Yksi työkaveri kysyi tänään, että tuleeko siitä teidän asunnonostosuunnitelmasta mitään. On kuulemma kiinnostunut meidän vuokra-asunnosta. Asuu nyt itse omistusasunnossa, mutta kun korot ovat nousseet niin paljon parin vuoden aikana, niin haluaisi päästä velkavankeudesta takaisin turvalliseen vuokrakämppään, jossa ei tarvitse joka ilta katsoa tv:n uutisia kylmä hiki iholla ja kahistua, kun euriborit taas nousseet.
Kaverilla vain se ongelma nyt, ettei kohtuuhintaista vuokra-asuntoa tahdo millään löytyä ja olisi heti valmis muuttamaan omaan asuntoomme, jos me puolestamme ostamme asunnon (niin kuin olen keväällä tainnut puhua).
Jouduin valitettavasti kieltäytymään tarjouksesta, ja sanoin työkaverilleni, että odottelen tässä vielä pari vuotta, niin kämppiä alkaa saada kymmeniä prosentteja halvemmalla :)
Meillä vuokra 475 eur/kk
5
1061
Vastaukset
- edes vuosia,
SILLÄ JO SYKSYLLÄ ALE -70%
JA K.Y.Y.T.I. O.N. K.Y.L.M.Ä.Ä. - Erittäin tyytyväinen
Kuinka isosta asunnosta maksat tuollasta vuokraa, paljonko on neliöitä ja mitä vuokraanne sisältyy?? Eli kuuluuko vesi ja sähkökin siihen ?? Me maksetaan omasta talosta kuukaudessa tuon verran suunnilleen ja ehkä vähän vähempikin ja neliöitä meillä on 120 m2
- jooohh
Taas yksi tyhjätasku yrittää vakuutella itselleen, että köyhänä on mukavaa.
- parempia
provoja senkin vaneriseinämarkkinanarkomaani
- lainanlyhennys
...475 e/kk, päälle tulee tietty vastike vielä. Mut ihan kivasti laina lyhenee vuokrarahallakin, mutta toki jokainen voi odotella niin kauan kun haluaa, mutta oikeesti mitään asuntojen alennusmyyntejä ei ole olemassa....Se että kaveris on maksuvaikeuksissa johtuu liian suuresta lainasta, ei siitä että kyseinen asunto olis ollu liian kallis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031100- 64911
- 65869
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait229771Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698