se vielä on ja aivan ihana tehopakkaus, vaikka aika kova puremaan ja välillä vetää 110 lasissa huoneesta toiseen. Pihalla olen pitänyt, että sais touhuta omiaan ja juosta... On se niin ihana poika. Haluaisin tarjota pennulle virikkeellisen ympäristön, kun on kuitenkin päivät osittain jo yksin. Kaikenlaista puruluuta ja vessapaperirullaa on käytössä ja lankakerä on ihan ehdoton. Koiralla on on pesä, missä kaivaa ja murisee muka ja haukkuu ja peuhaa, tosi ihana seurata sen omia touhuja.
Eikö koirille ole kaikkia älypelejä jne. Mistä niitä saa. Mistä näkee, että koira on onnellinen????
terrierille virikkeitä kotiin
10
1607
Vastaukset
- Terra
Älypelejä olen nähnyt joissain eläinkaupoissa ja Stockalla. Mutta ne ovat yleensä puisia (ja kalliita) ja ainakin meidän koira on pureskellut omansa pilalle.
- huuda_hiljaa
koitahan halpoja, kotitekoisia "älypelejä". Meidän koira ainakin rakastaa etsiä esim. huoneeseen piilotettuja herkkuja. Toinen lemppari on, kun piilottaa makupalan esim. vessapaperirullan sisään ja taittelee sen pieneksi. Koira saa sitten repiä rullan, jotta saa makupalan!
Jos et ole tätä ennen koirasi kanssa tehnyt, kannattaa ekalla kerralla esim. vain laittaa herkku rullan sisään ja siitä pikkuhiljaa vaikeuttaa. Samoin piiloleikki kannattaa aloittaa sillä, että annat koiran nähdä, mihin makupalan laitat. - huuda_hiljaa
huuda_hiljaa kirjoitti:
koitahan halpoja, kotitekoisia "älypelejä". Meidän koira ainakin rakastaa etsiä esim. huoneeseen piilotettuja herkkuja. Toinen lemppari on, kun piilottaa makupalan esim. vessapaperirullan sisään ja taittelee sen pieneksi. Koira saa sitten repiä rullan, jotta saa makupalan!
Jos et ole tätä ennen koirasi kanssa tehnyt, kannattaa ekalla kerralla esim. vain laittaa herkku rullan sisään ja siitä pikkuhiljaa vaikeuttaa. Samoin piiloleikki kannattaa aloittaa sillä, että annat koiran nähdä, mihin makupalan laitat.Sinä olitkin jo maininnut tuosta wc-paperirullasta (: Mutta toivottavasti tuo toinen piiloleikki on hyödyksi. Tosin meillä koira ei ainakaan tajua lopettaa etsimistä ennenkuin annan sille herkun suoraan kädestä. Joten ei onnistuisi koiran ollessa yksin.. etsisi pian koko päivän yksikseen, ihan turhaan :D
- poppis44
Lisäksi on ostettu aktivointipallo (ihan Prismasta ;)), joka annetaan pennulle leikittäväksi ja etenkin silloin kun lähdemme hetkeksi ulos.
Silti meidänkin pentu tuntuu olevan oikea duracell-pupu, vaikka saa leikkiä paljon ja touhuta. Välillä saa hepulin ja juoksee esim. sohvan ympäri uudestaan ja uudestaan. - sitä lankakerän
kanssa kahdestaan! Muuten voit löytää tukehtuneen pennun kotiin tullessas! Terriereille on sosiaalistaminen hyvin tärkeätä. Eli vie pentua joka paikkaan mukanasi ja anna sen tavata paljon muita (kilttejä ja rokotettuja) koiria. Hyviä käyntipaikkoja ovat tavaratalot, bussit, erilaiset tapahtumat, metsä, järven ranta, vilkas kaupunkikeskusta jne... Pidä pentua mahdollisimman paljon irti jotta se oppisi kulkemaan sinua seuraten. Hyvä "älypeli" koiralle kuin koiralle on jäljestys! Voit aloittaa vaikkapa vetämällä makkaranpalaa narun perässä ja anna sitten pennun etsiä se.
- R&R
nuo narukerät ja paperirulla kuulostaa aika pelottavilta leluilta, tukehduttaa koiran alta aikayksikön!! Muutoin kuulostaa, ettei koirallasi varmastikaan virikkeitä uuvu. uiminen on omien terrierien lempi puuhaa ja viihtyvät vedessä niin, että niille kehittyy kohta kidukset. Älypelejä koirille voi ostaa esim. mistä tahansa eläinkaupasta tai suurimmista marketeista.
- makupala...
käännetyn kupin alle ja kokeile kuinka kauan koiralla menee ennen kuin saa namin esille. Samoin voit laittaa herkun tyhjän muovisen limsapullon sisälle :) Tällaisia vastaavanlaisia leluja saa myös useimmista marketeista.
- sarjaa...
...Myös makupalan laittaminen esim. ison pyyhkeen alle, siinä tovi vierähtää ennenkuin koira saa sen sieltä kaivettua!!! :)
- katja
Hei!
Meidän koira saa olla juoksupyörässä (se on olohuoneen nurkassa) ja saa käydä siinä sillon ku itellä huvittaa joka on samanlainen kuin hamsterilla paitsi siis isompi . Kyllä on aktiviteettia ja saa liikuntaa!
Leluja on ihan riittämiin myöskin.
- 2xCairn
Tälläisen meinasin meidän Cairneille hankkia joululahjaksi :)
http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?storeId=1444&productId=304000&shopId=10006&findPath=true&compartmentId=42660&categoryId=43151&catalogId=1444&ddkey=ProductDisplay
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922147Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n422105Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501845Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861261
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311080Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561023- 67946
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910