uskaltaako ees koittaa: 09-611460
wixawin.com/fi/ - niin pahasti
toivottavast otat kontaktii sinne kuluttajavirastoo !
Koitin soittaa, "tuuttuuttuut", lähetin emailia, HETI TULI TAKASIN...
huoooh - menossa !
mulla on nyt menossa toinen kierros tuosta...
"Jäsenmaksu: 8 kysymysta kuukaudessa" johan on ihme, ja miten perutaan tilaus???
- huijattu kans
numeroon soitit ja peruit palvelun?
- .......
lähetä viesti stop numeroo josta viestit tulee !
- vesa
Voisitko ystävällisesti lähettää numeron minne soitit lopettaaksesi tilauksesi .
- tiedoksi
Lähettäkää viesti stop ei tarvitse kirjoittaa muuta siis siihen numeroon mistä viesti tulee saatte heti viestin takas että olette irtisanottu kyseisestä palvelusesta ;)
- APUA!!!
tiedoksi kirjoitti:
Lähettäkää viesti stop ei tarvitse kirjoittaa muuta siis siihen numeroon mistä viesti tulee saatte heti viestin takas että olette irtisanottu kyseisestä palvelusesta ;)
mulle tulee että "irtisanoutuminen ei onnistu""!!! APUA!! mitä tehdä! ??? pitääkö vaihtaa liittymää ja numeroa???!! eihän koko elämäänsä voi maksaa maksuja joista ei hyödy ja palvelua jonka kaikkien ohjeiden mukaan on yrittänyt sulkea!!???
- paras neuvo
APUA!!! kirjoitti:
mulle tulee että "irtisanoutuminen ei onnistu""!!! APUA!! mitä tehdä! ??? pitääkö vaihtaa liittymää ja numeroa???!! eihän koko elämäänsä voi maksaa maksuja joista ei hyödy ja palvelua jonka kaikkien ohjeiden mukaan on yrittänyt sulkea!!???
Näin saadaan nämä huijarit lopettamaan toimintansa
- on jo tehty
paras neuvo kirjoitti:
Näin saadaan nämä huijarit lopettamaan toimintansa
useitakin rikosilmoituksia kyseistä firmaa vastaan.Tuntuu siltä että operaattoreilla on näppinsä asiassa ,koska hehän näistä huijauksista laskuttaa.Siksi onkin ensin käytävä omaa operaattoria kovistelemaan, sillä mitä ilmeisemmin huijarifirma on saanut sieltä asiakkaan numeron. Jos
tämäkään ei auta on syytä kääntyä kuluttajaasiamiehen puoleen. - näin meilläkin
tiedoksi kirjoitti:
Lähettäkää viesti stop ei tarvitse kirjoittaa muuta siis siihen numeroon mistä viesti tulee saatte heti viestin takas että olette irtisanottu kyseisestä palvelusesta ;)
kiitti, tää ohje toimi!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614218Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653446Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541796Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251663Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2971430Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132928Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235858en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115835Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18804