Olimme mokilla ja jostain naapurin mokilta oli
tullut joku aijja meidan pihallemme kun silla olisi ollut jotain asiaa. Oli vaan kavellyt suoraan mokin rappusille kun meidan koira(vartiokoira) oli purassut miesta kateen. Mies meni laakariin ja soittelee nyt etta meidan pitaa maksaa sille jotain kuluja tai se haastaa oikeuteen.
Miten se nyt on ? pitaako maksaa?
LUE!
8
1530
Vastaukset
- sitten niin
no ei todellakaan!sama kun minä makaisin jalat tiellä ja odottaisin,kun joku ajaa yli.mulla olisi vielä lasku valmiina,sitten sanoisin"ajoit sitten jalkojen yli ja uudet jameksetkin meni,12400 eeroo kiitos ja lisä arvovero.
- että pitää
maksaa...
- maksaa
Ei tarvi maksaa. Samainen tapaus minulla. Koirani oli kiinni ja puraisi naista sormesta. Poliisit sanoi, että ei tarvi maksaa.
- sisyfos1975
jos pystyt, konsultoikaa jotain juristia. Edelliset vastaukset jättäisin omaan arvoonsa.
Asia riippuu siitä, miten paljon tälle toiselle osapuolelle on tullut lääkärikustannuksia asian tiimoilta. Jos terveyskeskusmaksu on ollut 22 euroa ja mitään sen pahempia vammoja ei ole syntynyt niin onko järkevää käsitellä asiaa oikeudessa?
Ottakaa selvää onko hän tehnyt rikosilmoitusta? Onko teillä tietoa mitä lainsäädäntö sanoo koirien pitämisestä omalla tontilla?- i rana
Jos koira puree, niin siihen ei vaikuta onko se kiinni vai irti tai onko se omalla pihalla.
Lain mukaan omistaja on vastuussa eläimestään riippumatta siitä missä se on.
Ei myöskään se vaikka olisi varoitustauluja.
Myöskään provosointi ei vaikuta, eläimen
on oltava turvallinen vaikka kuka tulisi.
Poliisi laissa on pykälä jossa sanotaan miten poliisi voi toimia vaarallisen eläimen suhteen.
Joten pidä koirasi kurissa.
Tosin poliisi käyttää harvoin tuota pykälää,
pelkureita.
- Tarina
Sinä voit itse pyytää myös sovittelua. Jos haluat selvittää jutun voit ottaa paikalliseen sovittelutoimistoon yhteyttä ja pyytää heitä järjestämään tapaaminen jossa voitte sopia asiasta. Sieltä saat myös asiallista tietoa.
- Elämä on
Eikai koiran luonne tai koulutus vaikuta siihen, että koira eisaa purra, joudut maksamaan korvauksen olet velvollinen korvaamaan koirasi aiheuttamat vahingot, perkale minä en kyllä edes kävisi kyselemään, jos koira puree perkale, se pitää laittaa kylmäks, sillä on luonne vika tai koulutus on mennyt vikaan. (ei vartiokoiran pidä niin kovaa, että tulee vahinkoa). Sen pitää alistaa ja varoittaa lähestyvää uhkaavasta vaarasta.
- Oikeamielinen
Itse asiassa vahinkoa saanut henkilö voi jopa vaatia koiran lopettamista. Syynä henkisen trauman tuottamuksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit765900KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2774786Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202598Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei282503Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT881557Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro151439- 1051367
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1281316seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1081274Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191231