NYT:

Näytöillä vilkasta!

Vinkki numero 1:
Nykyisin vuokraisännät tekevät sopparit vain 3 kk:ksi kerrallaan. Sillä tavalla saadaan näyttöjä ja vuokrankorotuksia useammin.
Lisäksi vuokrat pysyvät sillä tavoin paremmin lähellä markkinavuokria, kun eletään rajusti kallistuvien vuokrien aikaa!
Muistaa sitten pyytää myös kolmen kuukauden vuokraennakon.

"Samaa asuntoa käyvät katsomassa kymmenet, toisinaan jopa sadat hakijat.

Vuokramarkkinoilla onkin lisääntymässä 90-luvun taiteessa tutuksi tullut käytäntö, jossa vuokralaiset käyvät huutokauppaa asunnoista korottamalla alkuperäistä pyyntöä.

- Kantakaupungin yksiöissä tapahtuu jonkin verran sitä, että vuokraa tarjotaan 10 - 20 euroa enemmän, koska näytöllä saattaa olla viisikymmentäkin ihmistä. Harvemmin siihen kuitenkaan omistajatkaan lähtevät. Kyllä he tyytyvät siihen, millä on lähdetty vuokraamaan, sanoo myyntijohtaja Sari Halkosalmi Realia Asuntovuokrauksesta.

Syyksi vuokra-asuntomarkkinoiden kuumenemiseen nähdään ensinnäkin se, että asuntojen hintojen nousu on innostanut vuokranantajat myymään sijoitusasuntonsa pois.

Toisaalta vuokra-asuntotuotantoa ei ole ollut riittävästi. Esimerkiksi pääkaupunkiseudulle ei viime vuonna suunnitelmista huolimatta rakennettu vuokra-asuntoja tarpeeksi.

Vuokralaisten keskusliiton toiminnanjohtaja Anne Viita toivoo, ettei vuokra-asunnoista tehtävä kilpahuudanta yleisty.

-Tällainen huutokauppajärjestelmä asunnon näyttötilanteessa on vuokralaisten kannalta hankala. Se johtaa siihen tilanteeseen, että asunnon saa se, joka pystyy maksamaan. Se viittaa vahvasti siihen, että asuntotuotantoa ei ole tarpeeksi markkinoilla. Eli vuokra-asuntoja ei ole riittävästi saatavissa, Viita sanoo."
(YLE UUTISET)

4

675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Polliiisisis

      Mitäs jos sosku ja kela kuulee tuollaisesta että tarjotaan enemmän mitä pyydetään?

      Eiks suurin osa vuokralaisista kuitenkin saa rahat soskusta ja kelasta. Voipi olla rikollista touhua..

    • Höpö höpö

      Vuokra-asunnoista on huutava ylitarjonta. Juuri myin oman asuntoni ja muutin vuokralle tuhnuttamaan. Valinnanvaraa oli ja valkkasin parhaan kämpän hinta/laatusuhteeltaan.

      Vuokra hieman yli vastikkeen.

      Älkää uskoko mitä lehdet kirjoittavat.

      • Tuollainen

        Mistäs olet saanut tuollaisen käsityksen.

        Suurin osa vuokralaisista kylläkin maksaa vuokransa ihan omasta pussista.


      • Poliiisss
        Tuollainen kirjoitti:

        Mistäs olet saanut tuollaisen käsityksen.

        Suurin osa vuokralaisista kylläkin maksaa vuokransa ihan omasta pussista.

        Onkohan noin ? Tuskin kovin moni esim. helsinkiin muuttaa maksamaan vuokraa? Mieluummin pysyy siellä perähikiällä missä pätkätöilläkin maksaa omaa ja hyvää asuntoa. Kyllä sen näkee monesta vuokralähiöstä kun valot on päällä vielä 2 aikaan yöstä. Olen itse töissä It-firmassa pitäjänmäellä ja tuossa edessä on vakuutusyhtiön vuokrakasarmi. Parvekeeet suoraan tänne. klo 12 heräävät röökille ja taas kun tulen maanantaina töihin niin tyhjiä kaljapulloja pussit täynnä parvekkeella. Suomessa 87 % asuu omassa. Loput sitten vuokralla ja niistä ainakin 10 % täytyy olla noita kela ja sosku sakkia ? vai ??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      265
      4364
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3546
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      159
      1869
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1746
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1462
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      995
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      909
    8. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      869
    9. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      867
    Aihe