Olimme mokilla ja jostain naapurin mokilta oli
tullut joku aijja meidan pihallemme kun silla olisi ollut jotain asiaa. Oli vaan kavellyt suoraan mokin rappusille kun meidan koira(vartiokoira) oli purassut miesta kateen. Mies meni laakariin ja soittelee nyt etta meidan pitaa maksaa sille jotain kuluja tai se haastaa oikeuteen.
Miten se nyt on ? pitaako maksaa?
LUE!
8
1511
Vastaukset
- sitten niin
no ei todellakaan!sama kun minä makaisin jalat tiellä ja odottaisin,kun joku ajaa yli.mulla olisi vielä lasku valmiina,sitten sanoisin"ajoit sitten jalkojen yli ja uudet jameksetkin meni,12400 eeroo kiitos ja lisä arvovero.
- että pitää
maksaa...
- maksaa
Ei tarvi maksaa. Samainen tapaus minulla. Koirani oli kiinni ja puraisi naista sormesta. Poliisit sanoi, että ei tarvi maksaa.
- sisyfos1975
jos pystyt, konsultoikaa jotain juristia. Edelliset vastaukset jättäisin omaan arvoonsa.
Asia riippuu siitä, miten paljon tälle toiselle osapuolelle on tullut lääkärikustannuksia asian tiimoilta. Jos terveyskeskusmaksu on ollut 22 euroa ja mitään sen pahempia vammoja ei ole syntynyt niin onko järkevää käsitellä asiaa oikeudessa?
Ottakaa selvää onko hän tehnyt rikosilmoitusta? Onko teillä tietoa mitä lainsäädäntö sanoo koirien pitämisestä omalla tontilla?- i rana
Jos koira puree, niin siihen ei vaikuta onko se kiinni vai irti tai onko se omalla pihalla.
Lain mukaan omistaja on vastuussa eläimestään riippumatta siitä missä se on.
Ei myöskään se vaikka olisi varoitustauluja.
Myöskään provosointi ei vaikuta, eläimen
on oltava turvallinen vaikka kuka tulisi.
Poliisi laissa on pykälä jossa sanotaan miten poliisi voi toimia vaarallisen eläimen suhteen.
Joten pidä koirasi kurissa.
Tosin poliisi käyttää harvoin tuota pykälää,
pelkureita.
- Tarina
Sinä voit itse pyytää myös sovittelua. Jos haluat selvittää jutun voit ottaa paikalliseen sovittelutoimistoon yhteyttä ja pyytää heitä järjestämään tapaaminen jossa voitte sopia asiasta. Sieltä saat myös asiallista tietoa.
- Elämä on
Eikai koiran luonne tai koulutus vaikuta siihen, että koira eisaa purra, joudut maksamaan korvauksen olet velvollinen korvaamaan koirasi aiheuttamat vahingot, perkale minä en kyllä edes kävisi kyselemään, jos koira puree perkale, se pitää laittaa kylmäks, sillä on luonne vika tai koulutus on mennyt vikaan. (ei vartiokoiran pidä niin kovaa, että tulee vahinkoa). Sen pitää alistaa ja varoittaa lähestyvää uhkaavasta vaarasta.
- Oikeamielinen
Itse asiassa vahinkoa saanut henkilö voi jopa vaatia koiran lopettamista. Syynä henkisen trauman tuottamuksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1963999Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t562827Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881413Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181276Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101229Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi71043Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20221032- 46984
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt228944- 49936